BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

22 Czerwiec 2012

„Szlachetne zdrowie …’’

Uroczyste zakończenie realizacji zadania

 Niedziela 17 czerwiec to wyjątkowy dzień dla członków PSOUU Koło w Łęcznej, uczestników – WTZ w Janowicy, pracowników, wszyscy uczestniczyli w Pikniku Rodzinnym organizowanym przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Nadrybiu, zakończyliśmy realizację zadania publicznego – szkolenie – działalność edukacyjna i promocyjna zachowań prozdrowotnych i prospołecznych pod nazwą „Szlachetne zdrowie – żyję zdrowo ”. Zadanie realizowane było w formie wsparcia  przez Gminę Puchaczów i obejmowało :

Rodzaje działań objęte projektem:

– przeprowadzenie pięciu warsztatów z zakresu: zdrowia psychicznego (stres, przemoc), aktywności fizycznej, higieny osobistej, zasad zdrowego odżywiania, sposobu spędzania wolnego czasu, zmiany nawyków
– indywidualne konsultacje z psychologiem, rehabilitantem (wady postawy)
– przeprowadzenie pięciu warsztatów plastycznych z zakresu  w/w wiedzy
– zorganizowanie konkursu plastycznego zakresu  wiedzy o zdrowym stylu życia
– przygotowanie poradnika jak dbać o zdrowie –  „ABC – dbam o zdrowie”
– wyjazd  16 uczestników  projektu na 1 dniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie wycieczka jako aktywność fizyczna
– rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
– przygotowanie poczęstunku – degustacja  zdrowej żywności
– uroczyste spotkanie podsumowujące dla wszystkich uczestników projektu w czasie „Pikniku Rodzinnego”-  degustacja  zdrowej żywności
– wręczenie nagród i upominków w czasie Pikniku Rodzinnego organizowanego przez szkołę, przez Pana Adama Grzesiuka Wójta Gminy Puchaczów, Panią Marię Paryła – dyrektora szkoły

W przedsięwzięciu wzięło udział 120 uczniów nadrybskiej szkoły, pochodzących z terenu Gminy Puchaczów.

Zajęcia prowadzone w formie interaktywnych warsztatów to wiele emocji dla uczniów i nowe spojrzenie na aktywność fizyczną, zdrowy styl życia.

Warsztat interaktywny – zajęcia w grupach

Zajęcia plastyczne prowadzone w formie warsztatowej związane były tematycznie z zajęciami

edukacyjnymi, uczyły kunsztu pracy malarskiej (plastycznej).

Uczniowie w czasie warsztatu plastycznego

Wycieczka dla 16 uczniów (3 opiekunów)  była sprawdzianem wytrwałości, najpierw grupa odwiedziła Kałków -Godów (Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski) następnie idąc drogą golgoty – budynek wysoki na 33 metry, w którym usytuowane są kaplice upamiętniające  martyrologię narodu polskiego. Uczniowie poznawali karty historii tej odległej i „naszych czasów”, obejrzeli ruchomą Panoramę Dziejów.

W Kałkowie

Następny etap to :

wejście na Święty Krzyż szlakiem królewskim z Nowej Słupi ,zwiedzanie muzeum Misjonarzy Oblatów, Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, udział w błogosławieństwie Relikwiami Krzyża (według legendy opactwo benedyktyńskie założył Bolesław Chrobry w 1006 r. Od XIV w. nazywane Świętym Krzyżem, jako że przechowywane są tu relikwie drzewa krzyża świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus, podarowane w XI w. przez św. Emeryka, syna Stefana I, króla węgierskiego), podziwianie Puszczy Jodłowej z miejsca widokowego na gołoborzu i zejście na obiad do Jodłowego Dworu a tam po obiedzie kolejna niespodzianka – wizyta w wiosce „BabyJagowo” .  Świętokrzyskie czarownice poprowadziły grupę do jaskini zbója Madeja, chatki Jasia i Małgosi, chaty Baby Jagi i tunelu strachów.

Baby Jagowo

Łysa Góra (Święty Krzyż, Łysiec, 594 m n.p.m.) – szczyt w Górach Świętokrzyskich, objęty ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego, drugi szczyt (po Łysicy). Na szczycie znajdują się: skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze, ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo-bukowy, pozostałości pogańskiego wału kultowego, opactwo pobenedyktyńskie Święty Krzyż oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż o wysokości 157 m.

Zejście do Huty Szklanej

Widok klasztoru

Uczniowie poznali wiele legend związanych z Ziemią świętokrzyską min. – o Pielgrzymie Emeryku, Legendę o gołoborzu , O sabatach czarownic i powstaniu gołoborza, O zbóju Madeju, O dwóch siostrach z łysickiego pałacu i źródle św. Franciszka.

Wycieczka w góry świętokrzyskie celowo została zaplanowana. Specyficzny mikroklimat – duża odległość od dróg , urzekające walory krajobrazu, piesza wędrówka, idealnie wpasowały się w realizowane zadanie. W drodze powrotnej uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Pamiątkowe zdjęcie ze świętokrzyskimi Baba Jagami

W konkursie plastycznym wzięło udział 60 uczniów. Komisja oceniająca prace plastyczne przyznała

nagrody i wyróżnienia w 2 kategoriach – grupa młodsza – klasy I-III i grupa starsza klasy IV-V.

Przyznane zostały dwa – I miejsca, dwa – II miejsca, dwa – III miejsca  oraz 14 wyróżnień. Wszyscy uczniowie uczestniczący w szkoleniu otrzymali upominki. Nagrody, upominki i dyplomy wręczone zostały podczas występów artystycznych. Pani dyrektor szkoły wręczyła podziękowania za współpracę min wójtowi Gminy Puchaczów, naszym warsztatom … .

Prace konkursowe

Piknik Rodzinny to nie tylko zabawa, wszyscy uczestnicy rozpoczęli świętowanie udziałem w liturgii mszy świętej , następnie na placu szkolnym były prezentacje zaproszonych solistów i grup artystycznych.  Program tegorocznego święta Rodzin był bardzo bogaty . Podczas pikniku uczestnicy podziwiali: przedszkolaki  z tańcami, grupy „Euro”  i „Duet” – Cyców,” Podwodne życie”, „Martyna”, „Contry”, Łukasza Liska, Bębniarzy z WTZ Janowica, grupę gimnastyczną , tańce cygańskie, pokazy strażackie, mecz o Puchar Starosty Łęczyńskiego, konkurs dla rodzin. Było też stoisko przygotowane w ramach realizowanego zadania „Szlachetne zdrowie – żyję zdrowo ” – degustacja zdrowej żywności ( stoisko bardzo oblegane), prezentacja różnych prac plastycznych w tym naszych warsztatów.

Degustacja

Każdy uczestniczący w Święcie Rodzin  mógł znaleźć coś dla siebie – coś dla ciała, coś dla duszy.

Występ Łukasza

Występ zespołu „Bębniarze”

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy strażackie łącznie z deszczem z „sikawek” strażackich, przydało się bo pogoda była bardzo upalna.

Piknik Rodzinny w Nadrybiu jest imprezą cykliczną organizowaną co roku. Tegoroczne spotkanie to VII edycja organizowana pod honorowym patronatem Starosty Łęczyńskiego i Wójta Gminy Puchaczów pod hasłem „Żyjmy Zdrowo i Bezpiecznie”

Dziękuję dyrekcji szkoły, nauczycielom, uczniom, rodzicom za umożliwienie realizacji zadania, panu wójtowi Gminy Puchaczów za powierzenie i finansowanie zadania, pracownikom PSOUU Koło w Łęcznej za jego realizację. Dziękuję naszym członkom koła, uczestnikom warsztatu za niezawodne uczestnictwo w Pikniku i liturgii mszy św. a Łukaszowi i „Bębniarzom” za bardzo ciekawy występ.

Uczestnicy pikniku

„Wszystko, co nas spotyka – zdrowie czy cierpienie,

dobro czy zło, chleb czy głód,

przyjaźń ludzka czy niechęć,

dobrobyt czy niedostatek – wszystko to w ręku Boga może działać ku dobremu.”

 

Wierzę w to dobro, przyjaźń ludzką, szczególnie po tym spotkaniu…..

Niezbadane są wyroki boskie  to On kieruje naszymi drogami……

 

Miej czas na to, aby pomyśleć – to źródło mocy.
Miej czas na modlitwę – to największa siła na ziemi.
Miej czas na uśmiech – to muzyka duszy.

 

Ten uśmiech, ta muzyka duszy niech ogarnie nas wszystkich.

Maria Lisek-Zięba

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: