BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

23 Marzec 2012

Integracja od najmłodszych lat

Wszystkim rodzicom zależy na jak najlepszym wychowaniu swoich dzieci. Po kilku latach nadchodzi ważny moment wyboru przedszkola dla swojej latorośli. Rodzice muszą mieć pewność, że oddają dzieci w dobre ręce. Niestety w Lublinie wciąż występuje brak miejsc w tego typu placówkach. Istnieje możliwość zapisania dziecka do Przedszkola Niepublicznego.

W dniu 20 marca 2012 r. miałem możliwość uczestniczenia w Dniu Otwartym w Przedszkolu Integracyjnym z Oddziałami Integracyjnymi im. Bł. B. Lament, mieszczącym się przy ulicy Kochanowskiego 34. Mieści się ono w nowoczesnym budynku, z dala od ulicznego zgiełku. Prowadzone jest przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Św. Rodziny.

Jest to przedszkole, do którego uczęszczają dzieci pełno- i niepełnosprawne. Z przyjemnością obserwowałem przedstawienie pt. „Kopciuszek” w wykonaniu dzieci z różnymi niepełnosprawnościami.

Podczas zwiedzania przedszkola goście mogli się przekonać, że jest to nowoczesna placówka. Uprzejme panie wychowawczynie oprowadzały nas po przestronnych, dobrze wyposażonych salach dla maluchów. Szczególnie zainteresowała mnie Sala Doświadczania Świata, gdzie dzieci, dzięki ciekawym efektom świetlnym, dźwiękowych i zjawiskom optycznym mogą poznawać otaczające nas środowisko. Przedszkolaki witały gości piosenkami, widać było, że dobrze się tu czują. Budynek jest pozbawiony barier architektonicznych, komunikację między piętrami zapewniają windy.

To bardzo istotne, że dzieci pełno- i niepełnosprawne integrują się od najmłodszych lat. Powstaje szansa, że będą dla siebie przyjaciółmi, a nie, jak często bywa, obojętnymi na los innego, często słabszego człowieka.

Krzysztof Rzepecki
krzysiek.lfoon@gmail.com

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: