BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

24 Październik 2012

Gala konkursu „Człowiek bez barier”

” Patrzmy na niepełnosprawnego poprzez pryzmat jego umiejętności a nie kalectwa” – powiedział laureat MARCIN KORNIAK.

23 października 2012 roku na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono wyniki konkursu „Człowiek bez barier” inicjowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 10 lat.

Bohaterem 10-lecia, bo tyle lat ogłaszany jest konkurs, została Janina Ochojska, Prezes stowarzyszenia Polska Akcja Humanitarna, która w ciągu 20 lat swojej działalności dotarła z pomocą do wielu miejsc na świecie, dotkniętych katastrofą, kataklizmem czy wojną.

„Kiedy poradziłam sobie wewnętrznie ze swoją niepełnosprawnością, zobaczyłam jak wielu ludzi potrzebuje pomocy, którą ja mogę im dać – mówiła z telebimu Janina Ochojska, gdyż z powodu stanu zdrowia nie mogła przybyć na galę.

Człowiekiem bez barier 2012 r został Marcin Korniak z Krakowa.

Prezes Stowarzyszenia „Nigdy więcej”, autor „Brunatnej Księgi”, kroniki zajść na tle rasistowskim, faszystowskim, ksenofobistycznym.

„Wykorzystajmy potencjał intelektualny tkwiący w osobach niepełnosprawnych, bo nie stać naszego kraju na marnowanie go. Patrzmy na niepełnosprawnego poprzez pryzmat jego umiejętności a nie kalectwa” – apelował na Gali laureat Marcin Korniak

Nagroda publiczności wyłoniona w trakcie głosowania internautów przypadła Beacie Andruszkiewicz ze Szczecina, wielokrotnej mistrzyni olimpijskiej w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego, urzędniczce Urzędu Miejskiego i działaczce na rzecz niepełnosprawnych na Pomorzu.

Przyznano również wyróżnienia, które otrzymały:

Marion Hersh, Szkotka,  profesor pracująca nad rozwojem technologii dla niewidomych, głuchoniewidomych i głuchych, konstruktorka elektronicznej rękawicy do komunikacji z głuchoniewidomymi oraz robota – asystenta dla osób niewidomych. Pani Profesor od lat prowadzi badania w Polsce i tu w gronie osób niepełnosprawnych ma wielu przyjaciół.

Katarzyna Piekart z Siedlec, tegoroczna złota mistrzyni olimpijska z Londynu.

„Bardzo chciałam zdobyć medal, udało się i dedykuję go mojej córce, bo przed startem prosiła mnie o medal i to ona wyzwoliła we mnie niezwykłą wolę walki, sukcesu „– opowiadała mistrzyni w rzucie oszczepem

Bartłomiej Skrzyński z Wrocławia, sportowiec z zamiłowania, rzecznik ds.  osób niepełnosprawnych, konsultant budowy stadionu sportowego we Wrocławiu na Euro 2012.

„Dziękuję moim rodzicom, siostrze, przyjaciołom, bo dzięki nim jestem dziś tu, na gali i zwracam się do wszystkich obecnych z apelem: pokonujmy bariery stereotypów o osobach niepełnosprawnych tkwiące w naszym społeczeństwie” – prosił autor słowa „w-skers” – oznaczającego aktywną osobę niepełnosprawną na wózku.

Piotr Pawłowski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji zabierając głos na gali mówił, że wybór nagrodzonych zawsze jest bardzo trudny, gdyż wielu niepełnosprawnych pracując w swoim środowisku wykonuje bezcenną pracę i nie sposób wszystkich wyróżnić, ale zgłaszanie kandydatów do konkursu „Człowiek bez barier” ma za zadanie docenić lokalnych działaczy i to będzie kontynuowane w następnych latach.

Danuta Gołębiowska

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: