Konsultacje publiczne w sprawie funduszy UE w dziedzinie wartości i mobilności
„Silniejsza Unia musi dysponować odpowiednimi środkami finansowymi, aby kontynuować realizację swojej polityki. W ostatnich latach Unia uległa zasadniczym zmianom, podobnie jak stojące przed nią wyzwania. Unia potrzebuje budżetu, który może pomóc w osiągnięciu ambitnych celów. Musi to znaleźć odbicie w wieloletnich ramach finansowych na okres po 2020 r.”. (Program prac Komisji na 2018 r.)
Budżet UE wynosi obecnie poniżej 1 euro na obywatela dziennie. Choć jest to budżet skromny, na poziomie około 1 % unijnego dochodu narodowego brutto lub 2 % wszystkich wydatków publicznych w UE, wspiera on realizację wspólnych celów UE poprzez dostarczanie podstawowych dóbr publicznych i zapewnianie wymiernych rezultatów dla obywateli UE. Należą do nich: inwestowanie w umiejętności, innowacje i infrastrukturę; zapewnienie zrównoważonego zaopatrzenia w żywność i rozwój obszarów wiejskich; propagowanie wspólnych badań i projektów przemysłowych; finansowanie wspólnych działań w obszarze migracji i bezpieczeństwa; oraz wspieranie rozwoju i pomocy humanitarnej.
Obecne wieloletnie ramy finansowe – długoterminowy budżet UE – obowiązują do końca 2020 r. W 2018 r. Komisja przedstawi kompleksowe propozycje dotyczące wieloletnich ram finansowych po 2020 r. oraz nowej generacji programów finansowych, na które zostaną przeznaczone środki. Te programy lub fundusze zapewniają wsparcie finansowe na rzecz setek tysięcy beneficjentów, w tym regionów, miast, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw, rolników, studentów, naukowców i wielu innych.
Propozycje Komisji zostaną opracowane tak, by umożliwić UE realizację jej celów w sprawach, które mają największe znaczenie, w dziedzinach, w których może ona osiągnąć więcej niż państwa członkowskie działające pojedynczo. Wymaga to starannej oceny zarówno tych działań, które dobrze się sprawdzały w przeszłości, jak i tych, które można usprawnić w przyszłości. Jakie powinny być priorytety przyszłych polityk i programów/funduszy? I jak należy je opracować, by przynosiły konkretne rezultaty w terenie?
Jako integralną część tego procesu i w następstwie Dokumentu dotyczącego przyszłości finansów UE, Komisja rozpoczyna szereg konsultacji publicznych obejmujących wszystkie główne obszary wydatków w celu zebrania opinii wszystkich zainteresowanych stron na temat tego, jak sprawić, by każde euro z budżetu UE zostało optymalnie wykorzystane.
Zakres tych konsultacji obejmuje programy i działania mające na celu ochronę i propagowanie europejskich wartości oraz wspieranie mobilności, kształcenia i szkolenia, różnorodności kulturowej, praw podstawowych, unijnego obszaru sprawiedliwości, kompetencji cyfrowych, kreatywności oraz europejskiej pamięci historycznej i upamiętnienia. Takie programy i działania służą obywatelom, pozwalają im rozwijać swoje umiejętności i kompetencje oraz przyczyniają się do tworzenia otwartych, demokratycznych społeczeństw, cechujących się większą równością, włączeniem społecznym i kreatywnością. Celem niniejszych konsultacji publicznych jest zidentyfikowanie mocnych i słabych stron istniejących programów i działań, określenie możliwych rozwiązań oraz wyodrębnienie ewentualnych synergii między nimi.