BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

14 Styczeń 2014

Mistrzowie igrzysk paraolimpijskich w Lublinie

„Z każdego upadku można się podnieść, ważne żeby mieć marzenia i je realizować.” To słowa Arkadiusza Jabłońskiego, wielokrotnego medalisty igrzysk paraolimpijskich,  mistrzostw świata i europy w szermierce na wózkach.

Po zakończeniu kariery pan Arkadiusz stał się wielkim propagatorem sportu osób niepełnosprawnych oraz integracji sprawnych i niepełnosprawnych. Jest prezesem Fundacji Akademia Integracji i wraz z grupą wybitnych sportowców prowadzi działalność edukacyjną w szkołach w całej Polsce. Są to lekcje tolerancji, integracji, nauki o drugim człowieku, w których teoria łączy się z praktyką.

13 stycznia Katolicki Uniwersytet Lubelski  gościł w ramach sympozjum warsztatowego pod nazwą CZŁOWIEK. SPORT. PASJA. NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ  przedstawicieli Akademii Integracji, Mistrzów igrzysk paraolimpijskich z Londynu, Pekinu, Aten i Sydney: Martę Makowską, Justynę Kozdryk, Grzegorza Plutę, Rafała Wilka, Radosława Stańczuka, Arkadiusza Jabłońskiego oraz Stefana Makowskiego.

016

Studenci, którzy wypełnili aulę po brzegi, z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści Mistrzów o tym jak nagle, na skutek wypadku ze zdrowych pełnych planów młodych ludzi stali się niepełnosprawni. Jak sobie z tym poradzili, jak sport im w tym pomógł stając się ich pasją i sposobem na życie. To nie jest już forma rehabilitacji a wyczerpujący wielogodzinny trening. To sport wyczynowy wymagający całkowitego poświęcenia, jeśli chce się osiągać sukcesy.

Słuchacze dowiedzieli się, że niepełnosprawni sportowcy założyli rodziny i pracują zawodowo. Zobaczyli ludzi z dużym poczuciem humoru i wielkim dystansem do swojej niepełnosprawności. Ludzi o wielkiej sile woli, pracowitości i ambicji. Zobaczyli ludzi, którzy wspierają się wzajemnie, ale też dobrze się razem bawią.

Mistrzowie mówili również o tym, że w ramach Akademii Integracji propagują świat przyjazny wewnątrz i na zewnątrz. Mają taką nadzieję, że jeżeli będą o tym mówić uczniom i studentom, to przyszły świat budowany właśnie przez nich, będzie dostępny dla wszystkich. Chodzi im o to aby zniknęły bariery architektoniczne ale również bariery psychiczne między ludźmi sprawnymi i niesprawnymi.

W drugiej części warsztatów sportowcy pokazali  sprzęt, którego używają uprawiając swoje dyscypliny:  handbike czyli rower o napędzie ręcznym oraz wózki i całe wyposażenie szermierzy. Radosław Stańczuk i Grzegorz Pluta zaprezentowali walkę pokazową, a potem chętni mogli skorzystać z krótkiej lekcji szermierki  a także powalczyć z dwukrotnym mistrzem igrzysk paraolimpijskich w Londynie, Grzegorzem Plutą.

Rafał Wilk dwukrotny złoty medalista z Londynu, zaprezentował swój handbike i nawet  pozwolił go wypróbować  osobom  zainteresowanym tym niezwykłym pojazdem.

no images were found

Zapraszamy na strony:

Fundacja „Akademia Integracji”

https://www.facebook.com/pages/Fundacja-Akademia-Integracji/1419796654915093?fref=ts

 

Sympozjum zostało przygotowane przez  Katedrę Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Instytutu Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Fundację „Akademia Integracji”.

Jak powiedział nam Dyrektor Instytutu Nauk O Rodzinie I Pracy Socjalnej Ks. dr hab. Witold Janocha było to pierwsze z cyklu sympozjów w których  podmiotem będą osoby niepełnosprawne w kontekście swoich pasji.

red.

PRAWA

Więcej na ten temat na stronie Łam stereotypy

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: