BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

23 Październik 2011

I Ogólnopolskie Targi Zakładów Aktywności Zawodowej

W dniach 21 – 22 września bieżącego roku w Rzeszowie odbyły się I Ogólnopolskie Targi Zakładów Aktywności Zawodowej. Targi zorganizowane zostały przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu w ramach projektu „Inkubator Zakładów Aktywności Zawodowej Województwa Podkarpackiego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

O tym, że niepełnosprawni są świetnymi pracownikami i doskonale sprawdzają sie w różnych dziedzinach niestety trzeba jeszcze przekonywać. To cel, który przyświeca rozpoczynającym sie właśnie targom.

I Ogólnopolskie Targi zakładów Aktywności Zawodowej to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Na 34 stanowiskach wystawcy z całej Polski zaprezentowali niepowtarzalne rękodzieło, różnorodne produkty oraz usługi świadczone i wykonywane przez osoby ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Nie zabrakło również stoisk informacyjnych: Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu, Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Rzeszowie i Jarosławiu.

Z województwa lubelskiego zaprezentowały swoja działalność:

–  Zakład Aktywności Zawodowej w Przeorsku Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim

–  Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Łęcznej

–  Zakład Aktywności Zawodowej w Lublinie (jednostka prowadząca: Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”)

Patronat honorowy nad targami pełnili:

Jarosław Duda – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych,

Mirosław Karapyta – Marszałek Województwa Podkarpackiego,

Małgorzata Chomicz – Wojewoda Podkarpacki,

Tadeusz Ferenc – Prezydent Miasta Rzeszowa,

Joanna Janocha – Prezes Zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z upośledzeniem Umysłowym.

Gościem honorowym był Bernd Conrad dyrektor generalny Lebenshilife Detmold z Niemiec.

Ponadto wieczorem pierwszego dnia Targów, odbyło sie spotkanie w hotelu Grand w Rzeszowie, podczas którego wręczono statuetki wyróżnionym ZAZ – om w kategorii:

  Aranżacja stoiska – wyróżniony został ZAZ z Nowej Sarzyny (stoisko z wiklina),

–  Innowacyjny produkt – magiczny kubek – ZAZ w Białych Błotach,

Innowacyjna usługa – ZAZ w Starych Oleszycach – za profesjonalne niszczenie dokumentów, m. in. archiwalnych, tajnych, i poufnych przy pomocy maszyny niszcząco prasującej (procedura niszczenia spełnia wymagania i normy DIN 32 757 – IV klasy tajności dla materiałów poufnych).

Targi były niepowtarzalną okazja do wymiany doświadczeń w zakresie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, zdobycia inspirujących pomysłów oraz ciekawego, aktywnego spędzania czasu.

Za rok II edycja tego wydarzenia.

Targi odwiedziło ponad 900 osób,  które miały okazje obejrzenia i zakupienia wyjątkowych i niepowtarzalnych wyrobów. Wielką popularnością cieszyła sie oferta kawiarenki Zakładów Aktywności Zawodowej w Jarosławiu.

Bardzo istotną częścią targów była dwudniowa konferencja poświecona problemom związanym z funkcjonowaniem ZAZ, którą otworzył panel dyskusyjny pod nazwa „System aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością w Polsce – nowe wyzwania”.  Do udziału w nim zostały zaproszone osoby znaczące dla kształtowania systemowych rozwiązań dotyczących wspomnianej aktywizacji – parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządu województwa, instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz organizatorzy ZAZ. Wśród tematów były omawiane planowane zmiany w rozporządzeniu regulującym działalność ZAZ, partnerstwo z samorządem w zakresie przeciwdziałania marginalizacji osób niepełnosprawnych, innowacyjne formy produkcji i usług ZAZ. Dyskusje prowadziły podkarpackie dziennikarki: Anna Tomczyk (TVP Rzeszów) i Bernadeta Szczypta (Radio Rzeszów).

Podczas prowadzonych paneli niepełnosprawni pracownicy ZAZ – ów dali wyraz swoim potrzebom i oczekiwaniom. Jednoznacznie ocenili też, że praca stanowi dla nich ogromna wartość zarówno w wymiarze ekonomicznym jak i społecznym. Prawie każdy uczestnik panelu stwierdził, że dzięki pracy czuje sie wartościowym człowiekiem, że praca nadaje sens jego życiu i służy nawiązywaniu bliższych przyjaźni i kontaktów z innymi ludźmi, które są bardzo znaczące dla dobrej jakości  życia.

Zasygnalizowali również bardzo wyraźnie,  że aktualnie nie wyobrażają już sobie życia bez pracy.

Stanisława Raczkiewicz

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: