BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

8 grudzień 2014

Natalia Bartnik o sporcie na II Lubelskich Targach Aktywności Osób Niepełnosprawnych

Czy osoby niepełnosprawne są aktywne? w jakich dziedzinach można mówić o ich aktywności? Jak ta aktywność się przejawia i jak wygląda?

W dniach 4-5 grudnia 2014 roku odbyły się po raz drugi Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych. W tym roku zostały poświęcone sportowi oraz aktywności zawodowej.

Podczas pierwszego dnia targów dowiedzieliśmy się jak nasze miasto poprzez stypendia oraz programy promuje sport osób niepełnosprawnych, a także jakie obiekty sportowe na terenie Lublina są przystosowane dla niepełnosprawnych. Jak wynikało z wystąpienia p. Łukasza Tyzo do takich obiektów należy:

 

 • 13 orlików
 • Hala Globus
 • Baseny „Słoneczny Wrotków”
 • Stadion Miejski przy al. Zygmuntowskich
 • Lublinianka
 • Stadion „Start”
 • Hala Ludowa przy al. Zygmuntowskich
 • Basen przy ul. Łabędziej, na terenie którego znajduje się także siłownia,
 • Stadion Arena – Lublin
 • Miasteczko Ruchu Drogowego
 • w przyszłości także nowo budowany obiekt sportowo-rekreacyjny przy al. Zygmuntowskich

 

Nasze miasto wspiera także osoby z niepełnosprawnością poprzez Asystenta Osób Niepełnosprawnych. Obecnie do końca września b. r. z takiej formy pomocy korzystało 100 osób.

Z dużym zainteresowaniem słuchałam wystąpienia p. Łukasza Szeligi, Prezesa Polskiego Związku Sportu Osób Niepełnosprawnych, który mówił o zawodach paraolimpijskich. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski dokonał podziału sportowców  pod względem niepełnosprawności na trzy grupy. Pierwszą z nich stanowią uczestnicy z niepełnosprawnością ruchową oraz dysfunkcją wzroku, drugą słuchu, zaś trzecią sportowcy niepełnosprawni intelektualnie. Na zawody paraolimpijskie składa się 20 dyscyplin letnich oraz 6 zimowych.

W czasie targów można było poznać bliżej działalność jednego z lubelskich klubów sportowych dla niepełnosprawnych, mianowicie Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start”. Powstało ono w 1955 roku i obecnie prowadzi zajęcia rekreacyjne oraz trenuje osoby niepełnosprawne w 5 dyscyplinach: łucznictwo, pływanie, goalball, tenis stołowy, siatkówka na siedząco. Ta ostatnia dyscyplina jest jeszcze bardzo młoda, gdyż jak mówił jej trener, powstała w 2009 roku. Tą dyscyplinę mogą trenować zarówno osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach, o kulach, bądź samodzielnie, a także osoby w pełni sprawne. Wynika to z tego, iż zawodnicy przez cały czas siedzą na boisku i rozgrywają mecz poruszając się jedynie przy pomocy rąk. Do drużyny tej nadal można jeszcze dołączyć.

Podczas targów mogliśmy także poznać Piotra Sawickiego – łucznika, Mistrza Świata 2013 roku, który jak sam powiedział, nie wyobraża sobie życia bez sportu. Trenuje już 18 lat. I pomimo obowiązków wynikających z tego, iż jest ojcem i dziadkiem, a także od niedawna pracuje zawodowo, uczestniczy w treningach 3-4 razy w tygodniu.

Ostatnim elementem pierwszego dnia targów była prezentacja poszczególnych dyscyplin sportowych. Podczas niej prezentowana była siatkówka na siedząco, boccia, łucznictwo, goalball, tenis stołowy.

Natalia Bartnik

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: