BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

8 Wrzesień 2014

Goście w WTZ Janowica

„Kto zbyt wysoko szybuje, po pewnym czasie staje się nielotem, bo nie ma takich skrzydeł co by bez odpoczynku wciąż unosiły…”

Placówka PSOUU Koło w Łęcznej – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Janowicy wakacyjnej przerwie (mc sierpień) znów tętni życiem. Rozpoczęcie zajęć odbyło się tradycyjnie jak co roku  01 września 2014 liturgią mszy św. w Kościele Parafialnym w Nadrybiu. Tego też dnia do warsztatów przybyli Goście z organizacji rodziców działających na rzecz swoich niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy.
Mimo zmęczenia po podróży, goście z Ukrainy wzięli udział razem z uczestnikami warsztatów w mszy sw. Grupie ukraińskiej przewodziła siostra Daria  Iwona Skowalczyńska, która od wielu lat pracuje na Ukrainie ( obecnie jest w gromadzeniu sióstr w Kremenczuku – obwód charkowski, wcześniej w Chielnickim).
Nasi goście byli bardzo wzruszeni, kiedy wszyscy uczestnicy mszy świętej modlili się o pokój w Ich Kraju. Dzięki siostrze Darii młodzież z WTZ odwiedziła kilka lat temu placówki dla niepełnosprawnych w Chmielnickim oraz zwiedziła Kamieniec Podolski, Chocim, Chmielnickie.

001
siostra Daria

Grupa ukraińska poznała zasady pracy w warsztacie, obejrzała wszystkie pracownie, uczestniczyła w specjalnie zorganizowanych zajęciach muzycznych. Zespół „Bębnoludy” zaprezentował swoje najnowsze utwory i zaprosił koleżanki z Ukrainy do wspólnego muzykowania.

Goście obdarowali nas korowajem – z certyfikatem, słodyczami, podarowali nam prace wykonywane przez nich w swoich placówkach: świece, obrazki z ciasta solnego.
Korowa j- rodzaj tradycyjnego, obrzędowego pieczywa pszennego lub żytniego, najczęściej weselnego. To duży bochen chleba, lub specjalny placek ozdobiony dekoracjami z ciasta (zajączki, ptaszki), jagód lub kwiatów. Dekorowany był również formami w kształcie rozet, kwiatów albo słońca i księżyca.

002

korowaj

Ukraińscy goście spędzili w Janowicy trzy dni w ramach pobytu realizowali program:
I dzień
Udział w mszy św., poznanie placówki, zajęcia muzyczne, wymiana oświadczeń.
II dzień
Wycieczka turystyczno krajoznawcza – Wąwolnica, Janowiec, Kazimierz Dolny.
III dzień
Integracyjne spotkanie z uczestnikami WTZ, wycieczka do Kozłówki, pożegnanie.

Wycieczka  do Wąwolnicy, Janowca, Kazimierza Dolnego była wielkim wysiłkiem i niesamowitym przeżyciem dla naszych gości. Program był bardzo bogaty, wymagał też wiele wysiłku fizycznego (dużo chodzenia). Goście na wycieczkę ubrali się w swoje narodowe stroje.

003

na promie do Janowca

004

siostra Daria z niepełnosprawną Mariką w Janowcu

Magiczne ogrody w Trzcince mimo powoli przemijającego lata  są pięknem. Urządzenie tego miejsca tak jak sama nazwa mówi napawa magią. Dziękuję pracownikom ogrodów za umożliwienie nam wędrówki wśród szumiących wodospadów i strumieni, pachnących kwiatów i zieleni. Miejsce to nas zachwyciło, jestem pod wrażeniem piękna zagospodarowanego terenu.

005

006

Zmęczeni lecz szczęśliwi wszyscy wrócili do WTZ, gdzie grupa nocowała, po spożyciu obiadokolacji grupa odpoczywała przed kolejnym dniem.

„Nie trzeba widzieć piękna, żeby je zapamiętać.
Wystarczy zapamiętać zachwyt ludzi, którzy je widzieli”.

007

Krasnoludy, modrole i bulwiaki czekają na turystów w Trzciankach koło Janowca. „Magiczne Ogrody” zapraszają dzieci i dorosłych od 30 maja. „Magiczne ogrody” to połączenie natury z baśniowym światem. To pierwszy w Polsce ogród sensoryczny zbudowany w oparciu o oryginalną historię. W jest ok. 800 – 900 gatunków roślin.

Integracyjne spotkanie z uczestnikami WTZ , spacer prze wioskę w której funkcjonuje warsztat, wycieczka do Kozłówki, pożegnanie. Najtrudniejsze jednak było dla wszystkich pożegnanie.

Podczas spotkania , wycieczki młodzież się ze sobą zaprzyjaźniła a w Kozłówce widać już było tworzące się pary, trzymające się za ręce, wymieniające się numerami telefonów, adresami.
Nasi goście dopytywali o historię zamku, remonty o piękną Zofię………… Do muzeum wchodziliśmy w dwu grupach. Nasza młodzież z uwagą słuchała opowieści pań przewodników i zadawała wiele pytań  min. dotyczących obrazów, wyposażeń poszczególnych komnat. Niezrozumiałym było dla nich dlaczego w tak dużym dworze/pałacu mieszkało tylko 2 osoby. Goście o Kozłówce  powiedzieli:  ”podoba nam się bardziej w Kozłówce niż na Zamku Królewskim w Warszawie – przepiękne miejsce.”

008

W obcowaniu z przyrodą jest coś pięknego i niesamowitego. W jej obecności zapominasz o wszystkich problemach, cieszysz się tym co widzisz wokół siebie, napawasz swoje oczy widokiem i wyczulasz się na piękno tego świata. Ten zachwyt nad pięknem poznawanych miejsc czuło się każdego dnia. Cieszę się że naszym Gościom- Przyjaciołom mogliśmy sprawić tę radość.

009

Uczestnicy wycieczki przed muzeum

W czwartek raniutko nasi goście wyjechali do Krakowa a w sobotę wracają do Kijowa i okolic nam pozostały miłe wspomnienia, fotografie, zaproszenie do Kijowa oraz bardzo piękny wpis do kroniki- wiele ciepłych słów odnośnie pracy w WTZ oraz organizacji spotkania.

Gośćmi naszym byli przedstawiciele stowarzyszeń:
1. Towarzystwo „Dżerela”
2. Kompleksowy Rehabilitacyjny Internat Inwalidów z Różnymi Niepełnosprawnościami
3. Rehabilitacyjne Centrum „Tramplin”

Stowarzyszenia te w większości prowadzą działalność dzięki środkom pozyskanym przez działaczy od sponsorów.
Życzymy naszym Gościom i wszystkim mieszkańcom Ukrainy –  POKOJU.
Dziękuję siostrze Darii za czas wspólnie spędzony czas.

„Człowiek jest szczęśliwy wtedy, kiedy nie ugania się za szczęściem jak za motylem, lecz jest wdzięczny za to co dostaje.
Spraw aby życie Twoje stało się dziełem sztuki”

PS. Cieszę się, że w młodości uczyłam się języka rosyjskiego to spowodowało, że nie miałam problemu w porozumiewaniu się z gośćmi i  służenia im  pomocą.

Maria Lisek-Zięba

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: