BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

1 czerwiec 2015

Dzień Godności osób z niepełnosprawnością intelektualną w Świdniku

W dniu 31.05 w Świdniku, odbył się XVII Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jak co roku obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta, a zaraz po niej w kolorowym korowodzie, który przeszedł ulicami miasta, uczciliśmy III Marsz Godności.  

Wszyscy uczestnicy Marszu ramię w ramię popierali godność, solidarność, integrację. Niedzielny przemarsz stał się okazją aby móc powiedzieć „Istniejemy”. Godność jest bowiem wartością, cechą każdego człowieka, którą winniśmy respektować bez względu na płeć, wyznanie, wygląd zewnętrzny, umiejętności.

KAŻDY człowiek oddycha tak samo i tym samym powietrzem, tak samo się śmieje i płacze, tak samo ucieka przed deszczem i ogrzewa się promieniami słońca… Godność nierozerwalnie wiąże się z wolnością, która realizuje się w życiu społecznym.

Korzystając z pięknej niedzielnej pogody, integrując się z mieszkańcami miasta, śpiewaliśmy, tańczyliśmy i radowaliśmy się podczas Wiosennego Przeglądu Piosenki towarzyszącego obchodom Dnia Godności, który otworzyli: Przewodnicząca Zarządu Koła PSOUU w Świdniku, Starosta Powiatu Świdnickiego oraz Burmistrz Miasta Świdnik.

001

Zespół Śpiewaczy Gminy Mełgiew „Podzamcze” wprowadził wszystkich w wesoły nastrój i rozgrzał zebraną publiczność przed kolejnymi występami. Godność w równym stopniu przysługuje każdemu. Członkowie zespołu pokazali wszystkim zebranym jak pięknie można się godnie starzeć.

002

Gospodarze słonecznego Dnia Godności, grupa „Ach To My” z WTZ i „Iskierki” z DCA Świdnik zaprezentowała kilka utworów muzycznych – od lirycznych po skoczne „Mama Mia” – oraz tanecznych – urzekających, romantycznych, zadziwiających. Zebranej widowni zapierało dech w piersiach, oklaskom nie było końca. Osoby biorące udział w obu zespołach emanowały pozytywną energią, a blask w ich oczach, towarzyszący występowi przed publicznością, rozjaśniał świdnicką Muszlę Koncertową.

003

004

005 006
007 008

Wśród artystów tego dnia nie zabrakło również przedstawicieli naszej placówki – Łukasz Lisek oraz zespół „Bębnoludy” zabrzmieli silnym głosem i mocnymi uderzeniami w bębny. Łukasz zaśpiewał kilka utworów urzekając tym samym widownię oraz członków pozostałych zespołów, w szczególności „Podzamcze”. Nie musiał długo namawiać widzów aby towarzyszyli mu podczas śpiewania czy klaskania. Ma chłopak dar przekonywania…

009

Rozbawiona, wesoła i otwarta na kolejne występy publiczność z radością przyjęła naszych bębniarzy, którzy zaprezentowali składanki muzyczne z różnych stron świata. Dźwięk bębnów roznosił się po całej przestrzeni Muszli Koncertowej. Godność realizowana w życiu społecznym…

010

011 012

Naszemu integracyjnemu – godnemu spotkaniu, towarzyszyły ponadto występy debiutanckiego solisty WTZ SIS Mełgiew Kamila Dąbrowskiego, grupy teatralno-muzycznej WTZ w Świdniku „Motyle”, „Pasjonaci” z ŚDS Świdnik, grupy wokalnej SOS Świdnik oraz grupy wokalnej Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Otwarty Krąg” w Kurowie. Świdnicka publiczność oklaskiwała wszystkie występy, integrując się z godnością, która jest cechą każdego człowieka.

Obok miłości, zdrowia, rodziny, GODNOŚĆ jest kolejną wartością, którą winniśmy pielęgnować, troszczyć się i dbać o NIĄ. Świadczy to bowiem o naszej dojrzałości i świadomości siebie i drugiego człowieka.

Katarzyna Kuzioła

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: