BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

21 Maj 2017

Łamanie barier

 „Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean.” Isaac Newton

Rodzice opiekunowie osób niepełnosprawnych z Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Łęcznej 16 maja 2017 roku odwiedzili placówki prowadzone przez Koło PSONI w Jarosławiu. W wyjeździe uczestniczyło 14 osób. Wyjazd do Jarosławia to realizacja wniosku postawionego na walnym zebraniu sprawozdawczym Koła w Łęcznej. Jako rodzice bardzo często nie myślimy, że nas może zabraknąć. Należy stawiać sobie pytanie co z moim dzieckiem będzie kiedy odejdę (umrę). Żyjąc mamy wpływ na to, jak będzie nasze dziecko funkcjonować bez nas. Przykładem godnym naśladowania są rozwiązania podjęte przez Zarząd Koła, rodziców w Jarosławiu. Dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą mieszkać w małych formach mieszkaniowych, w zależności od swoich możliwości i umiejętności jak też potrzeb i pragnień – w tzw. warunkach chronionych. Mogą to być oddzielne domy, zespoły mieszkań czy też pojedyncze mieszkania pod opieką. Koło PSONI w Jarosławiu prowadzi pierwszy w regionie Grupowy Dom Rodzinny, w którym zamieszkuje 7 osób.

„ Bo miłość nie zna pór dnia, a nadzieja nie ma końca, a wiara nie zna granic, tylko wiedza i niewiedza skrępowane są czasem i granicami”. Gunter Grass

Tylko wiedza i niewiedza skrępowane są czasem i granicami. W Jarosławiu dostaliśmy ogrom wiedzy w zakresie zabezpieczeń mieszkaniowych, opieki i różnych rozwiązań. Dziękujemy Wam za to.

Zdjęcie

Zdjęcie

Dzięki uprzejmości wiceprzewodniczących Jana Wilka i Katarzyny Lepszy, oraz Wiesława Grendy kierownika ZAZ w Jarosławiu zobaczyliśmy proces wytwarzania ekologicznej podpałki K-Lumet, profesjonalnego niszczenia dokumentów w ZAZ w Oleszycach Starych , Galerię Przedmiotu, usługi z zakresu gastronomii, mieszkalnictwo.

Zdjęcie

Z mieszkań korzystają rodziny wychowujące osoby głęboko, wielorako niepełnosprawne znajdują się w sytuacji permanentnego obciążenia psychicznego i fizycznego. Aby rodzice mogli wypełniać swoje obowiązki potrzebna jest im okresowa pomoc w opiece nad dzieckiem, pozwalająca na zadbanie o własne zdrowie, przeprowadzenie spraw rodzinnych czy też „złapanie oddechu” do dalszej opieki nad dzieckiem. Stowarzyszenie w Jarosławiu i Oleszycach realizuje program tzw. opieki czasowej, w którym uczestniczy 20 rodzin.

Zdjęcie

Zakład w Jarosławiu prowadzi również kawiarenkę zlokalizowaną na jarosławskiej starówce.

Zdjęcie

Bardzo podobają nam się rozwiązania w Jarosławiu. Zaczniemy pracować nad świadomością nas jako rodziców aby wzorem Jarosławia zapewnić naszym dzieciom spokojną starość.

„Sens życia polega na tym, aby cieszyć się z niego  i czynić go piękniejszym dla każdej ludzkiej istoty” Dawid Ben Gurion

Cieszmy się życiem, nie tylko naszym, ale zadbajmy o najbliższych.

Maria Lisek-Zięba

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: