BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Napis: “Galeria Labirynt”.

Festiwal Kultury bez Barier

W piątek 28 września 2018 roku rozpoczął się Lubelski Festiwal Kultury bez Barier organizowany przez Galerię Labirynt w Lublinie z tłumaczeniem na PJM (Polski Język Migowy) i audiodeskrypcją.

Wydarzenie zapoczątkowała debata pt. „Nowe technologie służące udostępnianiu” prowadzona przez Piotra Skrzypczaka. Dyskusja dotyczyła kwestii funkcjonalności różnych urządzeń technologicznych oraz zaprezentowania kilku przydatnych aplikacji mobilnych, które ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami, a szczególnie z niepełnosprawnością słuchu i wzroku i tym samym pozwalają na przełamywanie barier architektonicznych i komunikacyjnych.

Następnym punktem po debacie były warsztaty na temat „Zielone kieszenie/ogrody kieszonkowe”. Uczestnicy pokierowani przez Magdalenę Zaborską otrzymali materiały i stworzyli własny mini las w słoiku – wykonanie go nie było skomplikowane. Zajęcia praktyczne poprzedził krótki mini wykład na temat tego, gdzie się zrodził pomysł powstawania tzw. parków kieszonkowych i na czym on polega.

Ludzie siedzą na krzesłach twarzami zwróconymi w stronę kobieta, która siedzi na krześle i ma podniesione dłonie. Za nią jest telewizor przytwierdzony do ściany oraz ściana wypełniona książkami. Obok niej siedzi mężczyzna przy stole.

W sobotę 29 września odbył się drugi cykl spotkań „ogrodów kieszonkowych” – poranny spacer architektoniczny po Wieniawie. Podczas przechadzki można było się zapoznać z historią dzielnicy Wieniawa, która była dawną osadą zamieszkałą przez uboższych ludzi w większości Żydów i stanowiła wzdłuż obecnej ulicy Leszczyńskiego rynek i plac targowy. Mieliśmy również możliwość podziwiać zielone tereny wśród bloków i pomówić o architekturze zaprojektowanej przestrzeni ogrodów kieszonkowych osiedla.

Po południu dla najmłodszych uczestników zorganizowano rodzinne warsztaty twórcze w których uczestniczyło kilkanaścioro dzieci w tym również z niedosłuchem. Tematem przewodnim warsztatu był lubelski Baobab, który rósł na Placu Litewskim a obecnie leży przed Galerią Labirynt jako instalacja artystyczna upamiętniająca dawny pomnik przyrody. Dzieci zapoznały się z historią Baobabu i zainspirowane nią wykonały z pomocą rodzica piękne, kolorowe prace plastyczne.

Kobieta stoi i ma podniesioną ku górze dłoń. Za nią wiszą obrazy na ścianie.

W niedzielne południe niesłysząca artystka z Lublina Justyna Kieruzalska komunikując się w języku migowym oprowadzała uczestników po wystawie kolekcji warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Polsce pt. „Stan rzeczy”. Dzieła sztuki przedstawiały historię przemian na różnych płaszczyznach życia, nawiązywały do przeszłości, unaoczniały postrzeganie wojny, biedy i głodu oraz roli kobiet i rodziny w świecie.

Kobieta siedzi przy stole z dziećmi. Na stole są prace plastyczne. W oddali inna kobieta nachyla się do stołu przy dwójce małych dzieci.

Na zakończenie prowadzący zwrócili się z apelem o wzięcie udziału w głosowaniu na projekt Budżetu Obywatelskiego: M-122 Da się! Kultura dostępna w Lublinie – więcej informacji na stronie: http://dasie.lublin.pl

Magdalena Zawadzka

Fot. Małgorzata Pomarańska

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies