BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

28 październik 2016

I Wschodnie Targi Rehabilitacji w Lublinie – fotorelacja

W dniach 14-15 października  bieżącego roku w hali Targów Lublin odbyły  się po raz pierwszy w Lublinie Wschodnie Targi Rehabilitacji. To branżowe wydarzenie przede wszystkim jednoczy osoby z niepełnosprawnością, ale też służy do zasięgania potrzebnych informacji i nawiązania współpracy.

W trakcie Targów wystawcy prezentowali różnego rodzaju nowości ze świata sprzętu rehabilitacyjnego oraz  opowiadali o innowacyjnych rozwiązaniach jakie powstały by ułatwić życie osobom z niepełnosprawnością. Wśród prezentowanych na Targach produktów można było znaleźć między innymi urządzenia usprawniające mobilność (wózki, a w tym wózki elektryczne, kule, balkoniki), produkty związane z zaopatrzeniem ortopedycznym czy specjalistyczne sprzęty przeznaczone do: fizykoterapii, hydroterapii, kinezyoterapii. Nie zabrakło również firm prezentujących sprzęty i produkty przeznaczone do opieki i pielęgnacji oraz nowoczesny sprzęt sportowo – rehabilitacyjny. Swoją ofertę przedstawiło również kilka ośrodków rehabilitacyjnych zarówno polskich jak i zagranicznych.

Dla zwiedzających przygotowane były różne „zdrowe atrakcje”, można było skorzystać z podstawowych badań przeprowadzonych przez pielęgniarkę przyjmującą na jednym ze stanowisk. Badania obejmowały między innymi  pomiar ciśnienia, tętna i poziomu cukru. Prezentowane były również produkty i sprzęty z kategorii zdrowego żywienia. Można było spróbować pysznych świeżo wyciskanych soków.

Podczas targów odbywały się wykłady z różnych dziedzin medycyny i rehabilitacji. Dotyczyły one między innymi zastosowania innowacyjnego sprzętu ortopedycznego potrzebnego w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, rehabilitacji narządów ruchu, rehabilitacji onkologicznej, stomatologii oraz rehabilitacji  w onkologii. Zaproszeni specjaliści wypowiedzieli się również w kwestiach dotyczących różnych sfer życia osób niepełnosprawnych. Od często poruszanego tematu aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami, po temat szeroko pojętej ich mobilności. Dyskusja toczyła się od tematu kursów i egzaminów na prawo jazdy organizowanych dla osób ze specjalnymi potrzebami aż po, specjalistyczne przystosowanie samochodu do możliwości kierowcy.

Bardzo ważnym punktem programu Targów były również debaty i konferencje. Odbyła się miedzy innymi otwarta konferencja Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dotycząca szeroko pojętej pomocy osobom z niepełnosprawnością i  wsparcia pracodawców. Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych-Sejmik Wojewódzki zorganizowało spotkanie dotyczące bardzo ważnej kwestii wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Wzięli w nim udział członkowie Wojewódzkiej i Powiatowych Społecznych Rad ds. Osób Niepełnosprawnych, członkowie organizacji osób z niepełnosprawnością oraz  zainteresowani uczestnicy i  goście I Lubelskich Targów Rehabilitacji.

W tej ciekawej inicjatywie wzięło udział 42 wystawców oraz  17 stowarzyszeń i fundacji prezentowało swoje działania. Targi odwiedziło ponad 1000 osób. Mamy nadzieję na kontynuację tego ważnego przedsięwzięcia w roku 2017 i latach następnych.

Fotorelacja Kamil Artur Kuliński

no images were found

Agata Momot

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: