BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

18 maj 2018

Jedno spotkanie trzy powody

12 maja 2018 Polski Związek, Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Cycowie zorganizował obchody Światowego Dnia Inwalidy. Spotkanie to było również okazją do świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja oraz wspólnego odmierzania dobra w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Kilometry Dobra.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym. Następnie wszyscy zostali zaproszeni do hali sportowej Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie na poczęstunek i część artystyczną. Gospodarz obiektu dyrektor szkoły Zbigniew Rutkowski i przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddział w Cycowie Stanisław Jamiński powitali wszystkich przybyłych na wspólne świętowanie. Był poczet sztandarowy, hymn, przypomnienie historii tamtych dni, życzenia, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, odznaczenia i podziękowania, klejenie złotówek tworząc Metry Dobra. Uczniowie w swoim montażu słowno muzycznym w telegraficznym skrócie przedstawili historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

zdjęcie

Młodzież z Zespołu Szkół przedstawiła wydarzenia z 1791 roku: uchwalenie pierwszej w Europie, drugiej na świecie, nowoczesnej konstytucji oraz konfederację targowicką, czyli zdradę polskich magnatów sprzeciwiających się zmianie ustroju,która doprowadziła do trzeciego rozbioru Polski. Według Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja Konstytucja Trzeciego Maja, była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie. Pytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju.

W dalszej części wystąpili zaproszeni na uroczystość uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy – placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej.

zdjęcie

Przewodnicząca Zarządu Koła w swojej wypowiedzi nawiązała do Kampanii Społecznej w jakiej uczestniczy Koło w Łęcznej. Między innymi powiedziała:

„Kilometry Dobra to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna, jedyna, w której co roku mogą wziąć udział organizacje z całego świata. Jej pomysłodawcą jest Robert Kawałko prezes Polskiego Instytutu Filantropii. Celem całej trzymiesięcznej kampanii trwającej od 1 marca do 3 czerwca 2018 r. do której przystąpiło Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest zebranie środków finansowych na rozbudowę Ośrodka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy o „Całodobowy Dom Rodzinny”. Obecny budynek zostanie rozbudowany o „Całodobowy Dom Rodzinny” dla osób pozostających w trudnych sytuacjach życiowych, śmierci lub niewydolności rodziców/opiekunów. W chwili obecnej na terenie Powiatu Łęczyńskiego nie ma tego typu placówki. Całodobowy dom ma spełniać rolę domu rodzinnego zapewniającego opiekę 12 osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu łęczyńskiego, będących w potrzebie. Szacowany wstępnie koszt rozbudowy budynku wynosi 3.500.000 PLN. Kampania prowadzona jest pod patronatem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka a ambasadorem Kampanii jest Pan Andrzej Kita honorowy konsul Republiki Mołdawii w Lublinie i Adam Partyka  Zastępca Prezesa Zarządu ds. Pracowniczych i Społecznych Lubelskiego Węgla „Bogdanka”.”

zdjęcie

Zespół „Figiel”

Po tym wprowadzeniu zespół „Figiel” zaprezentował spektakl „Bezdenna sadzawka” w formie pantomimy. Spektakl idealnie wpisuje się w Kampanię Kilometrów Dobra i nie tylko… Legenda mówi, że zachłanność i egoizm doprowadzają w końcu do zguby. Przedstawia dawne wydarzenia, ale i dziś możemy spotkać ludzi podobnych do głównej bohaterki Magdy „Niegodziwki”. Legenda o Bezdennej Sadzawce, to historia przeplatana okresami wojen i pokoju, szczęścia i udręki, nędzy i dobrobytu. Historia o której mówi legenda rozegrała się niedaleko Łęcznej, pomiędzy Sufczynem a Ciechankami.

„Miarą człowieka nie jest majątek, mądrość i to co mówi. Naprawdę liczą się tylko czyny – dobre i złe.”

Następnie Zespół „Bębnoludy” wykonał kilka melodii świata. Tradycyjnie zespół zaprosił publiczność do wspólnego muzykowania.

Zdjęcie

Solista Łukasz Lisek rozbawiał publiczność piosenkami: „Wolność”, „Pod mostem na moście”. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki wykonał utwór „Mamo nasza mamo”.

Zdjęcie

W uroczystości wzięli udział m.in.: Wiesław Pikuła – Wójt Gminy Cyców; Kazimierz Radko – Sekretarz Starostwa Powiatowego w Łęcznej; Zbigniew Rutkowski – Dyrektor Zespołu Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie; Ks. Dawid Nowicki – wikary parafii pw. św. Józefa w Cycowie; Elżbieta Sadowska – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Cycowie; Marzenna Karpowicz – Dyrektor Domu Kultury w Cycowie; Elżbieta Blicharska – Katolickie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów im. Jana Pawła II.

Sobotnie spotkanie w Cycowie miało charakter edukacyjny ale również integracyjny. Czym jest współczesny patriotyzm? To pamiętanie o historii, ale również pomoc potrzebującym, wspieranie najsłabszych, ludzi niepełnosprawnych i starszych.

„ … Niedaleko Łęcznej, pomiędzy Sufczynem a Ciechankami, znajduje się sadzawka. Malownicza, otoczona bujną roślinnością. Mówią o niej bezdenna. Starzy ludzie opowiadają, że woda sadzawki pochłonęła wielu. Bezpowrotnie. Ciała utopionych nigdy nie zostały odnalezione… W miejscu, gdzie dziś zachwyca Bezdenna Sadzawka, dawno, dawno temu wznosił się niewielki kościółek. W jego pobliżu pyszniła się dostatkiem chata najzamożniejszej w okolicy kobiety – Magdy. Majątek Magdy, nazywanej przez sąsiadów Niegodziwką, był prawie tak wielki, jak jej podłość i bezwzględność. Kobieta mieszkała sama. Z dala od ludzi, wyrzekła się bowiem rodziny, przyjaciół i znajomych. Nawet zwierząt nie hodowała. Wszelkie boskie stworzenie obce jej było i wrogie. Nie znała żadnych dobrych uczuć, a jedyną jej miłość stanowiło złoto. Gromadziła je w glinianym dzbanie, z którym nie rozstawała się na najmniejszą chwilę. Jej chciwość i skąpstwo były ogólnie znane, a ją samą potępiano zdecydowanie. Nikt nie podchodził do jej domostwa, o nic jej nie proszono i ostatecznie – unikano.

Podczas uroczystości goście uczestniczyli w klejeniu złotówek i mierzeniu Dobra, do puszek w czasie spotkania zebrano kwotę 427,00 zł. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Były też pytania czy Kampania prowadzona jest zgodnie z literą prawa. Oczywiście, że zgodnie.

Zdjęcie

Wójt Gminy Cyców

Zdjęcie

Kierowniczka Ośrodka Pomocy Społecznej i dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury

Zdjęcie

Przewodniczący Związku Emerytów

Zdjęcie

Ksiądz Dawid Przewodniczący Związku Emerytów Chełm

Zdjęcie

Złotówki w metrach dobra

Prosząc o wsparcie Kampanii uczestnicy Warsztatu powiedzieli: „ … Chcemy zebrać pieniądze na rozbudowę naszego Warsztatu o mieszkania. Jest to dla nas ważne, gdyż wiemy, że pewnego dnia możemy zostać sami. Wybudowanie tego domu da nam możliwość samodzielnego mieszkania. Prosimy każdego z Was o wsparcie w tej akcji liczy się każda złotówka”.

Kiedy czegoś gorąco pragniesz, cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu. Nic nie dzieje się bez powodu.

I tego się trzymajmy.

Zdjęcie

Oczywiście nie zabrakło słodkiego „co nieco”, owoców, napojów oraz wspaniałej atmosfery.

O Bogu myślcie z wiarą, o bliźnim z miłością, o sobie z pokorą.

O Bogu mówcie z uwielbieniem, o bliźnim tak, jakbyście chcieli, aby o was mówiono.

Zgodnie z cytowanym aforyzmem jesteście nam bardzo bliscy, dziękujemy Wam za zrozumienie i serdeczność.

 

Maria Lisek-Zięba

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: