BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

2 Czerwiec 2012

Dzień otwarty w DPS w Matczynie

Dom Pomocy Społecznej w Matczynie w powiecie lubelskim zaprasza w najbliższą niedzielę 3 czerwca na Dzień Otwarty.

Oferta jest kierowana przede wszystkim do rodziców i dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, również tych już dorosłych. Między 10.00 a 16.00 będzie możliwość zwiedzenia placówki i zapoznania się z procedurą przyjęć. Osoby, które zechcą skorzystać z tej propozycji będą mogły również poznać mieszkańców DPS, wziąć udział w grach i zabawach integracyjnych, a także obejrzeć prac plastyczne, wykonane na zajęciach terapeutycznych.

– Mamy nadzieję, że otwarcie naszej placówki dla szerszej społeczności pozwoli zmniejszyć lęk, który często towarzyszy rodzicom lub opiekunom przy podejmowaniu decyzji o powierzeniu bezpośredniej opieki nad dzieckiem i umieszczeniu go w domu pomocy społecznej – mówi dyrektor DPS w Matczynie Eliza Pielacha. Dla zainteresowanych przewidziano także bezpłatne porady psychologa, pracownika socjalnego i pielęgniarki.

Do niedawna z opieki w placówce w Matczynie korzystały tylko dzieci i młodzież, ale od marca może ona przyjmować także dorosłych. Dla pierwszej grupy dom pomocy ma 53 miejsca, a dla dorosłych 100.

Od marca DPS w Matczynie dysponuje na poddaszu swojej siedziby nowymi pomieszczeniami, w których zamieszkały osoby najbardziej sprawne ruchowo, mogące wykonywać proste czynności domowe.

W ramach usług bytowych ośrodek zapewnia miejsca całodobowego pobytu w 75 pokojach, wyposażonych we wszystkie niezbędne urządzenia i meble. Wszystkie pomieszczenia służące mieszkańcom są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podopieczni placówki mogą liczyć na pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, opiekę pielęgniarską i dostęp do świadczeń medycznych, w tym konsultacje specjalistyczne.

Ponadto w ramach usług wspomagających pracownicy placówki pomagają w usamodzielnianiu mieszkańców w różnych sferach ich życia. Podczas m.in. zajęć teatralnych, plastycznych, hafciarskich, kulinarnych i kosmetyczno-higienicznych osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie tylko spędzają aktywnie czas, ale również uczą się zasad współżycia w grupie i zachowań w środowisku.

DPS w Matczynie dysponuje też wyspecjalizowaną kadrą i bardzo dobrze wyposażonym zapleczem do rehabilitacji i fizjoterapii.

Informacja pochodzi ze strony Informacyjnej Agencji Samorządowej

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: