BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

28 Sierpień 2019

Dożynki

„Plon niesiemy, plon, Boże przed Twój tron. To, co w polu bujnie kłosi, przed Twój ołtarz lud przynosi”. Zgodnie z wiekową tradycją, znów nadszedł czas podziękowania Panu Bogu za plony.

W dniu 25.08.2019 r. Gmina Puchaczów dziękowała Bogu za tegoroczne plony. Dożynki Gminne to prezentacja sołectw i organizacji poprzez pokazanie swoich zbiorów i wyrobów.

Święto to, jak co roku, rozpoczęło się liturgią mszy świętej w oprawie orkiestry i uroczystym składaniem darów. Rozpoczęcie liturgii poprzedził korowód z przepięknymi wieńcami dożynkowymi i starostami z bochnami chleba z tegorocznych plonów.

Starostowie dożynek 

Ksiądz celebrans Adam Siomak – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny –  rozpoczynając mszę świętą między innymi powiedział: „Każdy kraj ma jakieś swoje święto, naszym jest święto dziękczynienia Bogu za plony. Jest to nasz polski piękny zwyczaj z którego byli dumni nasi dziadowie i my”. Homilię wygłosił wikariusz ks. Mirosław Rybka.

“Jak chlebem powszednim
dzielmy się w zgodzie
tak dobrymi słowami
dzielmy się na co dzień.

Chleb ma moc niebywałą
więc chylmy przed nim czoła
On usta krzyczące zamknąć może
I serce otworzyć zdoła”. 

Wójt Gminy 

Po zakończeniu liturgii gospodarz gminy p. Adam Grzesiuk powitał wszystkich przybyłych na świętowanie. Wśród gości był m.in. Minister p. Artur Soboń. W obrzęd dzielenia chlebem włączyli się zaproszeni goście, częstując wszystkich chlebem. Obrzędowi dzielenia się chlebem towarzyszył koncert Orkiestry Dętej z Lubartowa.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej od lat współpracuje z Gminą Puchaczów. Zespół Bębnoludy i solista Łukasz Lisek z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki stowarzyszenia, uatrakcyjnili swoim występem święto plonów. Zespół grający na instrumentach perkusyjnych zaprezentował widzom swój najnowszy repertuar, w skład, którego wchodzą zarówno utwory muzyki ludowej z różnych krajów oraz muzyka klasyczna. Łukasz zaśpiewał następujące piosenki: „Anioł i Diabeł”, „Kocham wolność” oraz żartobliwy utwór ludowy „Ja mam jaja”. Do wszystkich wykonywanych przez siebie utworów solista samodzielnie tworzy aranżacje muzyczne.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy miał także możliwość zaprezentowania wyrobów wykonanych w WTZ przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną pod czujnym okiem instruktorów. Można było także wziąć udział w loterii fantowej i wygrać ciekawe nagrody.

Każda ze wsi znajdujących się na terenie Gminy Puchaczów wykonała wieniec dożynkowy w wersji tradycyjnej – Korona Matki Bożej – lub nowoczesnej. Sołectwa dodatkowo miały swoje stoiska na których można było spróbować wykonanych przez nich specjałów, jak ciasta, chleb, różne dania (bigos, zupa dyniowa, forszmak i inne), nalewki, paszteciki, wędliny i wiele innych pyszności.

Jak co roku, sołectwa z Gminy Puchaczów brały udział w konkursie kulinarnym „Puchaczowski Produkt Kulinarny 2019”. Konkurs przewidywał dwie kategorie: Ciasto tradycyjne oraz potrawa tradycyjna. W skład Komisji Konkursowej weszła Przewodnicząca Koła PSONI, Maria Lisek-Zięba. Ciasta i potrawy były oceniane wg następujących kryteriów: smak potrawy; tradycyjne receptura przygotowania potrawy; sposób podania i prezentacji potrawy.

Z atrakcji jakie przewidzieli organizatorzy były występy uczestników Dziennego Domu Senior + w Bogdance, Kabaret Kałamarz z aktorami serialu Ranczo, koncert Górniczej Kapeli Podwórkowej „KARBON”, Koncert „Miłego Pana”, Luka Rosi, zaś gwiazdą wieczoru była „Top Girls”.

E.Cyfra, M.Lisek-Zięba 

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: