BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

1 Październik 2014

Nie bądź ZIELONY …

1 października, po raz trzeci, obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. W tym dniu poznańskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym nazywane „Żurawinką” zorganizowało happening „Nie bądź ZIELONY w temacie MPD!”przed Ratuszem, na Starym Rynku.

Miał on na celu: zburzenie stereotypów dotyczących mózgowego porażenia dziecięcego (MPD), uwrażliwienie na rzeczywiste problemy osób z MPD oraz zamanifestowanie solidarności z osobami żyjącymi z uszkodzeniem mózgu w Poznaniu, w Polsce i na całym świecie. Dla podkreślenia znaczenia tego wydarzenia poznański Ratusz był oświetlony w kolorze zielonym.

002

Happening poprzedzony został akcją informacyjną prowadzoną przez uczniów poznańskich liceów: IV, XII i XIV oraz zaprzyjaźnionych wolontariuszy, którzy wraz z reprezentacją podopiecznych Stowarzyszenia podróżowali w dniu 1.10.2014 zielonym tramwajem po Poznaniu w godzinach: 15.30 – 17.30 rozdając kilka tysięcy ulotek zawierających podstawowe informacje na temat MPD.

004

Happening odbył się przed Ratuszem z udziałem: dzieci, młodzieży, osób dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD), opiekunów i rodziców, rodzeństwa, wolontariuszy, sąsiadów, przyjaciół, uczniów poznańskich szkół i studentów oraz mieszkańców naszego miasta. Podczas wydarzenia zgromadzeni zostali poinformowani czym jest, a czym nie jest mózgowe porażenie dziecięce oraz o inicjatywie koalicji organizacji pozarządowych z całego świata – pod nazwą World CP Day- , z którą Stowarzyszenie współpracuje jako jedyne w Polsce.

003

Momentem kulminacyjnym happeningu było przebicie, przez osoby zgromadzone, kilkuset zielonych balonów na dowód, że nie jest się już ZIELONYM w temacie MPD.

Od godziny 18.00 do 24.00 poznański Ratusz, w akcie solidarności z osobami z mózgowym porażeniem dziecięcym – których jest na świecie około 17 000 000 – był podświetlony w kolorze zielonym. W ten sposób Poznań dołączył do czołówki miast na świecie, które w dniu 1.10 oświetlały na zielono swoje najbardziej spektakularne miejsca w przestrzeni publicznej.

***

logo_kolor

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem dziecięcym nazywane „Żurawinką” powstało w 1993 roku, aby pomagać osobom z MPD we wszystkich dziedzinach ich życia. Pod bezpośrednią opieką Stowarzyszenia jest obecnie 89 podopiecznych zamieszkujących m. Poznań i powiat poznański. Wokół Stowarzyszenia, w roku 2014, zgromadziło się 150 wolontariuszy, którzy z pasją i zaangażowaniem starają się pomagać i aktywnie uczestniczyć w życiu organizacji . Stowarzyszenie posiada tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku 2009 w kategorii zespołowej, a w roku 2013 zostało uhonorowane Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania.

Anna J. Nowak

Prezes

Tel. 692 629 628

e-mail: zurawinka@zurawinka.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym                                 

ul. Żurawinowa 5/7
61-455 Poznań

www.zurawinka.pl

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: