BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Otwórzmy przed nimi życie,.

„Figiel” w Tczewie

W dniach 10-14 września 2018 r. zespół teatralny „Figiel” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, uczestniczył w XVI Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie.

Grafika w kształcie koła. U góry pisze ,,Międzynarodowy przegląd teatrów wspaniałych”, a na dole koła “Tczew”. W środku koła są dwie grafiki żółtej twarzy człowieka a pomiędzy nimi na dole rysunek trzech ludzików z czego jeden z nich jest na wózku inwalidzkim.

Organizatorem przeglądu było Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego SOSW w Tczewie. Udział w przeglądzie poprzedzony był kwalifikacjami dokonanymi przez jurorów spośród 75 zgłoszeń. Komisja po rozpatrzeniu zgłoszeń zespołów, wyłoniła zespoły do XVI edycji:

  1. Teatr Recepta – Stowarzyszenie ECCE Homo – Kowalki
  2. Grupa Teatralna GTI – Zespół Szkół Specjalnych – Ignaców
  3. Figiel – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej
  4. Teatr Terapeutyczny Kłobuczki – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Biskupcu
  5. Epitetem po metaforze – Dom Pomocy Społecznej – Lubuczewo
  6. Teatr Doroty – Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas – Kraków
  7. Tacy sami – Środowiskowy Dom Samopomocy – Tczew
  8. Teatr Plastyczny Sen – Wojewódzki Dom Kultury – Kielce
  9. Narcyz – Warsztat Terapii Zajęciowej Trzebnickiego Stowarzyszenia „Uśmiech dziecka” – Trzebnica
  10. Koło Teatralne Fantazja – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy – Puck
  11. Teatr JiM – Fundacja Jaś i Małgosia – Łódź
  12. Koło Teatralne – Zespół Szkół i Placówek Oświatowych – Radom
  13. W drodze – Środowiskowy Dom Samopomocy – Ełk
  14. Teatr Muzyczny Arlekin – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej – Bydgoszcz
  15. Miglance – Warsztat Terapii Zajęciowej – Tczew
  16. Płomyki – Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem – Malbork
  17. A może… – Fundacja Sprawni Inaczej – Gdańsk
  18. Kameleon – Środowiskowy Dom Samopomocy – Tczew
  19. Milutek – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy – Kołobrzeg
  20. Na ostatnią chwilę – Dom Pomocy Społecznej – Skwierzyna
  21. Domkowcy – Środowiskowy Dom Samopomocy – Tczew
  22. Metamorfoza – Środowiskowy Dom Samopomocy – Tczew
  23. Teatrzyk ze Stumilowego Lasu – Przedszkole nr 3 – Tczew
  24. Teatr z Podcienia – Fundacja „Żyć godnie” – Kolnik
  25. Aitvaras Raseiniai of Day Centre Vilties Takas Raseiniai
  26. Orioni – Zestafoni – Gruzja
  27. Dyvosad Chernihiv Charity Region Aratta Czernichów – Ukraina
  28. Rag– Baby Ann Adakavas Residential Care Home Taurogi – Litwa
  29. Mały teatr pantomimy – Kowno – Litwa
  30. Theatre of silence – Szkoła specjalna dla dzieci głuchych Grodno – Białoruś
  31. St. Martin School – Port Shepstone – RPA
  32. Vladimir Nazor Centre – Bośnia i Hercegowina
  33. Idnina Special Elementary School – Macedonia
  34. We are Birżai Ditrict Social Care Centre Birżai – Litwa
  35. Teatr Studio Maska i Zerniatko – Budynek Kultury UTOG i Żytomierska Specjalna Szkoła Ogólnokształcąca z internatem – Żytomierz – Ukraina

Nasza grupa zakwaterowana została w Tczewie dzięki temu mogliśmy poznawać miasto, mieć czas na spacery. Mogliśmy też odwiedzić następnego dnia z rana WTZ PSONI w Tczewie.

Na zdjęciu jest dom. Obok domu jest mały zielony ogródek. Na zdjęciu widać liście drzewa - wierzby płaczącej.

WTZ PSONI w Tczewie

Kierownik Warsztatu Anna Kozioł pokazała nam wszystkie pracownie, podzieliliśmy się informacjami na temat Kilometrów Dobra, nasz Łukasz zaśpiewał dla tczewskich kolegów i koleżanek kilka piosenek i otrzymaliśmy na pamiątkę spotkania ceramiczne upominki. Z WTZ wróciliśmy na warsztaty objęte porządkiem międzynarodowego przeglądu.

Na zdjęciu stoją osoby w różnym przedziale wiekowym. Na twarzach mają założone kolorowe maski karnawałowe.

W czasie zajęć zdobiliśmy według własnego gustu przeróżne maski.

Przegląd odbywał się na scenie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie a oceniali go:

  1. Jarosław Wojciechowski – teolog i menadżer kultury, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni, założyciel Sceny SAM w Gdyni oraz Gdyńskiej Sceny Kabaretowej,
  2. Krystian Nehrebecki – aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, od 2012 do 2017 r. również dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie,
  3. Natalia Kuropatwińska – nauczyciel w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, terapeuta, związana z realizacją Przeglądu Teatrów Wspaniałych.

Uroczystego rozpoczęcia przeglądu MPTW dokonał dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych Wojciech Rinc.

Jest dwóch stojących mężczyzn oraz kobieta na scenie. Jeden mężczyzna stoi bardzo blisko mikrofonu stojącego. Kobieta w dłoniach trzyma teczkę.

Wojciech Rinc i prowadzący

Pierwszego dnia przeglądu miały miejsce prezentacje zespołów:

  1. „Czarna Madonna” – Miglance – Warsztat Terapii Zajęciowej w Tczewie – Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego
  2. „Dobro powraca”– Cameleon – ŚDS w Tczewie
  3. „Na pokuszenie” – Narcyz – Warsztat Terapii Zajęciowej w Trzebnicy
  4. „Czarno-Białe” – Metamorfoza – ŚDS Tczewie

Koncert pod nazwą „Podaruj mi swój czas” w wykonaniu Chóru Passionatka i Nieboskłonni, zespołu Samer Band i Ajagore zakończył pierwszy dzień przeglądu, poświęcony był Patronowi Placówek w Tczewie Janowi Pawłowi II.

Okrągła grafika w środku której jest Papież Jan Paweł II z malutkim dzieckiem. Na górze koła jest napis “Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie”.

Drugi dzień międzynarodowego przeglądu to prezentacje artystyczne 18 zespołów a po nich spotkanie wszystkich w Gołuniu na wspaniałej Biesiadzie kaszubskiej oraz spotkanie opiekunów z organizatorami przeglądu i podpisanie „Wspólnego porozumienia o wielostronnej współpracy międzynarodowej i partnerstwie”. Współpraca min. w zakresie: wymiany kulturalnej, edukacji osób niepełnosprawnych, wymiana młodzieży – wizyty studyjne.

Podczas tego spotkania podzieliliśmy się swoimi doświadczeniami w pracy z osobami niepełnosprawnymi min. z opiekunami grup z RPA, Gruzji, Ukrainy. Otrzymaliśmy też zaproszenie na wyjazd do Gruzji i Ukrainy.

„Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”

Podczas trzeciego dnia przeglądu zaprezentowało się 13 zespołów w tym nasz „Figiel” z prezentacją teatralną „Bezdenna sadzawka”.

Jest widownia zapełniona ludźmi, którzy siedzą w fotelach. Niektórzy biją brawo, inni patrzą przed siebie, a jeszcze inni trzymają w rękach telefony na wysokości swojej twarzy.

Sala widowiskowa

W godzinach popołudniowych miał miejsce koncert finałowy z prezentacją teatrzyku ze Stumilowego Lasu oraz koncert Chórów Passionatka i Nieboskłonni, zespołu Samer Band i Ajagore.

Koncert przeplatany był wręczaniem nagród zespołom biorącym udział w XVI Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych. Nagrodami tegorocznej edycji dla wszystkich uczestników były słuchawki z wejściami SD, USB i radiem, torby podróżne. Zespoły otrzymały nagłośnienie przenośne JBL EON610 i okolicznościowe statuetki. Podczas wszystkich prezentacji scenicznych swój talent zaprezentowało około 350 niepełnosprawnych uczestników.

Podczas koncertu finałowego nie zabrakło gości – przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli, dyrektora oddziału Pomorskiego PFRON i wielu innych oraz przedstawicieli masmediów.

Wyjazd na XVI MPTW do Tczewa to możliwość poznawania innych form, możliwość podpatrywania i uczenia się od innych. Profesjonalna ocena naszego występu to zachęta do dalszej pracy, szukania nowych rozwiązań i aktywizowanie naszych uczestników. Wyjazd to szansa na zawieranie znajomości i nowych kontaktów. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy wszystkie prezentacje artystyczne, nasi uczestnicy mówią o nich w swoich relacjach….

Bardzo cenię sobie kunszt organizacyjny dbałość o każdą grupę i każdego uczestnika. Wielkie podziękowanie składamy na ręce dyrektora Wojciecha Rinca i Jacka Wojcieszaka (prezesa stowarzyszenia) dla wszystkich osób przygotowujących przegląd, obsługujących uczestników, dbających o wyżywienie i sprawujących opiekę medyczną, dziękujemy wolontariuszom.

Wierzę, że znajdzie się dla nas miejsce w kolejnej edycji za rok.

„Niech nasza droga będzie wspólna.
Niech nasza modlitwa będzie pokorna.
Niech nasza miłość będzie potężna.
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego,
co się tej nadziei może sprzeciwiać. ”

Wracając odwiedziliśmy kolejne WTZ w Żychlinie, było zwiedzanie, śpiew Łukasza, wspólna kawa, prezenty i rozmowy. Otrzymaliśmy od kierownik WTZ Elżbiety Woźniak zaproszenie na Dzień Godności organizowany przez Koło w 2019 r. Dziękujemy Elu za pomoc w zorganizowaniu obiadu.

Dziękuję rodzicom uczestników zespołu za pomoc i zgodę na wyjazd.

Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies