BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Artykuły powrót
3 maj 2017

Jadwiga Lambert – Malarstwo

W Galerii Art Brut w Centrum Kultury w Lublinie od 1 do 31 maja 2017 r. czynna jest wystawa malarstwa Jadwigi Lambert.

Jadwiga Lambert - zdjęcie

Recenzja z wystawy

Jadwiga Lambert 98 letnia malarka, która tworzy z potrzeby serca. Nie szokuje formą, nie zaskakuje tematem.

obraz

Po swoim świecie sztuki porusza się zachowawczo, utrwalając na płótnie tematy sprawdzone, powszechnie uznane za piękne, wdzięczne, kobiece i finezyjne. Z zamiłowaniem od trzydziestu lat swojej drogi twórczej uchwyca piękno i zjawiskowość najbliższego otoczenia, głównie Zwierzyńca, z którego pochodzi, jego przyrodę i całą scenerię.

obraz

Nieodłącznym, wiodącym tematem Jej prac, dzięki któremu można rozpoznać Jej artystyczne zainteresowania to kwiaty: róże, polne, słoneczniki uchwycone wszelkich możliwych fazach rozkwitu także nierzadko spotykane gatunki fantazyjne. Artystka tworzy w technice olejnej, czasami w pastelach. Uchwycone przedstawienia traktuje z dużym realizmem i dbałością o szczegół. Pomimo wieku i lat pracy, malarstwo Jadwigi Lambert nie różni się od wcześniejszych obrazów, niemal niczym, cały czas utrzymuje ,,poziom” i kunszt dojrzały jak dla amatorki i admiratorki malarstwa.

obraz

Cechą wiodącą Jej prac jest upodobanie do szerokich, rzeźbionych, złotych ram, które zamykają Jej obrazy w pewną całość zdradzając zamiłowanie do przedmiotów i stylu epoki, która się kończy, przemija wraz z upływającym czasem. Ciekawym zjawiskiem jest, że prace artystki powinny być podziwiane tylko ,,na żywo”, zachwycają wówczas subtelnymi przejściami kolorów, jasnymi, ciemnymi, wyrazistymi, bardzo naturalnymi, wyszukanymi tonami. Nie stosuje impastu, choć czasami widoczna jest warstwa nakładania koloru na kolor. Prace artystki wprowadzają nas w głęboki nastrój, zachwycają dokładnością i niekończącym się znajdowaniem tematów i inspiracji.

obraz

Jadwiga Lambert tworzy nieprzerwanie, wciąż lubi dzielić się swoją pasją z bliskimi, rodziną. Jej prace można podziwiać w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

ulotka

Agnieszka Wójtowicz

artysta plastyk

Instruktor Fundacji Teatroterapia Lubelska

Interaktywna Galeria Art Brut

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: