BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

9 maj 2016

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

5 maja obchodzony jest w całym kraju jako Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Inaczej jest to dzień walki z dyskryminacją.

Przedstawiciele PSOUU Koło w Łęcznej w tym: solista Łukasz Lisek i zespół artystyczny „Bębnoludy” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy z samego rana udali się na zaproszenie przewodniczącego Zarządu Koła w Jarosławiu p.Mariusza Mitusia na  świętowanie do Jarosławia. Po przyjeździe na miejsce z przyjemnością przyjęliśmy, przygotowane przez gospodarzy w ich kawiarence, bardzo smaczne śniadanie. Zapoznali nas z programem a następnie miało miejsce spotkanie z członkami Zarządu Koła i prowadzącymi uroczystość. Miło było nam spotkać znane wcześniej osoby, panią Kasię Lepszy, pana Jana Wilka,  p. Andrzeja, p. Jarka, p. Wiesława.

 

Zdjęcie

 

W tym szczególnym dniu zorganizowany był marsz „na sportowo”. Każdy uczestnik po rejestracji i profesjonalnej rozgrzewce wyruszył spod nowego Centrum Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka na jarosławski Rynek. Dzieci, młodzież, dorosłe osoby z niepełnosprawnościami, członkowie ich rodzin, pracownicy stowarzyszenia i oddani przyjaciele z różnych środowisk. Na mecie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy okolicznościowy medal. Były wystąpienia władz samorządowych i oprawa artystyczna oraz występ gościa dnia Roberta Kasprzyckiego.

Zdjęcie

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, każdy mógł zjeść grochówkę, dostać coś do picia, skorzystać z przejażdżki konnej, wesołego miasteczka dla dzieci, zobaczyć zabytkowe pojazdy, wziąć udział w artystycznym  malowaniu twarzy… . Na scenie wystąpiły zespoły: Bębnoludy z Łęcznej i Saltatio z Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego im. K. Rajtar,  Robert Kasprzycki.

Zdjęcie

 

Zespół „Bębnoludy” i wokalista Łukasz Lisek mieli możliwość zaprezentowania swojego programu artystycznego. W pierwszej kolejności bębniarze zagrali składanki utworów: „Folkowych” „Melodie ukraińskie”, „Afryka”. Łukasz zaśpiewał piosenkę: „Zaczarowany fortepian” z repertuaru zespołu Wawele. W czasie drugiego wejścia zespół „Bębnoludy” zaprezentował kolejną składankę z melodiami ukraińskimi, jak również zaprosił do wspólnego grania publiczność. Wspólnie wykonany został utwór „Klap klap” – melodia akordeonowa do którego zaproszono prowadzących p. Ewę i p. Michała, osoby niepełnosprawne i wiele innych osób.

 

Zdjęcie

Granie z publicznością

Zdjęcie

 

Zarówno publiczność jak i uczestnicy zespołu świetnie się bawili podczas wspólnego muzykowania.

Natomiast Łukasz śpiewając piosenki „Pod mostem, na moście” i „Kochaj ile sił”, poderwał do tańca całą publiczność. Na zakończenie, zespół „Bębnoludy” wykonał jeden ze swoich największych przebojów – „Kankana”, przy którym widownia świetnie się bawiła. Nawet udało nam się graniem przepędzić deszcz który zawitał do Jarosławia. Dzięki skocznym polkom granym przez zespół, deszcz przestał padać i spotkaniu towarzyszyła piękna pogoda.

 

Podczas wielkiego finału, przy wtórze bębnów, w niebo zostały wypuszczone pomarańczowe baloniki przez organizatorów spotkania PSOUU Koło w Jarosławiu.

 

Zdjęcie

 

Kolejna atrakcja to występ zaproszonej gwiazdy Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną p. Roberta Kasprzyckiego   – polskiego poety, pieśniarza i kompozytora.

 

Po zakończonych uroczystościach, zostaliśmy zaproszeni do Zakładu Aktywności Zawodowej w Jarosławiu na pyszny obiad, gdzie p. Maria rozmawiała z członkami Zarządu Koła i kierownikiem ZAZ.

W drodze powrotnej uczestnicy wyrażali swoje wrażenia z uroczystości. Wszyscy mówili, że się im bardzo podobało, że była fajna atmosfera i życzliwie zostaliśmy przyjęci w Jarosławiu.

  • Kasia – „ to dzięki zespołowi Bębnoludy przestał padać deszcz i znowu wyszło słońce”.
  • Daniel – „ podobała mi się dbałość organizatorów o nas jako zaproszonych gości, dziękuję pani Marii za cierpliwość do nas i to, że chce z nami jeździć na różne spotkania, przeglądy, festiwale, to dzięki mniej inni mogą posłuchać nas…. ”.
  • Magda K – „to super spotkanie, tyle balonów, atrakcji”.
  • Magda P – „pani czy tu jeszcze przyjedziemy… , śniadanie było takie smaczne, tak dużo ludzi , podobało mi się w kawiarence”
  • Adam – „nawet deszcz nie straszny jak jest dobra atmosfera, cieszę się, że mogłem tu być i mieć swój udział w spotkaniu”.
  • Łukasz M – „będę chodził na próby, żeby jeszcze lepiej grać i jeździć z występami z p. Marią  ”.
  • Waldek – „ my też mieliśmy kolor pomarańczowy (przewodni kolor spotkania) a i deszcz nas się przestraszył to dzięki nam przestał padać”.
  • Monika – „ jestem z grupą pierwszy raz, to daje mi możliwość wielu obserwacji, które wykorzystam w swojej pracy ( psycholog rozpoczynający pracę w placówce), bardzo podobało mi się spotkanie i organizacja obchodów”.

 

Cieszę się, że mogłam być z grupą w Jarosławiu. Radość grupy jest radością moją. Dziękuję Mariuszowi (przewodniczący Zarządu Koła) za zaproszenie nas na wspólne świętowanie. Dziękuję WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do organizacji obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, za kawał dobrze wykonanej pracy.

Myślę, że spotkamy się za rok jeśli Bóg nie będzie miał innych planów wobec nas. Dedukuję Wam myśli:

 

„ Miej czas na Pracę, to cena sukcesu.

Miej czas na Myślenie, to źródło potęgi.

Miej czas na Zabawę, to sekret młodości.

Miej czas na Czytanie, to podstawa wiedzy.

Miej czas na Modlitwę, to zmywa pył ziemi z powiek.

Miej czas na Przyjaciół, to źródło radości.

Miej czas na Miłość, to sakrament życia.

Miej czas na Marzenia, to wznosi Twoją duszę do gwiazd.

Miej czas na Śmiech, to pieśń pomagająca znosić trudy życia”.

 

Dziękujemy .

 

Maria Lisek-Zięba, Eliza Cyfra

 PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: