BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

11 Kwiecień 2019

Drugie spotkanie Integracji w Galerii Labirynt w Lublinie

W czwartkowe niezbyt ładne popołudnie dnia 24 marca 2019 roku odbyło się drugie spotkanie integracyjne osób słyszących i Głuchych w Galerii Labirynt. Tym razem liczba uczestniczących zainteresowanych integracją i wspólną rozmową a niekiedy przeważnie fascynacją tym niezwykłym językiem migowym się zwiększyła.

W spotkaniu uczestniczyły osoby Głuche ze stowarzyszenia „Migiem przez świat”, osoby pracujące w Urzędach Miasta oraz mieszkanki Lublina: matka z dzieckiem, pewna pani polonistka – wszystkie te osoby samą swoją obecnością, zaangażowaniem i współdziałaniem wniosły w to spotkanie przyjazną, miłą atmosferę i klimat.

Początek spotkania przebiegł zapoznawczo przedstawieniem się o sobie w języku migowym, następnie zostały utworzone mieszane grupy po 4-5 osób składające się ze słyszących i niesłyszących. Zadaniem takiej grupy było się dowiedzieć jak najwięcej o poszczególnych osobach w grupie: jaki mają znak języka migowego (chodzi o indywidualny znak przynależny danej osobie tzw. przydomki migowe – ciekawostka: mają je nawet osoby znane np.  prezydent Duda, Wałęsa czy pisarz Mickiewicz) jakie lubią kolory, czy mają rodzeństwo, dzieci, gdzie pracują, jakie mają zainteresowania, pasje. Na koniec każda grupa miała zaprezentować czego się dowiedziała o danych osobach w grupie i w ten sposób poszczególna grupa poznawała inne grupy. To było ciekawe doświadczenie, taka zabawa pozwoliła na usprawnienie umiejętności  i poszerzenie znajomości języka migowego.

Po zakończeniu zabawy odbył się miniwykład połączony z nauką nowych znaków języka migowego i układania zdań w gramatyce PJM, wywiązała się również dyskusja nad kilkoma wariantami używanych znaków języka migowego.

W trakcie spotkania serwowano małe poczęstunki w formie kawy, herbaty, ciasteczek, była też nawet pizza:-)

Pomysłodawczynią i organizatorką spotkania jest biegła tłumaczka języka migowego Magdalena Gach – tegoroczna laureatka Medalu Prezydenta Miasta Lublin.

Integracja pokazała iż dzięki życzliwościom, dążeniem do wzajemnego zrozumienia, poznania siebie nawzajem, swoich możliwości, znajomościom kilku znaków języka migowego, grze w kalambury – wymyślaniu skojarzeń, które łatwo zrozumieć w przypadku nieznajomości niektórych znaków PJM można przełamać bariery i podstawowa komunikacja międzyludzka nie stanowi problemu – wystarczy odrobina chęci i dobrej woli.

Fotogaleria:

Magdalena Zawadzka

Foto: Izabela Świeca i grupa Integracji

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: