BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

23 październik 2015

Koncert „AAC – owy przyjaciel”

22 października w sali konferencyjnej Caritas Archidiecezji Lubelskiej, w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca AAC odbył się koncert pt. „AAC – owy przyjaciel”.

Uroczystość zorganizowano już po raz drugi i wzięli w niej udział uczniowie z zaburzeniami porozumiewania się, z Lublina i województwa lubelskiego oraz ich rodziny, przyjaciele i terapeuci, którzy codziennie pracują z podopiecznymi nad właściwym sposobem porozumiewania się, mającym ułatwić im kontakt z otoczeniem. Są to techniki dzięki którym można zastąpić występujące w komunikacji między ludźmi słowa znakami graficznymi, manualnymi bądź przestrzenno – dotykowymi.

Organizatorem koncertu było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Koło” w Lublinie. Współorganizatorami: Poradnia Rozwoju Porozumiewania się „Rozmawiajmy bez słów”oraz Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie „Mówić bez Słów” zajmujące się upowszechnianiem wspomagających sposobów porozumiewania się. Program koncertu obejmował występy artystyczne, przedstawienia, recytacje wierszy i śpiewanie piosenek. W czasie koncertu zaprezentowano również dwa krótkie filmy. Zespół Szkół Nr 4 im. J. Korczaka w Lublinie przedstawił film o posługiwaniu się znakami pt. „Koła autobusu kręcą się”, a Stowarzyszenie „Mówić bez słów” wyświetliło film o użytkowniku AAC podczas wizyty u lekarza. Filmy te są dowodem na to, że komunikacja z osobami z zaburzeniami porozumiewania się nie musi być trudna.

W pierwszej koncertu wystąpili:

Zdjęcie 1

Niepubliczne Przedszkole Integracyjne Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego im. bł. Ojca Gwidona w Lublinie z piosenką „Kolorowy pada deszcz”.

 Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną w Lublinie w przedstawieniu pt. Jesień”.

Zdjęcie 4

Niepubliczna Poradnia Wczesnego Wspomagania Rozwoju „LOLEK” w Lublinie w piosence „Zasiali górale”.

Zdjęcie 5

Zdjęcie 6

Przedszkole Specjalne Nr 11 w Lublinie w przedstawieniu „Przyjęcie”.

 Zdjęcie 7

Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej w Lublinie w opowieści „Podróż”

 W części drugiej koncertu wystąpili:

Zespół Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” z Zamościa.

Zdjęcie 8

 

Niepubliczne Przedszkole Specjalne im. Hodgson Burnett w Lublinie w piosence „Jestem sobie przedszkolaczek”.

Zdjęcie 9

Zdjęcie 10

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 z Lublina w piosence „Które zwierzę”.

Zdjęcie 11

Konrad Gębka ze swoją terapeutką Panią Anetą w napisanym przez siebie wierszu „Moja historia w 4 zwrotkach”.

Zdjęcie 12

Zdjęcie 13

Zdjęcie 14

Zdjęcie 15

Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Tajemniczy Ogród” z Lublina w przedstawieniu „Cztery Pory Roku”.

Zdjęcie 16

Publiczność zgromadzona na koncercie reagowała entuzjastycznie i żywiołowo nagradzając uczestników gromkimi brawami i przyłączając się do wspólnego śpiewania piosenek. Celem tego wydarzenia artystycznego była integracja osób niemówiących ze środowiskiem i najbliższym otoczeniem, wsparcie osób z zaburzeniami porozumiewania się oraz przedstawienie ich dokonań. Dzięki temu zyskują one większe poczucie własnej wartości co znacząco podnosi jakość ich życia. Kolejny koncert AAC odbędzie się już w przyszłym roku.

 Dominika Wiewióra

 PRAWA

 

 

 

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: