BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

5 Listopad 2018

Gminny Dzień Seniora w Puchaczowie

„W miarę jak wzrastać będzie średnia długość życia, a w konsekwencji także liczba ludzi starszych, coraz bardziej konieczne będzie krzewienie kultury, która akceptuje i ceni starość, a nie spycha jej na margines społeczeństwa”. Jan Paweł II

W dniu 26.10.2018 roku w Puchaczowie, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy wzięło udział w pierwszym Gminnym Dniu Seniora. Uroczystość zorganizowana została przez Dzienny Dom „Senior-Wigor” w Bogdance oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Puchaczowie.

Plakat

Oficjalnego otwarcie uroczystości dokonał Wójt Gminy Puchaczów Adam Grzesiuk i kierowniczka Ośrodka Pomocy Społecznej w Puchaczowie Ewa Kaźmierczak. Następnie głos oddany został samym seniorom, którzy w wystąpieniu pt. „Wielobarwna jesień życia” zaprezentowali pokaz mody senioralnej w codziennej i wieczorowej odsłonie. Seniorzy pokazali zebranym, że ubiór w ich wieku nie musi być smutny, lecz wielobarwny, a stylizacje pełne wdzięku, stylu i elegancji. Całości towarzyszył wielki aplauz widowni, uśmiech na twarzach zaproszonych gości jak i samych seniorów. Po pokazie mody seniorzy zaśpiewali kilka piosenek mówiących o nich samych – piosenki stworzone przez uczestników DDS-W w Bogdance.

Zdjęcie2

Seniorzy „w wersji wieczorowej”

Swoimi doświadczeniami i działalnością podzielił się Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lublinie Filia w Łęcznej, a o zdrowiu seniorów w wykładzie pt. „Pozytywnie o zdrowiu seniora” mówiła psychiatra Małgorzata Skórska . Przeprowadzona została także akcja profilaktyczna przez Powiatową Komendę Policji w Łęcznej mająca na celu uświadomienie i ochronienie ludzi w podeszłym wieku przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”, natomiast fizjoterapeutka mówiła o tym jak ważna jest aktywność fizyczna w starszym wieku. Seniorzy, uczestnicy Dziennego Domu otrzymali z rąk Wójta Gminy specjalne imienne podziękowania i gratulacje za postawę i pozytywne promowanie starości.

Zdjęcie

Pokaz mody codziennej

W między czasie można było skorzystać z porad i badań tj. pomiaru ciśnienia, które prowadziły pielęgniarka i fizjoterapeutka współpracująca z Dziennym Domem Senior-Wigor w Bogdance. Organizatorzy oprócz doznań natury artystycznej przygotowali także coś dla ciała – słodki poczęstunek.

Zdjęcie

Całość zakończył koncert uczniów Szkoły Muzycznej YAMAHA w Łęcznej.Uroczystość była bardzo radosna i energetyczna. Takiej energii pozazdrościć może niejeden młody człowiek.

„Na uwagę zasługują te wszystkie inicjatywy społeczne, dzięki którym ludzie starzy mogą nie tylko dbać o swoja kondycję fizyczną i intelektualną, ale rozwijać relacje z innymi oraz także stawać się przydatni, oddając innym swój czas, umiejętności i doświadczenie. Pozwala to zachować i pogłębić wartość życia”. Jan Paweł II

 

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Łęcznej

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: