Konsultacje społeczne Programu Dostępność Plus do 6 kwietnia 2018 r.
13 marca 2018 r. Program Dostępność Plus został skierowany do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Uwagi do projektu Programu można zgłaszać do 6 kwietnia 2018 r. na adres e-mail: dostepnosc.plus@miir.gov.pl
Program Dostępność Plus_projekt_skierowany do konsultacji
Program Dostępność Plus – projekt przetłumaczony na język migowy
*
MINISTERSTWO
INWESTYCJI I ROZWOJU
PODSEKRETARZ STANU
PAWEŁ CHORĄŻY
Warszawa, 13 marca 2018 r.
DZF-XI.7461.15.2018.PP
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informuję, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozpoczyna konsultacje społeczne projektu programu rządowego „Dostępność Plus”. Celem Programu jest horyzontalne włączenie dostępności jako kluczowego elementu polityk publicznych oraz zaangażowanie wszystkich partnerów w działania przyczyniające się do poprawy dostępności przestrzeni, produktów i usług. Program Dostępność Plus stanowi realizację zobowiązania Rządu złożonego przez Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego podczas expose 12 grudnia 2017 r. Program realizuje postulat nowych ram jakości życia, poprzez zapewnienie obywatelom równych szans w osiąganiu pozycji społecznej, możliwości samodzielnego funkcjonowania i udziału w różnych sferach życia.
Po pierwsze naszą ambicją jest jak najszersze uwzględnienie głosu środowisk eksperckich, reprezentujących prawa i interesy osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności i osób starszych. Przyjęliśmy założenie, że środowisko zaprojektowane w sposób dostępny dla tych dwóch szerokich grup społecznych, staje się przestrzenią przyjazną wszystkim obywatelom. Po drugie, Program stanowi próbę odzwierciedlenia współpracy międzyresortowej i ponadsektorowej, która zaowocowała uwzględnieniem zarówno nowatorskich, odważnych pomysłów jak i dojrzałych inicjatyw i propozycji poszczególnych resortów. Liczymy, że razem stworzą one kompleksowy i spójny plan poprawy dostępności w całym kraju. Z tego też powodu dostępność nie może być zamknięta w żadnym z istniejących działów administracji rządowej, gdyż mając charakter przekrojowy dotyka bardzo różnych zagadnień – edukacja, praca, budownictwo, mieszkalnictwo, transport, kultura, sport, cyfryzacja i inne. Dla poprawy dostępności konieczny jest zatem wspólny wysiłek nas wszystkich.
Program ma charakter ambitny, ale jest jednocześnie realny. W jego ramach planowane jest również zrealizowanie działań, które obejmą poprawę dostępności miejsc i budynków użyteczności publicznej (na przykład przejść, parków, domów kultury, szkół, bibliotek, przychodni). To wszystko chcemy zrobić w szerokim partnerstwie z resortami, samorządami, przedsiębiorcami i środowiskami osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. Zapisy Programu, które Państwu przesyłamy do konsultacji zostały przygotowane wspólnie z tymi środowiskami. Pod uwagę wzięliśmy liczne pomysły i postulaty, które pojawiały się w trakcie licznych spotkań roboczych, zorganizowanych w toku prac nad zapisami projektu Programu.
Mając na uwadze powyższe, chciałbym serdecznie zaprosić Państwa do konsultacji rządowego programu „Dostępność Plus”. Wszystkie zgłoszone w konsultacjach opinie zostaną poddane analizie w trakcie prac nad ostatecznym kształtem Programu.
Projekt Programu, w tym w wersji tłumaczonej na język migowy jest dostępny na stronach internetowych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju www.miir.gov.pl
Opinie i uwagi do Programu można zgłaszać do 6 kwietnia br. w dowolnej formie (w tym nagrań audio) na adres e-mail: dostepnosc.plus@miir.gov.pl.
Więcej na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju
Paweł Chorąży
Podsekretarz Stanu
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju