BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

5 Czerwiec 2012

Festyn o Godność Osoby Niepełnosprawnej

W dniu 27 maja 2012r. na placu miejskim w Poniatowej odbył się Festyn o Godność Osoby Niepełnosprawnej.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Poniatowej.

Prawie 800 osób wzięło udział w Festynie. Zgromadzonych przywitał Prezes Zarządu Pan Tadeusz Burek. Wśród znakomitych osobistości  byli: przedstawiciel Lubelskiego Ośrodka Samopomocy w Lublinie –  Marcin Charczuk, Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki w Lublinie –  Krzysztof Rzepecki, przedstawiciele samorządu terytorialnego Gminy Poniatowa w osobach:  Lilla Stefanek – Burmistrz, Piotr Kotłowski, Jadwiga Kustra,  Starostwa Powiatowego –  Krystyna Sołdek, Agnieszka Dec, Agnieszka Śmich, a także zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Koła Abstynenta „Animus” z Poniatowej na czele z Prezesem Stowarzyszenia Henrykiem Maciaszkiem i Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Otwarty Krąg” z Kurowa z Wiceprezesem Jarosławem Chabrosem.

Podczas Festynu zaprezentowali się:
I – sza klasa integracyjna z Poniatowej
Klasa składa się z 15 uczniów wśród których są 3 osoby niepełnosprawne. Przedstawiła ona spektakl słowno muzyczny pt. „Tolerancja”. Był to debiut tej grupy.

Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi z Matczyna
Grupa „ Świtezianka” przedstawiła spektakl teatralny pt. „W świecie baśni”
Grupa składa się z osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Zespół Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej z Matczyna
Jest to grupa teatralna „Iluzja” w której skład wchodzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a jego skład jest zmienny w zależności od rodzaju występu. Podczas Festynu zespół zaprezentował się w utworze „Drugie życie”. Był to spektakl z elementami choreografii.

PSOUU Warsztaty Terapii Zajęciowej w Świdniku
Grupa taneczno – teatralna „Motyle”  przygotowała prezentację pt. „Maszynka”.
Grupa działa od 10 lat. W swoim dorobku artystycznym ma wiele nagród, wyróżnień oraz udanych spektakli m.in. „Przebudzenie” i „Maszynka” skład zespołu to osoby niepełnosprawne intelektualnie. Przedział wiekowy osób z zespołu 25 – 40 lat.

Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Nałęczowskim Stowarzyszeniu Charytatywnym w Nałęczowie
Zespół Ludowy przygotował piosenki ludowe „Trojak”, „Zachodzi słoneczko”, „W zielonym Gaju”
Zespół działa od wielu lat pod kierunkiem  Barbary Rzepki. Osoby występujące w zespole są to osoby niepełnosprawne intelektualnie.

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Karczmiskach
Zespól „Bawitko” istnieje od 8 lat jednak w obecnym składzie występuję od września 2011r. Zdobywa wysokie miejsca w festiwalach i konkursach ogólnopolskich Jest to zespół horalny i przygotował spektakl Pt. „Wędrujemy z marzeniami”. W zespole są osoby z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Poniatowej
Grupa teatralna „Maguta” przygotowała spektakl pt. „Sen Leszka Czarnego”. Grupa składa się z osób niepełnosprawnych i istnieje od 6 lat.  Skupia chętnych uczestników ze wszystkich pracowni WTZ. Chętnie bierze udział w licznych festynach i występach powiatowych i wojewódzkich

Środowiskowy Ośrodek Wsparcia „Pinokio” z Poniatowej
Przy Ośrodku działają dwie grupy: jedna to zespół „Kasta” który działa od 2006r. W skład grupy wchodzą osoby niepełnosprawne, również  z zaburzeniami psychicznymi. Bierze udział w licznych imprezach ogólnopolski, wojewódzkich i powiatowych. Jej sukcesem było zajęcie 1-szego miejsca w prezentacjach teatralnych w 2008r. podczas „Albertiny” w Krakowie. Na festyn grupa przygotowała spektakl „ W skrzydłach anioła”.
Druga grupa to zespół „Vectis”, który powstał na początku 2012r. Zespól składa się z 8 podopiecznych Ośrodka i 2 terapeutów  prowadzących ten zespół. Podczas festynu zaprezentował piosenki: „Love story”, Całuj mnie”, To jest już koniec”.

Dziecięcy Zespół Ludowy z Centrum Promocji Kultury i Turystyki z Poniatowej
Dziecięca Kapela Ludowa działa od 2 lat, prowadzi ją Jan Koziński. Dzieci w wieku 4-11 lat wykonują pieśni ludowe z naszego regionu. Biorą udział w licznych konkursach i występują na wszystkich uroczystościach organizowanych na ternie naszej gminy. Podczas Festynu Kapela zaprezentowała piosenki ludowe.

Gościnnie wystąpili:
Małgorzata Brodziak z Nałęczowa. Małgosia ma 18 lat , jest osobą słabowidzącą, uczęszcza do Specjalnej Szkoły dla słabowidzących i niewidomych w Łodzi.
Występowała w wielu zakątkach kraju, a jej sukcesy zaczęły się od 2005r. kiedy  podczas Festiwalu „Zaczarowanej piosenki” u Pani Anny Dymnej zajęła 1-sze miejsce. Ponadto brała udział m.in. w Kozienicach w konkursie piosenki „Szukamy Siebie”, w Busku Zdroju „Widzieć muzyką”, w Radomiu w duecie z Sebastianem Szymańskim i  solo, gdzie zajęła I-sze miejsce. Brała też udział w licznych przeglądach, festynach i festiwalach na terenie całej Polski.

Sebastian Szymański z Puław – chłopiec niewidomy. Ma 20 lat. Występuje w duecie z Małgosią Brodziak oraz solo. Uczestniczył w wielu przeglądach m.in.: Zakopane, Kozienice, Radom, a także w Krakowie w „Zaczarowanej piosence” gdzie zakwalifikował się do półfinału. Zajmuje wysokie miejsca w różnych  konkursach. W Radomiu w duecie z Małgosią Brodziak zajęli I-sze miejsce.

Festynowi towarzyszył kiermasz wyrobów (biżuterii, przedmiotów użytkowych, itp.) wykonanych przez artystów z niepełnosprawnością intelektualną.
Za prezentację stoisk placówki otrzymały „Nagrodę Starosty”,  ufundowaną przez Zarząd Powiatu w Opolu Lubelskim.
Uczestnicy i goście festynu mogli posilić się gorącymi daniami, m.in.: grochówką i kiełbasą z grilla oraz posmakować wypieków cukierniczych przygotowanych przez mamy, członkinie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Podczas Festynu zaprezentowane zostały pokazy strażackie połączone z pokazem udzielenia pierwszej pomocy  podczas wypadku drogowego (symulowane). Pokazy zaprzęgów psów haski, połączone z możliwością wypróbowania swoich sił podczas przejażdżki. Pokazy motorów „ścigaczy” i tu też można było pojeździć na sprzęcie (oczywiście na tylnym siedzeniu).

Bardzo dużym zainteresowaniem okazała się kolejka „Na kółkach”. Wszyscy chętni mogli skorzystać z oferty i zwiedzić z okien wagoników miasto.

Niewielkim utrudnieniem okazało się chwilowe załamanie pogody, gdzie zmuszeni byliśmy na krótko przerwać występy.  Ale najbardziej wytrwałe okazały się osoby niepełnosprawne, które czekały na poprawę pogody. W nagrodę mogły podziwiać „atrakcję przygotowaną przez naturę” przepiękną tęczę.

Festyn nie odbyłby się gdyby nie wsparcie naszych miejscowych przedsiębiorców:
– „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Zgoda”- Poniatowa
– Arażny Anna- Gabinet Stomatologiczny- Poniatowa
– Biegaj Joanna- Apteka „Eskulap”- Poniatowa
– Chłodny Grzegorz i Ewa- „Auto- Moto” sklep motoryzacyjny- Poniatowa
– Cygan Robert- banery, szyldy, plakaty- Poniatowa
– Drozd Anna- Księgarnia- Poniatowa
– Gołębiowski Mariusz- Zakład fotograficzny „Foto Jama”- Poniatowa
– Górniak Mirosław- sklep spożywczo- przemysłowy- Poniatowa
– Hołysz Piotr i Małgorzata- Sklep zoologiczny- Poniatowa
– Krajewski Sławomir- sklep elektryczny- Poniatowa
– Krajewski Sławomir- Sklep ze sprzętem elektrycznym- Poniatowa
– Kustra Jadwiga- Przewodnicząca Rady Miejskiej- Poniatowa
– Łyjak Dorota- Zakład krawiecki- Poniatowa
– Maj Małgorzata- Kwiaciarnia- Poniatowa
– Mirosław Józef- Zakład Kamieniarski- Poniatowa
– Mróz Adam- Materiały Budowlane- Henin
– Oleszczak Irena – Restauracja Tukan- Poniatowa
– Pawłowscy Ewa i Stanisław- Pawtrans- Poniatowa
– Pietroń Teodozja- Sklep wielobranżowy- Poniatowa
– Poniatowska Spółdzielnia Mieszkaniowa
– Stachyra Joanna- Sprzedaż kosmetyków- Poniatowa
– Tomczyk Sławomir- „Alkohole świata”- Poniatowa
– Wosik Grzegorz- Sklep AGD- Poniatowa
– Woźniak Anna- Kiosk- Poniatowa
– Wójtowicz Zygmunt- Diagnostyka samochodowa/ Przewozy osobowe- Poniatowa

Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.

Festyn współfinansowany przez Urząd Miejski w Poniatowej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ze środków PFRON oraz Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim.

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Poniatowej
i foto Krzysztof Rzepecki

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: