BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

24 Listopad 2012

Boccia – „Pierwszy krok do paraolimpiady w Rio’2016”

Jesteśmy świeżo po Pucharze Polski, który odbył się w miniony weekend (17-18 listopada 2012r.) w Wągrowcu. Ogólnopolskie zawody były rozegrane pod hasłem „Pierwszy krok do paraolimpiady w Rio’2016”

W rozgrywkach startowali zawodnicy z czołowych ośrodków w Polsce z: Zamościa, Lublina, Warszawy, Zielonej Góry, Szczecina, Kropisk oraz gospodarze z Poznania. Do wspólnej zaciętej rywalizacji zaproszona została reprezentacja Niemiec.

Zawody rozgrywane były w parach – w kategoriach BC2, BC3. Nasz Klub Sportowy PAMARA Boccia Lublin reprezentowało dwóch zawodników: Mateusz Urbański i Patryk Barszczyk, pod fachowym okiem trenera i opiekuna zespołu  Marka Barszczyka.

Pamara Boccia

W naszej kategorii – BC2 było osiem par rozlosowanych na dwie grupy.  W grupach pary rozegrały po trzy mecze. Te, które zajęły drugie miejsca w swoich grupach walczyły między sobą o miejsca 3 i 4, natomiast zwycięzcy grup walczyli w finale o puchar. Z pierwszej grupy do finału weszła nasz para – Mateusz i Patryk, którzy zmierzyli się ze zwycięską parą łączoną drugiej grupy: Aleksandra Włodarczyk z Zielonej Góry i Natalia Jaskowska z Poznania. Dziewczyny okazały się wielkim objawienie turnieju i pokonanie ich w finale nie było takie proste. Udało nam się wygrać lecz dopiero po dogrywce.

Mecz o trzecie miejsce toczył się pomiędzy Konradem Lipowskim i Patrykiem Szubą z Warszawy a Martą Wiesołek i Bartkiem Urbaniakiem z Poznania. Na trzecim stopniu podium stanęła para z Poznania.

Turniej był bardzo udany. Pierwszy krok do Paraolimpiady w Rio został zrobiony. Czekamy na kolejne zawody. Boccia jest piękną dyscypliną, widowiskową, szkoda tylko, że mało kto wie o tym sporcie i przez to, tak niewielu kibiców na trybunach dopinguje zmagania zawodników. Ze swojej strony zachęcam do bliższego zapoznania się z Boccia i gorącego kibicowania.

Kulminacją zawodów było powołanie Polskiej Federacji Boccii, której zadaniem będzie zrzeszanie ośrodków promujących tą dyscyplinę.

„Pierwszy krok do paraolimpiady w Rio’2016”