BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

13 Kwiecień 2019

Kilometry Dobra w Bogdance

W oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Pańskie uczestnicy placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej – WTZ w Janowicy dzięki współpracy z Zarządem Lubelskiego Węgla „Bogdanka” w Bogdance prezentowali swoje wyroby na Cechowni w Bogdance, Nadrybiu i Stefanowie oraz w Centrum Handlowym Wamex (w dniach od 02-06.04.2019). 

 

LW ”Bogdanka” Nadrybie 

Prezentacja prac, kiermasz połączone zostały z Kampanią Społeczną Kilometry Dobra w której Koło PSONI w Łęcznej uczestniczy po raz drugi. Uczestniczki Warsztatu informowały górników przychodzących i wychodzących z pracy o celu zbiórki, rozdawały ulotki i zbierały do specjalnych skarbonek datki. 

 

LW ”Bogdanka” 

Uczestniczkom towarzyszyły instruktor terapii p. Beata S. i psycholog p. Martyna B. 

 

LW ”Bogdanka” 

Prezentowane wyroby w całości zostały wykonane w Warsztacie, zaczynając od baranków, pisanek, zajączków, kurczaków, kur, koszyczków, wozów, etc. 

Dzięki otwartości serc Górniczej Braci, uczestniczki Warsztatu zebrały do puszek kwotę 1 799,60 zł w Bogdance i 315,40 zł w Stefanowie co w sumie dało kwotę 2 115,00 zł a to stanowi 48,068 Metrów Dobra. Dziękujemy za dar serca. 

 

LW ”Bogdanka” – Stefanów 

Czasami wystarcza…
jeden promień słońca…
jedno miłe słowo…
jedno ciepłe spojrzenie…
wyciągnięta dłoń…
jedno pozdrowienie…
jeden uśmiech…
Potrzeba tak mało, by uszczęśliwić tych, 
którzy znajdują się obok nas. 

Dzięki wieloletniej współpracy z Państwem Hanną i Wojciechem Adamskimi w sobotę nasi uczestnicy Warsztatu w asyście opiekunów prezentowali wyroby wielkanocne i kwestowali w Centrum Handlowym Wamex. 

 

Zbiórka do puszki – 267,30 zł, kiermasz prac 230,00 zł. Dziękujemy klientom sieci sklepów Centrum Handlowego ”Wamex” . 

Wielkanocny pacierz

Nie umiem być srebrnym aniołem –
Ni gorejącym krzakiem –
Tyle Zmartwychwstań już przeszło-
A serce mam byle jakie.
Tyle procesji z dzwonami –
Tyle już alleluja –
A moja świętość dziurawa
Na ćwiartce włoska się buja.
Wiatr gra mi na kościach mych psalmy –
Jak na koślawej fujarce –
Żeby choć papież spojrzał
Na mnie – przez białe swe palce.
Żeby choć Matka Boska
Przez chmur zabite wciąż deski –
Uśmiech mi Swój zesłała
Jak ptaszka we mgle niebieskiej.
I wiem, gdy łzę swoją trzymam
Jak złoty kamyk z procy –
Zrozumie mnie mały Baranek
Z najcichszej Wielkiej Nocy.
Pyszczek położy na ręku –
Sumienia wywróci podszewkę –
Serca mojego ocali 

                                                                    ks. Jan Twardowski

Na Zmartwychwstanie obserwujemy, że przyroda na nowo budzi się do życia, czynimy wiele przygotowań. Początek wiosny to idealna okazja do wielkich porządków. Sprzątanie mieszkania, malowanie domów, robienie świątecznych dekoracji i przyozdabianie nimi pomieszczeń. Nadal panuje zwyczaj w naszym kraju sprzątania domu tuż przed Wielkanocą. Wedle starego zwyczaju, wszyscy domownicy muszą przyłożyć się do porządków. 

Wielkanoc wiąże się z wieloma tradycjami, sięgającymi nawet XIV wieku. Jest nie tylko ważna ze względu na duchowy wymiar. Wielkanoc obchodzi się na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Poprzedza ją 40-dniowy post i Triduum Paschalne w czasie którego wspomina się wydarzenia czasu przed Niedzielą Zmartwychwstania. Wielkanoc jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i wiążą się z nią liczne tradycje ludowe. Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie. Początkowo obchodzono je w ramach żydowskiej Paschy. Później, gdy młody Kościół oddzielił się od Synagogi, Wielkanoc zyskała odrębne obchody, które ewoluowały na przestrzeni wieków. Zgodnie z opisem ewangelicznym, Wielkanoc wypada dwa dni po rozpoczęciu żydowskich świąt paschalnych, w czasie których zmarł Jezus. W chrześcijaństwie Wielkanoc obchodzi się zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. 

Współcześnie Wielkanoc łączy się z wieloma tradycjami i zwyczajami ludowymi. Wciąż żywe są śniadania wielkanocne. Tworzy się pisanki, święci pokarmy i tworzy piękne wielkanocne palmy. Nie maleje popularność śmigusa-dyngusa, Emaus i krakowskiej Rękawki. Każdy region naszego kraju ma swój charakterystyczny sposób ozdabiania jaj. Są one symbolem pomyślności oraz rodzącego się życia. Stanowią bardzo ważny element Wielkanocy. Liturgicznie Wielkanoc rozpoczyna się wraz z Wigilią Paschalną, a więc w sobotę po zmroku. Uroczysta procesja rezurekcyjna odbywa się – zależnie od regionu – w okolicach północy lub o świcie w niedzielę. 

Dziękujemy wszystkim za otwartość, zrozumienie i pomoc. 

Na chwilę obecną (10.04.2019) zebraliśmy kwotę 19 266, 49 zł. co stanowi 437, 87 Metrów Dobra i zajmujemy siódme miejsce w rankingu wszystkich organizacji biorących udział w kampanii. 

Konto na które można wpłacać środki finansowe, wspierając nasz cel: BS Łęczna 41 8693 0006 2001 0000 3812 0001 

Wpłaty można też dokonywać poprzez https://kilometrydobra.pl/ pod nazwą Łęczna. 

Prosimy o przyłączenie się do nas i wsparcie naszej inicjatywy czyli wybudowanie mieszkań chronionych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

Maria Lisek-Zięba

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: