BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat z napisem: “ Ogólnopolski Festiwal twórczości teatralno-muzycznej osób niepełnosprawnych intelektualnie Albertiana”.

Bilet do Krakowa na wielką galę finałową dla „Pasjonatów”!

W dniu 8 lutego 2018 roku podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI Koło w Świdniku wzięli udział w II etapie eliminacji regionalnych XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2018”.

Odbyły się one w Centrum Kultury w Lublinie. Jury zakwalifikowało do niego dziewięć grup teatralnych wybranych podczas I etapu eliminacji z województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. „Pasjonaci” zaprezentowanym przez siebie spektaklem taneczno-teatralnym pt. ” Historia pewnej miłości” wywalczyli sobie I Miejsce!

Tytułowy spektakl to opowieść o ludzkim uczuciu poddawanym ciągłym przemianom, od pierwszego zauroczenia, zakochania, doświadczenia miłości i szczęścia, po zazdrość, niezrozumienie, gniew, kłótnie przeplatane namiętnościami, odchodzeniem od siebie i powrotami… Historia bliska wielu ludziom, ukazana w różnym przedziale czasowym i w różnych okolicznościach życia dwójki bohaterów. Aktorzy z wielkim oddaniem i zaangażowaniem wcielili się w swoje role, czym ujęli jury.

Na scenie stoi kobieta i mężczyzna. Są oni osobami z zespołem Downa. Mężczyzna jest ubrany w białą koszulę i eleganckie spodnie a kobieta w sukienkę. Kobieta ma jedna rękę wyciągni.ęta ku dołowi a drugą blisko twarzy, a mężczyzna jedną rękę ma podniesioną do góry.

Łzy wzruszenia, zaskoczenie i ogromna radość to emocje, które towarzyszyły „Pasjonatom” po ogłoszeniu werdyktu. Jako zwycięzcy i jednocześnie reprezentanci Regionu IV (tj. województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego) 19 marca wystąpili na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie podczas uroczystej Gali finałowej „Albertiana 2018”, a także odebrali z rąk Anny Dymnej „Maskę”, wykonaną specjalnie na tę okoliczność przez krakowski Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, figurkę „Albercika”, a także nagrodę główną i wiele, wiele prezentów od organizatorów. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Galę, jak co roku, prowadziły Anna Dymna i Lidia Jazgar, a także ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta. Uczestników powitał Pan Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pan dyrektor przekazał klucze uczestnikom gali, a Anna Dymna przeczytała słowa hymnu festiwalu, wyśpiewane wcześniej przez chór Vox Populi pod dyrekcją prof. Rafała Marchewczyka:

Miłość to znaczy popatrzeć na siebie,
Tak jak się patrzy na obce nam rzeczy,
Bo jesteś tylko jedną z rzeczy wielu.
A kto tak patrzy, choć sam o tym nie wie,
Ze zmartwień różnych swoje serce leczy,
Ptak mu i drzewo mówią: przyjacielu.
Wtedy i siebie, i rzeczy chce użyć,
Żeby stanęły w wypełnienia łunie.
To nic, że czasem nie wie, czemu służyć:
Nie ten najlepiej służy, kto rozumie.

Na scenie stoją dwie kobiety i mężczyzna. Jedną z nich jest aktorka Anna Dymna. Mężczyzna trzyma mikrofon blisko twarzy, a kobieta po prawej stronie trzyma w dłoniach teczkę.

Przytaczając słowa Czesława Miłosza, aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie i prezes fundacji „Mimo Wszystko”, zwróciła się do uczestników „Albertiany”:

Jesteście naszymi promieniami słońca, czystymi, pięknymi brylantami. To Wy właśnie uczycie nas rozumieć ten dziwny świat sercem. Od Was uczę się od lat prawdziwej radości. Posłuchajcie i zapamiętajcie słowa naszego Ojca Świętego Jana Pawła II: „Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany. Nie zapomnij, że każde życie – nawet bezsensowne w oczach ludzi – ma wieczną i nieskończoną wartość w oczach Boga”. Te słowa powtarzam Wam zawsze, bo są ważne i od lat stały się dla mnie drogowskazem.

Na scenie jest grupa osób. W pierwszym rzędzie osoby siedzą, w tym zakonnik. Za nimi stoją dwie kobiety i dwóch mężczyzn, w tym Anna Dymna.

Na tegorocznej gali wręczano, jak co roku, Medale Świętego Brata Alberta. W tym roku wyróżnienie przyznano Pierwszej Damie – Pani Agacie Kornhauser-Dudzie, za działalność społeczną na rzecz organizacji pozarządowych i osób niepełnosprawnych, Zofii Noceti-Klepackiej – za przekazanie medalu olimpijskiego na aukcję dla chorej Zuzi, a także za działalność na rzecz osób potrzebujących, Jakubowi Błaszczykowskiemu – za działalność dla fundacji „Ludzki Gest” w Opolu oraz rodzinie Wadowskich – za  działalność dla Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji im. Brata Alberta.

„Pasjonaci” byli bardzo szczęśliwi z faktu, że mogli wystąpić na deskach jednego z najpiękniejszych i najstarszych teatrów w Polsce. To dla nich wielka radość i ogromne wyróżnienie. Godnie reprezentowali nasz region na Gali finałowej w Krakowie. Nagrodzeni i szczęśliwi wrócili do Świdnika, by szykować się na kolejne występy artystyczne.

Grupa „Pasjonaci” została także nominowana do reprezentowania Polski podczas XIV Międzynarodowego Brzeskiego Festiwalu Teatrów Osób Niepełnosprawnych „Heпратаптаны Шлях” organizowanego przez Stowarzyszenie „Niepełnosprawni i Środowisko” z Brześcia, ze spektaklem „Historia pewnej miłości”. Wydarzenie to będzie miało miejsce w dniach 04-07.05.2018 r. w Brześciu na Białorusi.

Reportaż i fotorelacja z wyjazdu zostaną zamieszczone w kolejnym numerze „Bliżej siebie”.

Renata Elmerych

Pedagog-terapeuta, instruktor tańca

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies