BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

21 Maj 2019

Milanów: Charytatywny Maraton Dobra już za nami!

Biegi, rozgrywki sportowe, aukcja charytatywna i maraton zumby – to tylko część z atrakcji, jakie przygotowała Caritas Diecezji Siedleckiej (CDS) w niedzielę 19 maja 2019 r. na Charytatywnym Maratonie Dobra w Milanowie (woj. lubelskie). Wydarzeniu towarzyszył szczytny cel – zbiórka środków na remont i adaptację zabytkowego budynku po dawnej szkole.

Impreza przyciągnęła na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury wielu mieszkańców miejscowości. Pojawili się też m.in. niepełnosprawni uczestnicy CDS Warsztatu Terapii Zajęciowej w Parczewie, pasjonaci sportu z Siedlec, czy Białej Podlaskiej. Pozytywne emocje tego dnia towarzyszyły wszystkim – taka impreza w Milanowie nie zdarza się często.

Formuła Charytatywnego Maratonu Dobra była przemyślana – znalazły się aktywności dla młodszych i starszych. Na początku na scenie z występami artystycznymi zaprezentowały się lokalne grupy, niedługo potem odbyła się aukcja charytatywna oraz bieg integracyjny na 100 metrów dla dzieci, rodzin i osób niepełnosprawnych. Dla bardziej aktywnych były biegi na 5 i 10 kilometrów na trasie Milanów-Wierzbówka. Wśród rozgrywek sportowych można wyliczyć: turniej piłki nożnej o puchar Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej i turniej piłki siatkowej o puchar Wójta Gminy Milanów. Już na koniec, przed sceną pojawiła się grupa nieco odważniejszych kobiet i mężczyzn, by tańczyć i ćwiczyć zumbę.

Podczas spotkania można było posmakować m.in. ciast i innych słodkości czy barszczu z pasztecikami, które przygotowali: nauczyciele Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego w Milanowie, rodzice uczniów i uczestników WTZ w Parczewie, mieszkańcy gminy oraz pani sołtys. Dzieci pod okiem rodziców zjeżdżały po dmuchanych zamkach i pływały na wodnych pojazdach. Wolontariusze siedleckiej Caritas, ubrani w czerwone koszulki, malowali dzieciom buzie, skręcali balony, prowadzili zabawy i zachęcali do aktywności.

Obecnie trwa liczenie pieniędzy zebranych podczas  imprezy. Jej głównym celem było zgromadzenie środków na pierwszy etap remontu i adaptacji zabytkowego budynku w Milanowie. Siedlecka Caritas pragnie tam stworzyć Centrum Aktywności, a w nim Warsztat Terapii Zajęciowej dla osób z niepełnoprawnością i Dom Aktywnego Seniora.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Artur Jaszczuk – wicestarosta parczewski, Paweł Krępski – wójt Gminy Milanów, Jerzy Szwaj – radny Sejmiku Lubelskiego, Janusz Zieliński – przewodniczący Rady Powiatu, Anna Ignatowicz – kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Parczewie, ks. Sławomir Matejek – proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Milanowie. Na wydarzeniu był obecny ks. Marek Bieńkowski – dyrektor diecezjalnej Caritas. Wydarzenie poprowadziły natomiast Elżbieta Zielińska-Gomółka – kierownik Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztatu Terapii Zajęciowej w Parczewie oraz Katarzyna Kowalczyk – koordynator Caritas Diecezji Siedleckiej Centrum Wolontariatu w Parczewie.

Organizatorami wydarzenia byli: Caritas Diecezji Siedleckiej, Kilometry Dobra, Gmina Milanów. Patronat honorowy objęli: Paweł Krępski – Wójt Gminy Milanów oraz Dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. Patroni medialni: TVP3 Lublin, Katolickie Radio Podlasie, portal podlasie24.pl, Echo Katolickie, Słowo Podlasia, Wspólnota, RadioBiper.

Lista osób nagrodzonych: 

Kategoria 100 metrów – grupa młodsza

 1. Filip Drzazga
 2. Mateusz Piątek

III. Igor Trościańczyk 

Kategoria 100 metrów – grupa starsza

 1. Anna Piekarska
 2. Julia Witkowska

III. Monika Włoszek 

Bieg 5 km – kategoria Kobiet

 1. Julia Ilczuk
 2. Emilia Samorańska

III. Weronika Protaś 

Bieg 5 km – kategoria Mężczyzn

 1. Paweł Mierz
 2. Mikołaj Kosowski

III. Dawid Krępski 

Bieg na 10 km – kategoria Kobiet

 1. Anna Serwińska
 2. Anna Lisiecka 

Bieg na 10 km – kategoria Mężczyzn

 1. Marek Arseniuk
 2. Rafał Szafran

III. Mariusz Lisiecki 

Turniej piłki nożnej o puchar Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej

 1. LKS Milanów- Juniorzy
 2. Wyższe Seminarium Duchowne Siedlce

III. Drużyna SATO Milanów 

Turniej piłki siatkowej o puchar Wójta Gminy Milanów

 1. AZ- BUD Komarówka
 2. Grupa Wisznice

III.LKS Milanów

 1. Victoria Parczew (jedyna grupa żeńska)

(KK,AN)

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: