BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Otwórzmy przed nimi życie,.

Jasełka w Rogóźnie

Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Wawrzyńca męczennika w Rogóźnie w dniu 21 stycznia 2018 r. gościła podczas liturgii mszy św. grupę teatralną „Figiel” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy – placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej. Wizyta stała się możliwa dzięki otwartości księdza Proboszcza Waldemara Taracha.

Ksiądz stoi za mównicą w kościele. Mikrofon jest blisko jego ust. Po lewej stronie jest choinka bożonarodzeniowa.

Liturgia sprawowana przez ks. Proboszcza

Niepełnosprawni artyści zaprezentowali jasełka związane z narodzeniem Jezusa, w formie pantomimy.

Poprzez prezentację jasełek „Szukam Boga” uczestnicy Terapii Zajęciowej w Janowicy pokazali trud poszukiwań dojścia do Boga. Pantomima pokazała ludzką obojętność, nieczułość jaka panuje wśród ludzi. Tysiące lat temu opiekun Jezusa Św. Józef szukał miejsca dla będącej w stanie błogosławionym Maryi. Jakże ta sytuacja jest aktualna w dzisiejszych czasach. W naszym życiu bardzo często poprzez zapracowanie, zagonienie za dobrami doczesnymi, nie dostrzegamy drugiego człowieka. Zatrzymajmy się na chwilę, zauważmy drugiego człowieka i to co się dzieje wokół nas. Kolędy śpiewane przez wokalistę Łukasza i prezentacja, wprowadziły nie jedną osobę w zadumę. Wiele osób było poruszonych śpiewem, prezentacją, nikt nie krył swojego wzruszenia.

Ludzie stoją przed ołtarzem. Jest wśród nich trzech Króli. Jedna z osób trzyma mikrofon blisko ust.

Ksiądz Proboszcz w czasie liturgii mszy świętej modlił się między innymi za uczestników Warsztatu, terapeutów, opiekunów. Gromkie brawa po skończonej prezentacji były wspaniałą nagrodą dla występujących. W słowach księdza Proboszcza było bardzo wiele skromności „ … dziękuję, że zechcieliście przyjechać do takiego małego Rogóźna… “. Księże Proboszczu my jedziemy tam gdzie nas chcą przyjąć. Będziemy pamiętać o złożonym nam zaproszeniu i na pewno z niego skorzystamy i spotkamy się jeszcze nie raz…..

Psalm responseryjny na niedzielę 21 stycznia jakże wiele nam mówi, będzie on naszą drogą. „ Daj mi poznać Twoje drogi, Panie naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. Prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń, Boże i Zbawco, w Tobie mam nadzieję. Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. …”

Idąc ścieżkami Pana na pewno dojdziemy do celu.

Na zakończenie Mszy Świętej uczestnicy Warsztatu przekazali na ręce księdza Proboszcza prace (podpałki ekologiczne) wykonywane w Warsztacie. Nie zabrakło zachęty skierowanej przez Proboszcza do Parafian aby nabywać prace uczestników WTZ.

Ksiądz jest przed mównicą. Uśmiecha się w stronę osób po prawej stronie. Ludzie Ci otrzymają upominki owinięte w przeźroczysty celofan.

Po zakończonej Mszy Św. można było zobaczyć i nabyć prace wykonywane w Warsztacie. Wychodzący z kościoła upominali się o nr KRS naszego stowarzyszenia.

Dziękujemy księdzu Proboszczowi, za otwartość, zrozumienie, pyszny poczęstunek. Ta otwartość napawa nas wiarą i nadzieją, że nasze plany staną się rzeczywistością.

„Nadzieja to mały ptak,

który śpiewa gdzieś w nas i

którego nie można uciszyć”

Ludzie siedzą przy stole podłużnym. Ich twarze są skierowane albo do zdjęcia albo naprzeciwko siebie.

Osoby niepełnosprawne będące uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy poprzez siedmiogodzinny pobyt w placówce nabywają niezbędne umiejętności do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym.

„Nie można uciec w życiu na milę,

ani wycofać się z niego na chwilę.

W życiu należy uczestniczyć,

nie wystarczy tylko przy nim być”.

To uczestniczenie w życiu to wyzwanie dla naszego lokalnego społeczeństwa, dla nas wszystkich. Potrzeba czasu i sytuacje życiowe stawiają wyzwania przed prowadzącymi placówkę by zapewnić byt osobom niepełnosprawnym w chwili odejścia najbliższych. Zarząd Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz jego członkowie zdecydowali o zapewnieniu dalszej opieki poprzez budowę Domu Rodzinnego. Aby było to możliwe Zarząd Koła, pracownicy i uczestnicy WTZ wspólnie szukają środków na ten szczytny cel.

Jednym ze sposobów pozyskania funduszy i osób, które będą wspierały to przedsięwzięcie jest przystąpienie do społecznej Kampanii Polskiego Instytutu Filantropii – Kilometry Dobra. Jest to akcja zbierania środków finansowych na potrzeby środowiska lokalnego poprzez stworzenie łańcucha kilometrów dobra, jak również możliwość pobicia rekordu Guinnessa kilometrów dobra. Jest to akcja publiczna, mierzenie Kilometrów Dobra będzie odbywało się w kilku miejscach na terenie naszego powiatu z oprawą muzyczną w wykonaniu między innymi uczestników WTZ. Każdy może zostać wolontariuszem tej akcji poprzez wsparcie finansowe w różnych formach np. poprzez nabycie wyrobów wykonywanych przez uczestników w Warsztacie.

Wierzymy, że wśród ludzi popierających ten szczytny cel znajdą się mieszkańcy Rogóźna i okolic. Kilometry Dobra może powiększać każdy z Was, możecie też Państwo zachęcać innych do udziału w tej Kampanii.

„Wiara i nadzieja są cnotami bliźniaczymi.

Nadzieja nie jest matką głupich,

ale wtajemniczeniem mądrych”.

Rogóźno – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łęczyńskim, w gminie Ludwin. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa lubelskiego. Położona nad jeziorem Rogóźno.

Dziękujemy Parafianom za zainteresowanie prezentowanymi pracami i wsparcie.

„Dobro. Im więcej go dajesz

tym więcej dostajesz.

Pomagając innym,

pomagasz i sobie”.

(sentencja autor nieznany)

Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies