BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

16 Marzec 2012

Być jak Maciej Orłoś

Maciej Orłoś, Konrad Piasecki, Marcin Rosłoń to nazwiska ze świata mediów znane telewidzom i radiosłuchaczom prawie w całej Polsce.

Jako fotoreporterzy Biuletynu Internetowego www.niepelnosprawni.lublin.pl mieliśmy przyjemność wziąć udział w IV Ogólnopolskich Warsztatach Dziennikarskich. Trwały one od 10 do 12 marca 2012 roku. Ich organizatorem była Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie przy ul. Bursaki 12. W Warsztatach mogli uczestniczyć studenci dziennikarstwa z całej Polski, osoby tworzące gazetki informacyjne, portale internetowe oraz wszyscy ci, którzy swą przyszłość wiążą z dziennikarstwem.

Sobotnią gwiazdą spotkania był Konrad Piasecki (RMF FM/TVN24). Okazał  się być sympatyczną i ciepłą osobą. Przeplatał swoje wystąpienie  anegdotami o politykach z samego świecznika polskiej polityki. „Mimo 20 lat pracy, nie czuję się wypalony, wykonując zawód dziennikarza powinniśmy realizować swoje pasje” – powiedział w trakcie prezentacji.

W  niedzielę dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Macieja Orłosia. Opowiadał o fenomenie, nadawanego już od ok. 26 lat programu informacyjnego „Teleexpress”. Aby telewidzowie mogli obejrzeć codzienną porcję informacji z kraju i ze świata, musi pracować ok. 50 osób. Mimo że program jest emitowany od dawna, wciąż cieszy się dużą popularnością, osiągając oglądalność na poziomie ok. 40 %.
W swojej karierze filmowej Maciej Orłoś spotkał m.in. Andrzeja Wajdę, zaś w szkole teatralnej najwięcej nauczył się od Aleksandry Śląskiej.

Poniedziałkowe Warsztaty rozpoczął Marcin Rosłoń (Canal+). Były piłkarz Legii Warszawa, zdobywca tytułu Mistrza Polski przybliżył słuchaczom zawód komentatora sportowego. Ciekawie opowiadał o niuansach tej profesji, sposobie przygotowania się do transmitowania meczów. Okazało się, że Rosłoń najbardziej lubi oglądać ligę angielską. Opowiedział się także za wprowadzeniem powtórek video przy rozstrzyganiu spornych sytuacji na boisku. Oceniając szanse polskiej drużyny piłkarskiej na Mistrzostwach Europy w 2012 roku, zaapelował o gorący doping dla naszych Orłów. „Czuję się bardziej dziennikarzem, niż sportowcem” – podsumował swoją prezentację.

Ostatnim prelegentem był Andrzej Brzuszkiewicz (kontakt TVN24). Najwięcej miejsca w prezentacji poświęcił idei dziennikarstwa obywatelskiego. Największe stacje telewizyjne na świecie zakładają swoje portale internetowe. Ideą tych portali jest, by ludzie przysyłali kręcone materiały filmowe ze spektakularnych wydarzeń. Okazuje się, że osoby reprezentujące dziennikarstwo obywatelskie są bardzo często szybciej na miejscu wydarzenia niż dziennikarze zawodowi.

Na zakończenie zarejestrowani uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające ich udział w IV Ogólnopolskich Warsztatach Dziennikarskich.

Krzysztof Rzepecki
Mateusz Urbański

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: