BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

25 kwiecień 2015

I Akademicki Turniej Integracyjny BOCCIA 2015

I Akademicki Turniej Integracyjny BOCCIA 2015 w Lublinie przeszedł do historii. Imprezę zorganizował Zespół ds. Studentów Niepełnosprawnych UMCS oraz Stowarzyszenie Alter Idem.

Boccia to gra o niewielkich wymaganiach sprzętowych, która jest przeznaczona dla wszystkich bez względu na wiek, płeć czy rodzaj sprawności. Wywodzi się od włoskiej gry w bule, z tą różnicą, że tutaj bile wykonane są z miękkich materiałów, a rozgrywka zazwyczaj odbywa się na parkiecie. Zasady są proste – do udziału w rywalizacji potrzeba dwóch drużyn (gra się w pojedynkę 1 na 1 lub w zespołach). Rozpoczynający wyrzuca białą bilę, a następnie, kolejno pozostali gracze usiłują dorzucić swoje bile jak najbliżej białej. W tym celu można korzystać ze sprzętu np. pochylni, rynienki lub uprawnionego asystenta w przypadku osób wymagających pomocy. Zawodnicy mogą też rozbijać bile przeciwnika by przybliżyć się do celu. Mecz kończy się po sześciu rundach.

Zdjęcie z zawodów

Do turnieju akademickiego zaproszono wszystkie uczelnie publiczne i prywatne z Lublina. Zgłosiło się 16 dwuosobowych zespołów. To pierwsza taka impreza sportowa w środowisku akademickim lubelskich studentów.

Chcieliśmy zintegrować studentów wszystkich uczelni, bez względu na rodzaj sprawności, a przy okazji pokazać, że mogą wspólnie rywalizować w rozgrywkach sportowych. Budynek został jakiś czas temu dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, treningi Boccii odbywają się tutaj od dwóch lat stąd pomysł zorganizowania turnieju” – mówi Tomasz Bielecki, dyrektor Centrum Kultury Fizycznej UMCS.

Zdjęcie osób nagrodzonych

Zawody przyciągnęły nie tylko uczestników rozgrywek. Na trybunach kibicowały tłumy studentów. Część zawodników rozegrała swoje mecze po raz pierwszy w życiu. Niespodzianki w rywalizacji o pierwsze miejsce jednak nie było. Zwyciężyli, wielokrotni reprezentanci Polski, student  WSEI Lublin Mateusz Urbański i Patryk Barszczyk.

Ten rodzaj sportu ma w Polsce coraz więcej fanów ponieważ organizacja meczów nie wymaga skomplikowanych przygotowań, a rozgrywkom towarzyszą niemałe emocje. To również doskonała forma integracji. Organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje turnieju.

no images were found

Krzysztof Matyjaszek

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: