BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

8 Październik 2013

„Miłość jest w każdym z nas”

„Ra­dość i miłość są skrzydłami wiel­kich przedsięwzięć”

Pod takim hasłem odbyły się w dniu 02 października 2013r IV Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych Kałków-Godów 2013.

 Organizatorzy spotkania: Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnym „RADOŚĆ” w Kałkowie-Godowie, Parafia Rzymskokatolicka oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie.

01

Konferansjerzy

 

W spotkaniu udział wzięły zespoły z trzech województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego w sali widowiskowej sanktuarium- auli Jana Pawła II zaprezentowały się min  grupy z : Warsztatu Terapii Zajęciowej i Dom Pomocy Społecznej w Kałkowie-Godowie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Końskich, Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej koło Iłży, Dom Pomocy Społecznej Relax w Brodach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Mnichowie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy koło Łęcznej, Dom Pomocy Społecznej w Starachowicach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Starachowicach, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Kielcach.
Celem spotkań teatralnych w Kałkowie jest przede wszystkim aktywizacja i integracja środowisk twórczych osób niepełnosprawnych

Gościem spotkania był Ks. Czesław Wala – Kustosz Honorowy Sanktuarium w Kałkowie-Godowie i serdeczny przyjaciel osób niepełnosprawnych, starszych, chorych i potrzebujących pomocy to od niego wszystko się zaczęło.

Zmagania konkursowe rozpoczęto mszą św. koncelebrowaną. Po niej rozpoczęły się prezentacje teatralne wszystkich grup.

 

Prezentacje grup oceniało jury w składzie:

 

  1. ksiądz – Andrzej Wróblewski,
  2. instruktor Spółdzielczego Domu Kultury w Starachowicach – Maciej Bidziński
  3. instruktor tańca i fitness –  Małgorzata Cioroch

02

Placówka PSOUU Koło w Łęcznej – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Janowicy zaprezentowała  na spotkaniu  premierę – spektaklu „Romeo i Julia”  i za swój występ Zespół „Figiel” zajął I miejsce.

03

Zespół „Figiel”

 Romeo i Julia to historia:

Dwa arystokratyczne rody Kapuletich i Montekich dzieli konflikt – najpotężniejsze rodziny w mieście. Historia dramatu – to tragiczna miłości kochanków z Werony napisał poeta – William Szekspir na bazie  poematu Arthura Brooke’a „Romeus and Juliet”. Dramat Szekspira mówi o uczuciach ludzkich, które nie ulegają zmianie w toku historii, o miłości i nienawiści, o rozpaczy i radości, o odkryciu sensu życia i pragnieniu śmierci. Miłość która połączyła Romea i Julię jest bardzo silna, gwałtowna, nie zważająca na żadne przeszkody, ale równie silna jest nienawiść dzieląca rodziny kochanków. Wieloletni spór między rodami zostaje zażegnany, ale zgoda jest okupiona najwyższą ceną -śmiercią młodych ludzi.

 

Cytat z Gazety kieleckiej Echo Dnia o występach:

 

„…..Chociaż przedstawienia były nieraz tylko pantomimiczne, to mimo to przemawiające do widza. Zwycięski spektakl „Romeo i Julia” to świetnie zagrany Szekspir bez słów. Sądzimy, że zawodowi aktorzy mieli by problem jak to zagrać. …. Jury nie miało żadnych wątpliwości, który spektakl był najlepszy. Zdecydowanie wybrało „Romeo i Julię” grane bez słów, ale bardzo sugestywnie…..”

04

Zespół „Figiel”

05

Zespół „Figiel”

Mimo zimna, jakie było tego dnia w auli gdzie odbywały się prezentacje panowała gorąca i wzruszająca atmosfera.

W czasie gdy obradowało jury konferansjerzy prowadzili panel dyskusyjny gdzie pytania były kierowane do „aktorów” i opiekunów grup, każdy mógł się wypowiedzieć w poruszanych tematach. Dyskusja min dotyczyła obsady – udziału opiekunów/instruktorów w prezentowanych spektaklach, propozycja hasła na spotkanie w 2014r, wybór zespołu/nagroda publiczności – głosowanie specjalnie przygotowanymi kartami. Dorota Jop – prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnym „RADOŚĆ” w Kałkowie- Godowie jako jeden z organizatorów nie kryła radości i wzruszenia podsumowując spotkanie. OBRAZ, MUZYKA, PANTOMIMA przewijały się w prezentowanych występach.

 

06

Organizatorzy

 Organizatorzy zadbali o pyszny obiad , wspaniałą atmosferę w czasie spotkania i nagrody dla wszystkich grup. Nagrody dla laureatów zostały ufundowane przez wojewodę świętokrzyskiego i starostę starachowickiego. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali dyplomy za udział i upominki. Honorowy patronat nad imprezą sprawowała pani Bożentyna Pałka-Koruba – wojewoda świętokrzyski i starosta starachowicki Andrzej Matynia .

 

Nagrodzeni i wyróżnieni w Kałkowie wg zajętych miejsc:

 

I „Romeo i Julia”- grupa teatralna Figiel z Łęcznej koło Lublina,

II „Zakochany żebrak” – zespół Altanka Świętokrzyska, Warsztat Terapii Zajęciowej Kałków-Godów,

III „Wolontariusz z przypadku”- zespół Feniks z WTZ Stara Jedlanka koło Iłży.

I wyróżnienie – „Miłosierny samarytanin” –grupa Róże Maryi z DPS imienia Sue Ryder w Kałkowie,

II wyróżnienie – „Siostrzana miłość” -zespół Brzask ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach.

„Ra­dość często by­wa  początkiem nasze­go bólu”.

To co dla nas było radością ……. , dla nielicznych stało się powodem do zazdrości, sukces ma wielu „Ojców”.

Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie, mile spędzony czas i wyzwanie – podjęcie trudu organizacji spotkania.

Maria  Lisek – Zięba

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW