BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

8 Luty 2012

Bezpłatne badania na HCV

Mieszkańcy powiatu lubelskiego mogą korzystać z bezpłatnych badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Akcję dla 10 tysięcy osób organizuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie. WZW typu C jest nazywane „cichym zabójcą”, ponieważ często przebiega zupełnie bezobjawowo, a wirus bywa wykrywany po wielu latach, kiedy wątroba jest już poważnie uszkodzona.

Dlatego też niewielu pacjentom udaje się całkowicie pokonać tę chorobę.

Żółtaczkę typu C wywołują między innymi wirusy. Najgroźniejszym z nich jest wirus HCV. Do zakażenia tym wirusem może dojść w czasie zabiegu lub innych czynności, powodujących uszkodzenie skóry, wykonywanych niedbale albo przy użyciu źle wysterylizowanego sprzętu medycznego lub przyborów kosmetycznych. Mogą to być m.in.: zastrzyk, pobranie krwi, zabieg stomatologiczny, a także zabieg kosmetyczny na przykład przekuwanie uszu lub innych części ciała albo wykonywanie tatuaży. Zakażenie mogą powodować również: korzystanie ze wspólnej maszynki do golenia, szczoteczki do zębów lub innych przyborów na których może znajdować się krew.

Pierwszymi objawami choroby mogą być: ciągłe zmęczenie, bóle mięśni i stawów oraz stany depresyjne.

Ze statystyk epidemiologicznych wynika, że liczba zachorowań na żółtaczkę typu C na Lubelszczyźnie rośnie, dlatego sanepid zdecydował o przeprowadzeniu badań przesiewowych.

Diagnozowanie zakażenia odbywa się poprzez testy potwierdzające obecność HCV lub przeciwciał wytwarzanych przez organizm. Jeśli wynik jest dodatni pacjent zostanie skierowany do Kliniki Chorób Zakaźnych w Lublinie, gdzie będzie dalej diagnozowany i, jeśli okaże się to niezbędne, leczony.

Do skorzystania z badań nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Osoby w wieku od 18 do 60 lat mogą się zgłaszać w dni robocze między 8.00 a 13.00 do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul.3 Maja 4 w Lublinie.

Przebadanie 10 tysięcy osób w ramach akcji „Diagnostyka HCV szansą dla zdrowia” będzie kosztować 100 tysięcy złotych. Pieniądze ten cel będą pochodzić z oszczędności powiatowej stacji sanepidu w Lublinie.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 81 533 00 61.

Informacja pochodzi ze strony Informacyjnej Agencji Samorządowej

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: