BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

24 Sierpień 2014

Gwiazdy Dzieciom 2014

Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko po raz 10 było organizatorem konkursu wokalnego i kulinarnego dla osób niepełnosprawnych.

W X Ogólnopolskim Integracyjnym Festiwalu Gwiazdy Dzieciom 2014 w dniach 15–17 sierpień w Lubiniu (gmina Krzywiń, woj. Wielkpolopskie) z województwa Lubelskiego uczestniczyli: solista – Łukasz Lisek i Zespół „Bębnoludy” z placówki Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łęcznej (WTZ Janowica).

Nasza grupa na festiwal trafiła dzięki informacji i kontaktom z Panem Piotrem Serdiuk (koordynator festiwalu).

Impreza ma formę konkursową, uczestniczą w niej osoby niepełnosprawne z całego kraju.

Tegorocznej imprezie towarzyszyło otwarcie Muzeum Tercetu Egzotycznego – najstarszego zespołu wokalnego, który nie przerwanie występuje przez ponad 50 lat. Otwarcia dokonano podczas gali jest to jedyne w Europie Muzeum Tercetu Egzotycznego. Opiekę nad muzeum sprawuje Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko, muzeum mieści się w budynku stowarzyszenia.

Pierwszego dnia miał miejsce konkurs kulinarny. Grupy przewiezione zostały z Lubinia do Cichowa do „ Chaty Wodnik”. Cała impreza zorganizowana została w stylu egzotycznym i odbywała się na wolnym powietrzu.

 

001

 

Otwarcia festiwalu dokonał Prezes Oliwskiego Stowarzyszenia Słoneczko w Lubiniu Robert Zaborski ( Kawaler Orderu Uśmiechu), jest inicjatorem wielu inicjatyw – „Człowiek orkiestra”.

Prowadzącymi wszystkie spotkania byli panowie Krzysztof Kaczmarek (aktor, reżyser, twórca Teatru Zwierciadło w Łodzi) oraz Robert Zaborski.

Podczas Konkursu kulinarnego grupy, uczestnicy mieli za zadanie przygotować danie z grilla oraz koktajl egzotyczny według własnego pomysłu. Konkurs nazwany został – Potyczki Kulinarne. Komisja konkursowa -profesjonalni kucharze, miel problem w wyłonieniu laureatów. Każda grupa przygotowała pyszne dania, ostatecznie wyłoniono zwycięzców.

 

002

 

Potyczki Kulinarne

I miejsce – Warsztaty Terapii Zajęciowej z Olkusza

II miejsce – Warsztaty Terapii Zajęciowej z Wałcza

III miejsce – Warsztaty Terapii Zajęciowej z Koszalina

Spotkaniu pierwszego dnia towarzyszyła degustacja różnego rodzaju wyrobów wędliniarskich, pyszne jedzenie, występy biesiadne,

Drugi dzień to zwiedzanie ciekawych miejsc. Grupy zwiedziły: Opactwo lubińskie zwane „Perłą wśród niziny” przechowujące w swych starożytnych murach echo sprzed dziewięciu wieków. Lubiń jest siedzibą klasztoru benedyktynów, jednego z najstarszych klasztorów w Polsce.

 

003

 

Soplicowo i Dwór Sopliców – Cichowo, usytuowane jest nad jeziorem w otoczeniu pól i lasów. Skansen Filmowy Soplicowo to kompleks turystyczno-rozrywkowy z tradycją zakorzenioną zarówno w polskiej kinematografii, jak i literaturze.  Na terenie obiektu  odbywają się imprezy tematyczne, bankietowe, integracyjne oraz szkolenia czy targi firmowe. Z tym terenem związany był nasz wielki wieszcz Adam Mickiewicz.

 

004

 

005

 

Kolejną atrakcją była przejażdżka uczestników festiwalu kolejką wśród pól.

W godzinach popołudniowych wszyscy spotkali się przy wiatraku w Krzywieniu gdzie odbył się konkurs wokalny a zaraz po nim była wspaniała Biesiada i puszczanie światełka do „nieba”

Osoby niepełnosprawne – soliści, śpiewali piosenki z repertuaru Tercetu Egzotycznego. Jurorami tego konkursu byli piosenkarze grupy Tercetu Egzotycznego.

 

006

Zespół „Bębnoludy”

W Krzywieniu grupy zostały przywitane rzęsistym deszczem ale to były łzy radości bo po 20 minutach wszystkich witało piękne słoneczko. Jako pierwszy wystąpił nasz Zespół „Bębnoludy”.

 

007

 

Nasz solista miał trudne zadanie, piosenką „Aj mama” zaśpiewaną do oryginalnej muzyki – Tercetu wyśpiewał III miejsce.

KONKURS WOKALNO- MUSZYCZNY

I miejsce – Jan Dusza

II miejsce – Jarosław Trepto

III miejsce – Łukasz Lisek

 

008

 

Po zakończonym konkursie wokalnym wszyscy świetnie się bawili do późnych godzin wieczornych przy muzyce i piosenkach biesiadnych.

 

009

 

Finał drugiego dnia to odpalenie i puszczenie światełka do nieba.

Trzeci dzień – Zespół „Bębnoludy” miał zaszczyt wystąpić wśród wielu znakomitości polskiej estrady na Pikniku Integracyjnym – Gwiazdy Dzieciom (min wystąpili: Urszula, Kuba i Maciej Molęda, Tercet Egzotyczny, Olga Bończyk, Tomasz Dolski, Zespół Trabanda, Semplicze, Grupa S.W.A.T, Krzysztof Cynar, Lesień, Mieczysław Jurecki, Krzysztof Kaczmarek).

 

010

Maciej Molęda

011

”Bębnoludy”

012

Tercet Egzotyczny – Izabela Skrybant-Dziewiątkowska

Wszyscy zebrani mieli wiele atrakcji, wspaniała kuchnia, gry i zabawy, specjalna loteria, prezentacje kosmetyków, spotkanie z bohaterami Gwiezdne Wojny na zakończenia miliony gwiazd , gwiazdeczek z wystrzelonych fajerwerków – sztucznych ogni.

Osobą która dbała o wszystkich i wszystko był Piotr Serdiuk (członek Zarządu stowarzyszenia).

 

013

 

Piotr dziękujemy ci za wszystko, Jesteś Wielki.

„ Nie pytaj siebie o to, czego potrzebuj świat. Pytaj siebie, co cię ożywia, a później ruszaj i rób to. Albowiem to, czego potrzebuje świat, to ludzie, którzy stali się żywymi”. H.Whitman

Ty nie pytałeś, Ty wiedziałeś, co komu, kiedy, gdzie i jak, to Ty zabiegałeś aby nam niczego nie brakowało. Nasza grupa bardzo, a bardzo jest Ci wdzięczna. Niech każdego dnia Najwyższy Cię prowadzi-Bóg z Tobą , Bóg z Wami.

Wracając z ziemi Wielkopolskiej grupa nasza odwiedziła Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym, uczestniczyła w liturgii mszy św. , przeszła szlakiem objawienia Maryjnego.

 

014

 

015

 

016

 

017

 

Podczas mszy św. sprawowanej przez duchownego z Ugandy w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny o. Bashobora zachęcał wiernych do wielbienia Boga poprzez śpiew, oklaski oraz uśmiechy kierowane w stronę osób będących obok. Ci z kolei entuzjastycznie reagowali na zachęty charyzmatycznego kapłana. „Jeśli kochasz Boga – mówił – to dziel się tą miłością z innymi. Dary, które ludzie dostali od Boga są po to, aby uczynić życie pięknym”. Na zakończenie Eucharystii poprowadził modlitwę o uzdrowienie.

Wracając do domu czuliśmy się mocni …

Dziękuję rodzicom, za wyrażenie zgody na wyjazd i pomoc w jej organizacji.

O tym, że warto było być w opisanych miejscach nie będę nikogo przekonywać, relacja mówi sama za siebie. Dziękuję Niebiosom za wszystko co mogłam zobaczyć, poznać, za spotkanych ludzi.

DZIĘKUJEMY

M. Lisek-Zięba

 PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: