BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

24 Wrzesień 2014

Nasi na Mistrzostwach Świata w Bocci

W stolicy Chin uroczycie otwarto Mistrzostwa Świata w Bocci organizowane pod egidą BISFed. Startuje w nich polska reprezentacja. Kraj reprezentują Mateusz Urbański i Patryk Barszczyk wraz z trenerami Markiem Barszczykiem i Ireneuszem Klimkiem.

 

001

Na zdjęciu Mateusz Urbański (moderator naszego portalu) i Patryk Barszczyk, obaj są zawodnikami Lubelskiego Klubu Pamara Boccia.  Obok stoją ich trenerzy.

Uczestnicy zostali zakwaterowani w paraolimpijskim centrum szkoleniowym CASPD ( coś w rodzaju Chiński Zarząd Sportu Paraolimpijskiego ) w Houshayu ok. 50 km od centrum Pekinu. To tak jakby połączyć w jedno COS w Spale i Cetniewie oraz w Zakopanem, ale w końcu Chiny są od Polski trochę większe. Nasi bocciści zajęli pokoje po polskich tenisistach, którzy parę dni temu mieli tutaj swoje Mistrzostwa Świata. Pierwsze dni minęły na treningach choć gospodarze zadbali o krótką (w sensie czasu, nie dystansu ) wycieczkę do Zakazanego Miasta. Pekin wydaję się ciut większy niż miejsca w jakich żyjemy np. na placu Placu Tiananmen z przyległościami zmieściłoby się niejedno polskie miasto. I mieszkańców trochę więcej, dużo trochę… ok. 20 milionów w granicach stolicy. Na tego rodzaju wielce odkrywcze refleksje czasu już nie mamy bo zaczynają się czterodniowe rozgrywki w grach indywidualnych grupy BC2 w jakich startują nasi debiutujący zawodnicy.
Poza startami mamy do wykonania misję. Wiadomo już, że w czerwcu przyszłego roku organizujemy w Poznaniu World Boccia Open. Wielu z uczestniczących w Pekinie zawodników zawita w naszym mieście. W czasie Światowego Zjazdu Bocci, mającego mieć tutaj miejsce, bezpośrednio po Mistrzostwach zaprezentujemy ofertę „Startu” i Polskiej Federacji Bocci .
Start w Mistrzostwach jest współfinansowany przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” w Warszawie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, miasto Lublin i wspierających PFBN.

Informacja pochodzi ze strony Polskiej Federacji Bocci na facebook’u. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.722478727832831.1073741892.457994944281212&type=1

 


 

Jesteśmy od kilku dni w Pekinie na Mistrzostwach Świata w Bocci. Po dzisiejszym losowaniu okazało się, że pierwsze mecze mamy dopiero w czwartek , wydłużył się zatem czas na aklimatyzację i trening. Klasyfikacja jest już za nami ale najważniejsza była kontrola sprzętu .

 

„To co się działo w jej trakcie przejdzie do historii światowej Bocci. Wiadomo od początku roku, iż BISFed zmienia zasady kontroli bil. Dotychczas wystarczyły pomiary wagi i średnicy tak aby odpowiadały regulaminowym wymaganiom technicznym – waga: 275 g. +/- 12 g. obwód: 270 mm +/- 8mm. Powstał jednak problem toczenia się bil a właściwie braku owego toczenia. Po prostu wielu zawodników dla uzyskania przewagi nad przeciwnikami zaczęło grać bilami tak miękkimi, że niemal przyklejały się do podłoża. W ten sposób zyskiwali taktycznie ale gra stawała się nie fair.

 

Piłki


Zastosowano zatem kontrolę pomiaru obwodu bil po zrzuceniu ich z wysokości 50 cm. Rozpłaszczone bile mają większą średnicę i nie powinny być dopuszczane do gry. W czasie naszej kontroli odrzucono nam trzy bile Mateusza (jedna z nich, mimo renomowanej marki „nie przeszła” ponieważ przekroczyła dopuszczalną wagę o 0,8 g !). Ciśnienie naszym trenerom nie skoczyło gwałtownie ponieważ wzięliśmy ze sobą piłki zapasowe. Bliskich zawału było kilku trenerów innych nacji – np. Słowakom zakwestionowano cztery komplety bil , co praktycznie wykluczyłoby ich z gier. Nastąpiła istna rzeź bil w Pekinie !
Dzięki taositycznemu Bogu , po licznych protestach okazało się, że miernik był nieprawidłowy. Przeprowadzono powtórną kontrolę i tym sposobem odzyskaliśmy nasze dwie nieszczęsne bile. Radość w innych ekipach była nieporównywalnie większa, brakowało tylko pokazu chińskich sztucznych ogni.
Czekamy na nasze gry w czwartek rano. Trzymajcie kciuki, pozdrawiamy.
W ChRL Facebooka nie ma , więc nasze informacje eksportujemy mailem do Polski na potem na konto FB, kolejne info wkrótce.”

Informacja pochodzi ze strony Polskiej Federacji Bocci na facebook’u. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.722953044452066.1073741893.457994944281212&type=1

 

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: