BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

29 wrzesień 2015

Kto się boi wysokiego C?

Dnia 23 września 2015 r. o godz. 11:00 w Tomaszowskim Domu Kultury miało miejsce wyjątkowe wydarzenie.

Po raz pierwszy w historii  Tomaszowa Lubelskiego zabrzmiał spektakl operowy.  Artyści Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu wspólnie z Artystami Integracyjnego Zespołu Artystycznego „Przyjaciele”, działającego w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim, zaprezentowali przedstawienie będące w bieżącym repertuarze poznańskiej opery „Kto się boi wysokiego C?”.

Adresatami, a zarazem Uczestnikami tego wydarzenia byli uczniowie młodszych klas:

– Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim

– Szkoły Podstawowej Nr 3 im. dr Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim

– Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przeorsku

– Niepublicznej Szkoły Podstawowej Little Oxford w Tomaszowie Lubelskim

– Prywatnej Szkoły Podstawowej ICO w Tomaszowie Lubelskim

oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim i wychowankowie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Tomaszowie Lubelskim.

Gośćmi specjalnymi byli

– Wojciech Żukowski – Burmistrz Tomaszowski

– oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim:  Anna Pankiewicz – Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej oraz  Katarzyna Kyć – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Lubelskim  wraz z pracownikami

Parę słów o spektaklu, „Kto się boi wysokiego C?”

Jest to spektakl dla dzieci (swoją premierę miał 5 XII 2013 r.) wykorzystujący fragmenty oper Wolfganga A. Mozarta, Gioachino Rossiniego, Giacomo Pucciniego i Giuseppe Verdiego.

Reżyseria i dramaturgia Daria Anfelli

Obsada:

ONA           Barbara Gutaj-Monowid

ON              Tomasz Raczkiewicz

OJCZYM    Lucyna Białas

Małgorzata Frąckowiak

Maciej Marcinkowski

Mariusz Otto

PIANISTA               Marcello Giusto

PERKUSISTKA    Małgorzata Koperska

Węże syczą, krowy ryczą, wilki wyją, świnie chrumkają, żaby rechoczą, konie rżą, psy szczekają, koty miauczą… A co robią śpiewacy operowi, kiedy snują swoje czarodziejskie opowieści – czasem cichutko, czasem pełnym głosem, tęsknie albo gniewnie, z radością lub przejmującym smutkiem? Rąbka tajemnicy uchyli Daria Anfelli, która poprowadzi najmłodszych melomanów w świat baśni, gdzie para zakochanych bohaterów stoczy walkę ze złem i cierpieniem. Oczywiście wszystko się dobrze skończy, a mieszkańcy zaklętej krainy pozbędą się bezdusznego władcy – za sprawą czarodziejskich mocy, ukrytych w najpiękniejszych ariach z oper Mozarta, Rossiniego i Pucciniego. Żeby zacząć czarować, niepotrzebna jest różdżka: wystarczy zapał, piękna melodia i kilka wysokich C, które wystraszą potwora.

Artystów z Zespołu „Przyjaciele” przygotowali do spektaklu: Tomasz Raczkiewicz – solista Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu we współpracy z Bożeną Zajączkowską – Kierownikiem Zespołu podczas specjalnie zorganizowanych w tym celu warsztatów.

Głównym celem spektaklu było kreowanie wizerunku osób z niepełnosprawnością intelektualną, jako tych, którzy przy wsparciu są zdolni do pełnienia różnych ról społecznych oraz tworzenie w lokalnym środowisku przyjaznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną atmosfery, wyrażającej się empatią i akceptacją ich aktywnego funkcjonowania w przestrzeni społecznej.

Informacje zwrotne wskazują na wysoką ocenę poziomu artystycznego spektaklu w tym również artystów z niepełnosprawnością, akceptację dla jego innowacyjności oraz potrzebę tego typu działań w przyszłości ze względu na aspekt wychowawczy i integracyjny.

Serdeczne podziękowania kierujemy do:

  • Województwa Lubelskiego oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie za dofinansowanie działania oraz zrozumienie potrzeby kreowania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych, jako zdolnych do aktywnego funkcjonowania w różnych rolach społecznych
  • Dyrekcji Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu za przychylność i współpracę przy realizacji spektaklu
  • Tomasza Raczkiewicza – solisty Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu za innowacyjne i kreatywne podejście do włączania w aktywne życie kulturalne osób z niepełnosprawnością intelektualną i jego artystów za życzliwe pełne empatii wsparcie wykonawców z Zespołu „Przyjaciele” podczas prób i spektaklu
  • Bożeny Zajączkowskiej – Kierownika Integracyjnego Zespołu Artystycznego „Przyjaciele” za bardzo duży wkład pracy w przygotowanie artystów do udziału w spektaklu oraz doskonałą współpracę z zespołem artystów z Teatru Wielkiego
  • Dyrekcji Tomaszowskiego Domu Kultury za gościnność i nieodpłatne udostępnienie TDK na realizację spektaklu i próby do spektaklu
  • Pracowników placówek PSOUU za zaangażowanie w przygotowanie warunków do realizacji spektaklu
  • Artystów z Integracyjnego Zespołu Artystycznego „Przyjaciele” za wytrwałość, odwagę oraz gotowość do promowania własnej aktywności.

Zadanie zostało zrealizowane ze środków Województwa Lubelskiego i PSOUU Koło w Tomaszowie Lubelskim.

Sta

no images were found

Stanisława Raczkiewicz

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: