BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

3 Listopad 2015

Miłość w czterech żywiołach

„Musisz żyć dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie”. (Seneka)

 

„Miłość w czterech żywiołach” to tytuł najnowszego spektaklu zespołu ”Figiel” działającego w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy przy PSOUU Koło w Łęcznej.

30 października, zespoły „Figiel”,”Bębnoludy” i solista Łukasz Lisek zaprezentowali swój najnowszy repertuar dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nadrybiu. Warsztat od lat współpracuje ze szkołą, realizując wspólnie projekty, uczestnicząc w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Występ był możliwy dzięki otwartości dyrektora szkoły – pani Marii Paryły.

Na zdjęciu kierowniczka WTZ i dyrektorka szkoły

Od prawej stoją kierownik WTZ oraz pani dyrektor Szkoły Podstawowej

 Na zdjęciu zespół Bębnoludy

Jako pierwszy zaprezentował się zespół „Bębnoludy” w osiemnastoosobowym składzie, prezentując swoje premierowe utwory z muzyką afrykańską oraz znane – polkę „Kijem capa”, „Ciap ciap sound” , składankę „Kankan”. Zabawy było co niemiara, zwłaszcza, że do jednego z utworów zaproszone zostały dzieci i młodzież szkolna. Po krótkiej nauce grania, przyszedł czas na wspólny występ.

Na zdjęciu Bębnoludy i młodzież szkolna

„ Bębnoludy” i uczniowie szkoły

Zdjęcie widowni: uczniów i nauczycieli

Widownia – uczniowie i nauczyciele

Kolejny punkt programu to prezentacja spektaklu teatralnego pt. „Miłość w czterech żywiołach”.

W czasie kiedy „aktorzy” przebierali się do występów, uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę żywiołów przez p. M. Lisek. Okazało się, że uczniowie posiadają bardzo dużą wiedzę w tym zakresie. Wiedza uczniów na temat żywiołów została poszerzona o inne kultury- chińską i japońską .

 „Miłość w czterech żywiołach”- to zabieganie dwojga ludzi o miłość. Żywioł Ziemia, który daje początek spektaklowi, to stabilność, rodzenie się życia, miłość. Ziemia to fundament żywiołów, ich podstawa. Większość naszego życia znajduje się pod jej wpływem. Kiedy chodzimy, siedzimy, stoimy, jemy, śpimy, oddychamy, wykonujemy naszą pracę, dbamy o rośliny, pracujemy z żywiołem ziemskim. W spektaklu żywioł Ziemia pokazana jest matka natura. Daje ona dwa nasiona siewcom/ogrodnikom, którzy posadzili je i pielęgnowali. Uprawie zagrażał wiatr, woda, ogień. Pielęgnacja była bardzo dobra, bo z nasion wyrosły 2 piękne kwiaty okazując sobie wielkie uczucie.

Na zdjęciu jest scena ze spektaklu - żywioł Ziemia

Ziemia

Zdjęcie ze spektaklu - żywioł Ziemia

 Ziemia

Żywioł  Powietrze inspiruje i pozwala rozprzestrzeniać się informacjom, jest nam niezbędny do życia – każdy nasz oddech tego dowodzi. Czerpiemy z tego żywiołu też i inne korzyści – wykorzystuje się go w młynach wiatrowych, w miechach kowalskich do podsycania żaru, wiaterek w lecie jest ratunkiem dla spoconego ciała. Żywioł powietrza może być wielkim zagrożeniem, bo przecież może zawiać tak, że drzewa powyrywa, strzechę zerwie, ba całą chałupę nawet zburzy! Powietrze to też śmiercionośne błyskawice i głośne grzmoty, wiele budowli przez piorun spłonęło, uległo zniszczeniu. W spektaklu mimo zagrożeń dwoje ludzi walczy o siebie i swoją miłość.

Zdjęcie ze spektaklu - żywioł Powietrze

Dwoje ludzi walczących o miłość – Małgosia, Daniel

Woda,  żywioł postrzegany jako najbliższy życiu, to uczucia, emocje, sny i sprawy ukryte w podświadomości. Jednak jak wszystkie żywioły podstawowe, ten również nie jest ani dobry ani zły. Bo żywioł wody to niezbędna każdemu do życia woda, ale i zima, która odbiera bezlitośnie życie słabo odzianym nieszczęśnikom. To zagotowana woda na potrawkę i rzeka, w której można zatonąć. To życiodajny deszcz po okresie suszy, ale i niszczycielski grad. W spektaklu dwoje ludzi wygrywa walkę z wodą i są razem.

Zdjęcie ze spektaklu - żywioł Ogień

Żywioł ogień – Adam

Ogień,  żywioł kojarzony jest przede wszystkim z niebezpieczeństwem i niszczycielską siłą trawiącą wszystko co stanie na jej drodze. Jednak rozważnie wykorzystany jest też siłą twórczą, czy wręcz życiodajną. Brudne rany oczyszczane są ogniem – to może uratować życie. Ogień w palenisku, żar w kuźni, pochodnia, wybuchający wulkan, słońce, to przykłady manifestacji żywiołu ognia.

Zdjęcie z zakończenia spektaklu

Zakończenie spektaklu

Zdjęcie - podziękowania

Podziękowania

Przeszkody jakie napotykało  i pokonywało na swojej drodze dwoje ludzi, to: wiatr, woda i ogień. Zabieganie i walka o miłość przynosi pozytywny efekt.

Spektakl został opracowany na bazie doświadczeń i zajęć warsztatowych przywiezionych z Węgier. Nasi aktorzy  przygotowywali się do tego długo i solidnie.

Sam żywioł Ziemia prezentowany był przez nasz zespół „Figiel” na Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych i Festiwalu twórczości osób niepełnosprawnych w Nyíregyháza – Węgry.

Z  historii :

Chińczycy już w II tysiącleciu p.n.e. wyróżniali pięć żywiołów: wodę, ogień, drewno, metal i ziemię.

Japończycy także uznają pięć żywiołów, ale są to: powietrze/wiatr , ogień, woda, ziemia, pustka/niebo.

Zdjęcie widowni

Kolejna prezentacja artystyczna tego dnia to występ Łukasza z repertuarem piosenek folkowych we własnej aranżacji.

Zdjęcie Łukasza Liska - solisty

Grupy artystyczne z warsztatu i solista prezentując  swój repertuar artystyczny wspierają starania Zarządu Koła w Łęcznej zmierzające do zakupu franczyzy na wytwarzanie podpałek ekologicznych, a tym samym pomagają we wprowadzeniu nowej formy zajęć w WTZ.

Chcemy zwiększyć atrakcyjność zajęć w placówce WTZ, wyposażyć uczestników w nowe umiejętności przydatne do odnalezienia się na rynku pracy, zwiększyć poczucie własnej wartości, sprawczości oraz polepszyć ogólną jakość życia i wpłynąć na samodzielność.

Propozycję produkcji  i sprzedaży ekologicznych podpałek złożył nam K-Lumet z Zakładu Aktywizacji Zawodowej z Jarosławia.

 „Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”. (Owidiusz)

Poprzez ciągłe szukanie, pukanie do drzwi, szukanie ludzi wrażliwych wierzymy, że uda nam się zrealizować  to zadanie.

Dziękujemy p. dyrektor szkoły za „cegiełkę” przekazaną nam na ten cel. Dziękujemy za pyszny obiad oraz wspólnie spędzony czas.

Maria Lisek Zięba

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: