BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

21 wrzesień 2015

I znów…. Rozwinęli Skrzydła

Pięcioro kolejnych śmiałków poruszających się na co dzień na wózkach inwalidzkich, przesiada się do szybowca i spełnia marzenie o lataniu… Na lotnisku Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbii trwa pierwszy projekt w Polsce, który umożliwia osobom z niepełnosprawnością ruchową naukę latania na szybowcach i paralotniach. Projekt Rozwiń Skrzydła realizowany jest przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina.

Od 29 sierpnia w Stalowej Woli odbywają się zajęcia szybowcowe. Jest to druga grupa osób niepełnosprawnych, która rozpoczęła trzytygodniowe szkolenie podstawowe za wyciągarką, a bardziej zaawansowani hol za samolotem. Przyjechali ze Śląska, Mazowsza, Warmii i Mazur i Wielkopolski. Na początek spotkanie organizacyjne i instruktażowe, dzięki któremu uczestnicy projektu poznali zasady panujące na lotnisku, a także zapoznali się z dokumentacją lotnika. Potem wstępne zajęcia praktyczne, czyli poznanie budowy i funkcji szybowca oraz wypracowanie najlepszej techniki wsiadania i wysiadania z maszyny. A co czują w powietrzu? Dla Waldemara Woźniaka najważniejsza jest wolność i swoboda oraz próba panowania nad całym mechanizmem szybowca. Mateusz Witkowski odpowiada w dwóch słowach: adrenalina i frajda!

Zajęcia prowadzone są wspólnie przez szefa wyszkolenia Aeroklubu Stalowowolskiego Dariusza Łukawskiego i Adama Czeladzkiego – niepełnosprawnego zawodnika szybowcowego, srebrnego medalisty Mistrzostw Europy.

Dla osób z niepełnosprawnością ruchową potrzebujących w codziennym funkcjonowaniu więcej przestrzeni poruszanie się w „małym” szybowcu nie jest wcale takie łatwe, ale z pomocą asystentów i wolontariuszy dają radę. Tomasz Tasiemski, uczestnik szkolenia, na pytanie co skłoniło go do udziału w projekcie, odpowiada: – Chciałem powrócić do pasji z młodych lat, kiedy to w liceum  zrobiłem licencję z lotnictwa szybowcowego, jeszcze przed wypadkiem.

Zajęcia szybowcowe realizowane są w ramach projektu „ROZWIŃ SKRZYDŁA” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz 1 % podatku.

I znów…. Rozwinęli Skrzydła

I znów…. Rozwinęli Skrzydła

I znów…. Rozwinęli Skrzydła

I znów…. Rozwinęli Skrzydła 1

Margareta Dorabialska-Muś

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: