BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Jubileusz 20-lecia integracji w lubartowskiej edukacji. Wydarzenia na scenie

Jubileusz 20-lecia integracji w lubartowskiej edukacji

Jubileusz 20-lecia integracji w lubartowskiej edukacji

– „To nie jest łatwe zadanie edukować dziecko niepełnosprawne” – powiedziała Dyrektor dr Teresa Oleszko podczas obchodów 20-lecia integracji w lubartowskiej edukacji.

Pierwsza część obchodów tego wspaniałego jubileuszu odbyła się 7 czerwca 2011 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubartowie. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji wspierających Przedszkole Miejskie nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Lubartowie, dyrektorzy szkół, placówek kulturalnych i oświatowych. Podczas spotkania Pani Teresa Oleszko dyrektor Przedszkola nr 1 podziękowała wszystkim tym, dla których problem edukacji dziecka niepełnosprawnego był i jest ważny. Podziękowania pracownikom Przedszkola nr 1 zostały wręczone podczas uroczystej kolacji w restauracji Laguna.

Bankiet dla przedszkolaków miał miejsce 8 czerwca w siedzibie Przedszkola nr 1.

Msza św. dziękczynna w Bazylice św. Anny, którą odprawił ks. Andrzej Majchrzak, rozpoczęła drugą część obchodów i miała miejsce 14 czerwca. Przedszkolaki przekazały na ręce kapłana dary dziękczynne i zadbały o oprawę wokalno-muzyczną Mszy św.

Zwieńczeniem jubileuszu był koncert w Amfiteatrze Miejskim w wykonaniu przedszkolaków i absolwentów Przedszkola nr 1 w Lubartowie.

O początkach pracy nad integracją osób niepełnosprawnych na terenie powiatu lubartowskiego a przede wszystkim o integracji w Przedszkolu Miejskim nr 1 Lubartowie pisze dyrektor Teresa Oleszko w publikacji „Wczoraj Dziś Jutro Integracji Lubartowskiej Edukacji”. Należy wspomnieć, że od 1987 roku Pani dr Oleszko, dla dzieci najukochańsza Terenia, przez 22 lata dojeżdżała do Lublina, aby dać radość płynącą z kontaktów z muzyką dzieciom niepełnosprawnym zrzeszonym w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Dzięki inicjatywie Pani Oleszko w 1991 roku powstała filia lubelskiego stowarzyszenia, a przewodniczyła tej działalności Pani Zyta Kluczyńska. Dzieci niepełnosprawne z Lubartowa i okolic nie musiały już dojeżdżać na zajęcia do odległego Lublina, ale korzystały z rehabilitacji w kierowanym wówczas przez Panią Oleszko Przedszkolu nr 1. Początki były trudne, ale nauczyciele przedszkola podjęli to trudne wyzwanie i co najważniejsze z olbrzymim sukcesem.

– „To jest trudna praca, to nie jest łatwe zadanie edukować dziecko niepełnosprawne. Wydaje się, że wystarczy zapalić zapałkę i jest ogień” – Teresa Oleszko.

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Anna Szmidt

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies