BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

9 listopad 2018

Mistrzostwa Polski w Bocci 2018

Polski Związek Bocci oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu zapraszają od 16 do 19 listopada br. w Ośrodku Sportu i Rekreacji, Hali Tenisowej, ul. Królowej Jadwigi 8 na Mistrzostwa Polski Bocci’2018.

plakat Mistrzostwa Polski-2018

Ramowy przebieg wydarzenia:

16 listopada

10.00-13.00 Zawody Regionalne OPEN.

14.00-22.00 Oficjalny trening.

17 listopada

9.00-18.00 Gry w grupach.

12.00 Oficjalne otwarcie.

18 listopada

9.00-13.00 Finały i Ceremonia Dekoracji.

Zawody będą odbywać się w pięciu klasach sportowych. Zostanie wyłoniony Mistrz Polski w klasach BC1, BC2, BC3, BC4 i BC5. Przebieg turnieju: rozgrywki grupowe, ćwierć finały, półfinały i finały.

Organizatorzy: Polski Związek Boccia, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu. Współorganizatorzy: Zespól Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za Krokiem” w Zamościu, Aktywny Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu, Środowiskowy Dom Samopomocy „Krok Dalej” w Białobrzegach.

Patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk. Sponsorzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Zamość, Urząd Gminy Zamość, Hotel Zamojski, PSS Społem Zamość.

Boccia to paraolimpijska dyscyplina sportowa dla osób ze znaczną niepełnosprawnością. Widoczne sukcesy osiągają zawodnicy po latach treningów. W Polsce uprawiających boccia jest kilka tysięcy osób w wersji rekreacji, a także kilkaset zawodników w 5 klasach sportowych (spełniających wymogi standaryzowanej klasyfikacji medycznej). Zaadaptowana została dla osób głównie z porażeniem mózgowym, ale grają też zawodnicy dotknięci zanikami mięśniowymi tetraplegią. W wersji rekreacyjnej (OPEN) grają też osoby poza klasyfikacją medyczną. Polscy zawodnicy od 8 lat funkcjonują w tym sporcie. Znaczącym sukcesem jest wicemistrzostwo Europy w 2017 roku zawodnika klasy BC3 Damiana Iskrzyckiego, a także 15 miejsce na Mistrzostwach Świata 2018 zawodnika z Lublina Mateusza Urbańskiego.

Michał Król

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: