BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

30 październik 2014

Łamanie stereotypów

W dniach 23-24 października 2014 r. odbyła się wizyta studyjna na terenie Białorusi w Brześciu i Baranowiczach. W wizycie uczestniczyli przedstawicieli organizacji pozarządowych Lubelszczyzny działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz instytucji pomocy społecznej.

Pani Alicja Jankiewicz „szefowa” LFOON-SW wykorzystała czas podróży na to, byśmy dokonali prezentacji swoich organizacji. Dzięki temu mogliśmy wymienić doświadczenia,  lepiej się poznać i ewentualnie umówić się na współpracę.

Wdrodze na obiad

W drodze na obiad

Wyjazd dał też możliwość spotkania z kartami historii. Mimo niesprzyjającej aury nasza grupa  po obiedzie ( obiad w kawiarni Cytadela – bardzo ładna) zwiedziła Twierdzę Brzeską.

Pomnik jest bardzo wymowny - monumentalna rzeźba "Pragnienie".

Pomnik jest bardzo wymowny – monumentalna rzeźba „Pragnienie”.

Ulica Sowiecka zwana „Brzeskim Arbatem”, zachwyciła nas pięknem lamp ulicznych – naftowe latarnie. Ulica to obszerny deptak, który otaczają odrestaurowane kamieniczki, modne kawiarnie, butiki i różnorodne lampy uliczne. Brześć to duża ponad 300 tysięczna aglomeracja. Miasto jest czyste, zadbane.

        Wizyta studyjna w Brześciu i Baranowiczach to wymiana doświadczeń na temat rehabilitacji osób z niepełnosprawnością. W ramach projektu „Łamanie barier Lublin – Zamość – Włodawa – Brześć – Partnerstwo na Rzecz Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych 2012-2013. W Brześciu przedstawiciele naszych organizacji spotkali się zorganizacjami i ich przedstawicielami z:

  • Uniwersytet Trzeciego Wieku TTSSON
  • Oddział TTSSON
  • Klub Sportowy dla Osób Niepełnosprawnych „Szansa”

Współorganizator wizyty po stronie Białorusi –  to białoruskie stowarzyszenie działające na rzecz osób niepełnosprawnych – Брестское областное молодёжное общественное объединение «Инвалид и среда».

 

w Uniwersytecie Trzeciego Wieku  TTSSON

W Uniwersytecie Trzeciego Wieku TTSSON

004

 

Przedstawiciele organizacji mówili o inicjatywach, podjętych działaniach, złożonych wnioskach po spotkaniach na Lubelszczyźnie w ramach realizowanego projektu.

Oddział TTSSON

Oddział TTSSON

Zaprezentowane zostały też prace jakie powstają podczas prowadzonych zajęć z niepełnosprawnymi podopiecznymi.

006

007

Kolejna organizacja i wizyta to Klub Sportowy dla Osób Niepełnosprawnych „Szansa” a w nim spotkanie z wielokrotnym mistrzem „siłowania na rękę”.  Armwrestlingsiłowanie na rękę to dyscyplina sportowa, rodzaj zapasów. Chętni mogli zmierzyć się z mistrzem i poznać tajniki tego sportu. Zaprezentowane zostały sale, sprzęt do ćwiczeń.

Zmęczeni, ale zadowoleni wieczorem wyruszyliśmy do Baranowicz, gdzie czekał na nas nocleg w hotelu „Horizont”.

Następny dzień, poranek przywitał nas mrozem ale kto by na to zwracał uwagę. Po śniadaniu w formie szwedzkiego stołu dalsze wizyty w:

  • Oddział TTSSON w Baranowiczach

Opiekunowie osób niepełnosprawnych opowiadali o ustawodawstwie, pracy z niepełnosprawnymi przygotowujących ich do podjęcia samodzielnej pracy, o stworzeniu okna wyrobów i sprzedaży. Miłym akcentem był występ artystyczny, niepełnosprawni wykorzystali muzykę klasyczną i zagrali specjalnie dla nas na przeszkadzajkach (przeszkadzajki – instrumenty perkusyjne), wybrane utwory z muzyki klasycznej.

Na zakończenie otrzymaliśmy upominki upamiętniające to spotkanie.

Występ

Występ

Kolejny oddział TTSSON w Baranowiczach to poczęstunek, prezentacja pracowni w których niepełnosprawni uczą się wykonywania konkretnej pracy, podziękowanie za dzielenie się doświadczeniami polskimi i zaproszenie do współpracy oraz pamiątkowe prezenty.

009

010

011

Kolejne miejsce to karta historii – muzeum Tadeusza Kościuszki w Kossowie. Muzeum urządzone jest w zrekonstruowanym dworku – domu rodzinnym generała). Wiele ciekawych wydarzeń z życia naszego  bohatera narodowego dowiedzieliśmy się od przewodnika w tym o jego wielkiej nie spełnionej miłości.

Muzeum Tadeusza Kościuszki

Muzeum Tadeusza Kościuszki

Jeśli ktoś myśli, kojarzy Białoruś z biedą „potworną biedą”, że organizacje, niepełnosprawni są „źle” traktowani to jest to wielki mit i stereotyp. To co zobaczyliśmy, a byliśmy w kilku organizacjach zasługuje na uznanie. Organizacje nie są bierne chcą nowych kontaktów, chcą korzystać z dobrych praktyk, chcą wymiany z naszymi organizacjami w różnych dziedzinach, chcą wspólnie realizować różne zadania i projekty.

„Nie pytaj czego świat potrzebuje.

Pytaj co czyni cię pełnym życia i rób to.

Ponieważ tym czego świat potrzebuje są ludzie pełni życia.”

 

Dziękuję p. Alicji Jankiewicz , p.Iwanowi Szmydze z Brześcia za wyjazd. Te spotkania, wyjazdy to zdobycie nowych sił, energii, chęci do dalszego działania.

Maria L-Z

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: