BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

24 maj 2016

Marsz Godności w Świdniku

22 maja Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdniku było organizatorem festynu z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Świętowanie przypadło w piękną uroczystość  Najświętszej Trójcy przypadającą w Kościele.

Wszyscy podopieczni placówek Koła w Świdniku, przyjaciele, rodziny, sponsorzy, mieszkańcy Świdnika, władze samorządowe włączyli się w świętowanie.

„Istnieje tylko jedna droga do innych ludzi – droga serca”

Phil Bosmans

Spotkanie rozpoczęła liturgia Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela sprawowana w intencji osób niepełnosprawnych, pracowników, rodzin …

Homilia odnosiła się do wyjaśnienia Uroczystości Najświętszej Trójcy.

„…Trzy Osoby w Jednej. Dla wielu to absurd. Dla nas chrześcijan, prawda wiary. Wielka tajemnica, której nie sposób zrozumieć człowiekowi.”

Dogmat o Trójcy Świętej ukształtował się w IV wieku a słowo Trójca nie jest imieniem Boga, lecz dla chrześcijan, prawda wiary. Święty Augustyn mówił „Jeżeli tego nie rozumiesz to dobrze. Bo jeśli coś zrozumiesz, to już na pewno nie jest Bóg”. Nie starajmy się rozumieć, a jedynie przyjmijmy prawdę o Trójcy Świętej. Bóg jest jeden ale w Trzech Osobach jest całością. Bóg jest miłością.

Uczestnicy w czasie modlitwy wiernych prosili Boga o potrzebne łaski, zdrowie, opiekę…

Następnie odbył się przemarsz ulicami miasta – „Marsz Godności. Marsz dla Życia i Rodziny” aż do Muszli Koncertowej, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

Zdjęcie

Festyn rozpoczął się od koncertu orkiestry – Helicopters Brass Orchestra, następnie przewodnicząca PSOUU Koła w Świdniku Iwona Ratajczak i Burmistrz Świdnika dokonali uroczystego otwarcia Wiosennego Przeglądu Piosenki Świdnik 2016.

Festyn zaszczycili swoją obecnością miedzy innymi Starosta powiatu poseł na Sejm RP– Artur Soboń, radni gminy i powiatu, Jerzy Dębski – dyrektor Lubelskiego Oddziału PFRON.

W przeglądzie swoją twórczość zaprezentowały grupy:

  1. „Ach to my” WTZ PSOUU Koło w Świdniku;
  2. „Pod Parasolem” WTZ SIS w Mełgwi;
  3. „Iskierki” DCA PSOUU Koło w Świdniku;
  4. „Motyle” grupa teatralno-taneczna WTZ w Świdniku;
  5. „Vectis” Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Poniatowej;
  6. Łukasz Lisek WTZ w Janowicy PSOUU Koło w Łęcznej;
  7. „Pasjonaci” ŚDS PSOUU Koło w Świdniku;
  8. „Figiel” WTZ w Janowicy PSOUU Koło w Łęcznej;
  9. „Basma” Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Świdniku;
  10. „Bębnoludy” WTZ w Janowicy PSOUU Koło w Łęcznej.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy mieli możliwość zaprezentowania swoich dokonań aż trzy razy. W pierwszej kolejności wystąpił zespół teatralny „Figiel”, który zaprezentował spektakl pt.: „Miłość w czterech żywiołach”.

Zdjęcie

Kilkanaście minut później piosenki: „Kobiety, kobiety”, „Mój pierścionek ma” oraz piosenkę dedykowaną mamom: „Mamo, nasza mamo” zaprezentował solista Łukasz Lisek.

Zdjęcie

Na zakończenie Przeglądu wystąpił zespół „Bębnoludy”. Zaprezentował składanki melodii świata m.in. z Afryki, z Europy, jak również krajowe melodie. Jedną z tradycji podczas wystąpień janowickich bębniarzy jest zapraszanie publiczności do wspólnego grania. Wraz z Bębnoludami zagrało około 30 osób, w tym Starosta Powiatu Świdnickiego.

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

Występ zespołu bardzo podobał się zgromadzonej publiczności w Muszli Koncertowej. Publiczność w rytm muzyki klaskała a na zakończenie nagrodziła występujących gromkimi brawami.

Uroczystości takie jak Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną sprzyjają rozmowom o aktualnej sytuacji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Spotykają się na nich przedstawiciele władz, instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, jak i kadra bezpośrednio pracująca z ludźmi niepełnosprawnymi. Doszło do wielu rozmów nasza Przewodnicząca PSOUU Koło w Łęcznej, Maria Lisek-Zięba miała sposobność rozmowy z dyrektorem Lubelskiego Oddziału PFRON.

„Wierzę w to, że spotkania nie odbywają się przypadkiem”

Podczas festynu prezentowane były prace wykonywane w placówkach prowadzonych prze Stowarzyszenie. Każdy mógł nabyć niepowtarzalne wyroby. Spotkaniu towarzyszyła piękna pogoda.

Morze nigdy nie było bardziej niebieskie,

a pogoda nigdy nie była piękniejsza.

 

Niebiosa były tego dnia z nami.

007

Festyn trwał do późnych godzin wieczornych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, atrakcji było wiele. Oczywiście oprócz strawy duchowej była strawa dla ciała. Organizatorzy zadbali o gorący poczęstunek i pyszne ciasta.

Prowadzącymi spotkanie byli kierownik WTZ w Świdniku p. Wiesława Staszczak i przewodnicząca p. Iwona Ratajczak.

Kolejne atrakcje tego dnia to występy:

–          Dziecięce grupy taneczne MCP w Świdniku

–          „AMBARASS” grupy taneczne SDK w Świdniku

–          „Spokojna Przystań” Klub Seniora w Świdniku

–          Szkoła Sztuk Walki i Samoobrony ze Świerż

–          „Jawor” Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

–          Koncert zespołu „ThreeKa”s

     Koncert zespołu „Szalom Chełm” – Gwiazda festynu.

„ Życie byłoby idealne

gdyby ciężkie chwile można było przewinąć,

a piękne momenty zatrzymać”

Dziękujemy za spotkanie. Zatrzymujemy dla nas wszystkich piękne momenty.

Eliza Cyfra, Maria Lisek-Zięba

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: