BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

28 czerwiec 2016

Gminny Dzień Osób Niepełnosprawnych

W dniu 26.06.2016 r. w Kurowie odbył się XI Gminny Dzień Osób Niepełnosprawnych. Obchody tego święta zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Otwarty Krąg” w Kurowie. 

Świętowanie rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej w kościele p.w. św. Michała Archanioła, a następnie wszyscy udali się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie miało miejsce dalsze świętowanie. Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości przez Danutę Kunę, odczytanym liście gratulacyjnym od starosty, przyszedł czas na występy artystyczne.  Gośćmi spotkania byli: solista Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy i zespół „Bębnoludy”. Jako pierwszy zaprezentował się Łukasz Lisek.

Zdjęcie

Łukasz zaśpiewał wiązankę utworów folkowych pt. „Hosa horrasa” oraz „Mamo, nasza mamo”. Następnie swój występ miała grupa Bębnoludy, grając na instrumentach perkusyjnych znane melodie polskie i zagraniczne utwory. Swoją prezentację zespół rozpoczął od melodii afrykańskich, następnie wykonał melodie ukraińskie i polskie.

 

Zdjęcie

Oczywiście tradycyjnie do wspólnego muzykowania zaproszona została publiczność – m.in. pani prezes Stowarzyszenia „Otwarty Krąg”, przedstawiciele lokalnych władz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Publiczność świetnie sobie poradziła z graniem nawet bez próby przygotowującej. Świetnie zagrali też bardzo trudne i szybkie utwory: „Polkę kijem capa” oraz wiązankę utworów „Kadryl-Kankan”. Na życzenie publiczności ponownie zaśpiewał Łukasz, tym razem wykonał piosenki „Zaczarowany fortepian” oraz „Kochaj ile sił”, przy których publiczność  świetnie się bawiła.

Zdjęcie

Z lewej prezes Danuta Kuna

Kolejną grupą jaka wystąpiła na scenie byli członkowie Stowarzyszenia „Otwarty krąg” w Kurowie. Wykonali oni swój program literacko-wokalny pt. „Cztery pory roku”. Każda z pór roku jest inna, ma różnorodną dynamikę. Tak też było i na scenie – wiosna to czas kiedy natura budzi się do życia, lato – jest dojrzewaniem owoców i warzyw, ale też czasem wakacyjnych przygód; jesień – to czas zbiorów, w zimie natomiast świat odpoczywa i przygotowuje się do kolejnego okresu wegetatywnego. Pory roku można też przedstawić jako etapy życia ludzkiego.

Zdjęcie

4 pory roku

Po wszystkich wystąpieniach nadszedł czas na wspólna biesiadę. Organizatorzy przygotowali wspaniałe potrawy i bardzo smaczne ciasta. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przy wspólnym stole, rozmów było wiele – wspomnień i życzeń. Można było wymienić się doświadczeniami, usłyszeć dobre słowo odnośnie pracy jaka jest wkładana przez każdego z uczestników w przygotowanie występu, o tym gdzie można aplikować o środki finansowe, jak samorząd wspiera stowarzyszeni i współpracuje z nim.

 

„Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.”

Zdjęcie

Biesiadowanie

 

Każde wystąpienie na scenie daje nową siłę. Mobilizuje do dalszej pracy, jest także nagrodą dla uczestników, że to co robią ma sens i jest doceniane przez innych. Każde wystąpienie na scenie można określić jako wiosnę, która pobudza nowe siły i witalność do stawania się coraz lepszymi.

 

„Wiosna, cieplejszy wieje wiatr, wiosna znów nam ubyło lat…”

 

Organizatorzy spotkania obdarowali naszych artystów słodyczami, okolicznościowym dyplomem i prowiantem na drogę. Pani prezes Stowarzyszenia „Otwarty Krąg” otrzymała od nas podpałką ekologiczną K-lumet wytwarzaną w WTZ Janowica.

 

„Bądź jak ptak, który spocząwszy w locie swym na gałązce,  chociaż ona ugina się pod jego ciężarem, nie przestaje śpiewać, bo wie, że ma skrzydła, które go ustrzegą od zagłady.” Victor Hugo

 

Serdeczne podziękowania za wielkie serce, ogromne poświęcenie, życzliwość i profesjonalizm…

 

Eliza Cyfra

Maria Lisek-Zięba

 PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: