BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Czy boimy się ludzi z zespołem Downa?

W tym roku znacznie więcej osób dowie się, co to jest zespół Downa, dlaczego nie należy się bać ludzi z tym defektem genetycznym i że nie jest to zaraźliwe.

Aneta Wojtasiewicz-Cieślak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie przygotowała prezentację nt. Zespołu Downa i rozesłała ją do lubelskich gimnazjów i liceów. Prezentacja nie tylko przybliża problematykę osób z zespołem Downa, ale także zawiera teledysk do piosenki Williamsa Pharrella „Happy” z udziałem uczniów SOSW nr 2 w Lublinie.

Dlaczego właśnie teraz? Bo 21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny, ale także Światowym Dniem Zespołu Downa. Tego dnia wszyscy solidaryzujący się z osobami z zespołem Downa zakładają kolorowe skarpetki, a jeśli ich nie mają, to ubierają się na jak najbardziej pstrokato. Dlaczego? Bo zespół Downa powoduje dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze chromosomów.

Plakat z harmonogramem wydarzenia “I Lubelskie obchody Światowego Dnia Dziecka z Zespołem Down”. Na górze plakatu jest czarnobiałe zdjecie uśmiechającego się chłopca

To święto obchodzone jest corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Datę te wybrano nie przypadkowo. Cechą charakterystyczną zespołu Downa jest przecież 3. chromosom w 21. ich parze. Chromosomy kształtem przypominają skarpetkę, a ułożone na nich w określonej kolejności białka są przez biologów oznaczane różnymi kolorami. Symbolika jest więc jasna.

Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną oraz integracja z nimi. W tym roku światowe obchody zaczęły się niemal dwa tygodnie wcześniej; aktywiści przesunęli światowe obchody na 10 i 11 marca, bo w tych dniach w Strasburgu odbywała się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego i postanowiono skorzystać z okazji i uświadomić europosłów, wśród których jest znany z niechęci do m.in. osób z zespołem Downa polski europoseł, obecnie kandydujący na prezydenta.

Lubelskie obchody zaczęły się już 14 marca od otwarcia na Placu Litewskim wystawy fotograficznej „Aktywni i szczęśliwi”, przedstawiającej osoby z zespołem Downa. Wystawę można oglądać do 28 marca. A w sobotę 21 marca o godz. 15 w Teatrze Lalki i Aktora przy ul. Dominikańskiej rozpoczną się właściwe obchody. Dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie przedstawią spektakl „Mamma Mia”. Swoje umiejętności zaprezentują także ich młodsi koledzy z muzycznego przedszkola „Stonoga”. Fundacja Teatroterapii Lubelskiej pokaże happening „Jabłoń”. Imprezę zakończy Bal w teatrze z tortem dla osób z zespołem Downa i elementami spektaklu teatralnego „Proszę Słonia”.

Lubelskie obchody zakończy uroczysta msza święta w intencji osób z zespołem Downa, jaka o godz. 15 zostanie odprawiona w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Bazylianówka 85 w Lublinie.

Rafał Szostak

SOSW nr 2 w Lublinie

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies