BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

2 październik 2015

Niepełnosprawni pełni życia

Na zaproszenie wójta Gminy Puławy Pana Krzysztofa Brzezińskiego, uczestnicy zespołu „Bębnoludy” działającego w ramach terapii zajęciowej – WTZ w Janowicy – PSOUU Łęczna uczestniczyli w Pikniku Integracyjnym „Niepełnosprawni pełni życia” w Gołębiu w dniu 27 września 2015 r.

„ Jedynie prawdziwy człowiek

Zauważy potrzeby innego człowieka.

Jedynie człowiek wielkiego serca

Wyciągnie pomocną dłoń ”.

Uroczystość świętowania rozpoczęła się liturgią mszy świętej w Kościele pw. św. Floriana i św. Katarzyny. Liturgię sprawował ks. Kanonik Waldemar Sądecki. W homilii powiedział min. o swoim spotkaniu z osobami niepełnosprawnym i jak to kiedyś było, … „ nie wychodź z domu bo jesteś inny i będą Cię wyśmiewać”. Jezus Chrystus całą ziemię ogarnął Boską mocą na krzyżu a wtedy i On był niepełnosprawny. Piknik nie jest wydarzeniem codziennym ale warto się spotkać, mówić, patrzeć, doświadczać. Zdrowi często nie doceniają tego co mają i igrają z życiem. Miarą każdego społeczeństwa jest jego stosunek do osób niepełnosprawnych.

Zdjęcie 1

Po zakończonej mszy świętej w której uczestniczyło bardzo dużo osób, wszyscy zebrali się na placu przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Gołębiu.

Wójt Gminy Puławy, Pan Krzysztof Brzeziński dokonał otwarcia imprezy otwierając ją powiedział min. „ …  wychodzimy naprzeciw osobom niepełnosprawnym. Gmina Puławy podjęła inicjatywę pikniku integracyjnego, po to, by osoby z niesprawnościami, które są mieszkańcami naszej gminy mogły porozmawiać, podzielić się doświadczeniami i przełamać bariery. Chcielibyśmy zachęcić mieszkańców borykających się z niepełnosprawnością do „wyjścia z domu” i włączenia się w życie wspólnoty lokalnej. Piknik to okazja do wzajemnego poznania się w warunkach życzliwości i tolerancji ….”

Zdjęcie 2

Organizatorzy pokazali, jak ważną częścią społeczeństwa są osoby niepełnosprawne i jak wiele mają różnych talentów. W śród Gości spotkać można było min. Senatora RP p. Stanisława Gogacza, posła na sejm p. Krzysztofa Michałkiewicza, przewodniczącą Rady Powiatu Ryskiego p. Hannę  Czerską-Gąsiewską, Rektora Komendanta gen. bryg. pil. dr hab. Jana Rajchla z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, sponsorów, mieszkańców i wiele innych osób.

Podczas pikniku zaprezentowali się:

  • zespół Bębnoludy z WTZ Janowica – PSOUU w Łęcznej
  • solista Łukasz Lisek z WTZ Janowica – PSOUU w Łęcznej
  • Joanna Kłopot – ŚDS Końskowola
  • grupa teatralna SOSW z Kębła
  • grupa teatralna WTZ Nałęczów
  • Mateusz Laskowski
  • Sylwia Pogwizd – niewidoma wokalistka

Zdjęcie 3

Jako pierwszy podczas pikniku wystąpił zespół Bębnoludy a zaraz po nim Łukasz Lisek. Zespół „Bębnoludy” był jedną z atrakcji pikniku. Zespół zagrał na instrumentach perkusyjnych znane utwory muzyki polskiej i zagranicznej. Oczywiście nie zabrakło miejsca do wspólnego muzykowania dla gości. Utwór clap, clap zagrali z zespołem: wójt Gminy Puławy p. Krzysztof Brzeziński, senator p. Stanisław Gogacz, pani p. Hanna  Czerska-Gąsiewska, p Krzysztof Michałkiewicz – poseł na sejm. Oczywiście nie zabrakło gromkich braw.

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

Zdjęcie 6

Łukasza występ porwał wszystkich do tańca, jego śpiew poruszył wiele osób. W repertuarze znalazły się utwory polskie, zagraniczne. Muzyczne opracowanie, aranżacje wykonywanych utworów Łukasz przygotował sobie sam. Godzinna prezentacja naszej grupy i Łukasza bardzo szybko minęła na wspaniałej zabawie. Łukasz ma doskonały kontakt z publicznością, porusza serca, potrafi bawić swoim śpiewem, zachęca do zabawy.
Oprócz występów na scenie, piknikowi towarzyszyły warsztaty artystyczne, kulinarne, zajęcia z psami terapeutycznymi, z końmi, zabawy dla dzieci, wystawy fotograficzne.Zdjęcie 7

W salach szkoły można było uczestniczyć w panelu dyskusyjnym – „Sprawni niepełnosprawnością”. Moderatorem spotkania była  Agnieszka Zańko dziennikarka Radia eR.

Organizatorzy zadbali o ciepły posiłek, napoje dla wszystkich uczestników. Artyści prezentujący się na scenie obdarowani zostali przez organizatorów pikniku słodkim „co nieco”, koszulkami okolicznościowymi i materiałami promującymi Gminę Puławy. Organizatorzy wydarzenia nie tylko promowali swoją gminę lecz i środowisko osób niepełnosprawnych ich talent. Spotkanie pokazało, że niepełnosprawni to osoby wybitnie uzdolnione, pełne pasji i zapału do życia, chcące mówić same o sobie (Self-adwokatura) i o swoich sprawach. Self-adwokatura (self-advocacy) to bezpośrednie występowanie we własnym imieniu przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną – stają się oni rzecznikami własnych spraw.

 

Piknik integracyjny to wydarzenie, mające charakter nie tylko kulturalno-rozrywkowy. To szansa na różne spotkania, rozmowy, integrację lokalnego środowiska.

 

Zdjęcie 8Wójt

Wójt Gminy jak przystało na prawdziwego gospodarza był wszędzie, wśród niepełnosprawnych, zaproszonych gości, mieszkańców, znalazł czas by z każdym porozmawiać, robił zdjęcia, rozdawał upominki, dziękował, zapraszał….

„Czasem więcej dobrego może zrobić jeden serdeczny uśmiech, dobre, życzliwe słowo, aniżeli bogaty dar pochmurnego dawcy”.  Św. Urszula Ledóchowska

W dowód wielkiej wdzięczności za zaproszenie nas na piknik nasza grupa wręczyła na ręce pana wójta prace wykonane w pracowniach warsztatu. Nasz pobyt w Gołębiu zawdzięczamy też, byłemu mieszkańcowi Łęcznej, panu Kamilowi Lewandowskiemu Kierownikowi Referatu Promocji, Informacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Gminy Puławy.

To p. Kamil i Łukasz przed laty razem występowali z zespołem „Akord”.

Trzeba życzliwości i dobroci, aby pomagać.

Trzeba wielkości ducha, aby pomagać bezinteresownie.

Trzeba odwagi, aby nie zważając na przeszkody,

wytrwale i do końca wyciągać przyjazną dłoń.

 Dziękujemy, dziękujemy…

Piknik kończył występ pani Sylwii Pogwizd – niewidomej wokalistki, całość prowadziła znana i popularna redaktorka TVP Lublin pani Anna Dąbrowska.

 Maria Lisek-Zięba

 

 

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: