BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

25 luty 2019

„Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy” – wystawa prac Magdy Lipskiej z tłumaczeniem na PJM

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza w czwartek 28 lutego 2019 roku o godz. 17:00 na spotkanie poświęcone wystawie „Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy”. W czasie prezentacji kuratorka wystawy Magda Lipska pokaże wybrane prace z wystawy oraz związany z ekspozycją materiał archiwalny.
Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawa „Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy”, prezentowana w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, była próbą przyjrzenia się roli, jaką w dwudziestowiecznych narracjach narodowo-wyzwoleńczych odgrywają kobiety. Odwołując się do różnych tradycji niepodległościowych na świecie: poczynając od 1918 roku, poprzez rok 1945, który zapoczątkował dekolonizację Południa, po rok 1989, wyznaczający koniec reżimu komunistycznego w Europie, wystawa mówiła o upłciowieniu narracji historycznych, które wykluczają i pomijają kobiety, dając tym samym prymat męskiej wizji świata.

fotografia Kudzanai Chiurai, "Żyjemy w ciszy XVI"

Magda Lipska – kuratorka, kulturoznawczyni i teoretyczka sztuki. Studiowała w Instytucie Kultury Polskiej na UW, Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz Goldsmiths College w Londynie. Od 2008 roku kuratorka w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autorka i współautorka wystaw m.in. Danwen Xing. Dziennik intymny (2017), Gdyby dwa morza miały się spotkać (2015) z Tarekiem Abou el Fetouh’em, After Year Zero (2015) z Anselmem Franke, Annett Busch i Heidi Ballet. Współzałożycielka i współkuratorka programu badawczego Women on Aeroplanes (z Annett Busch i Marie-Hélène Gutberlet). Inicjatorka filmowej rezydencji syryjskiej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jej teksty opublikowane zostały w Points of Convergence. Alternative Views on Performance (2017), Pawlenski (2016) oraz w Dialogu.

Wideozaproszenie w PJM:

Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5,
20-052 Lublin
www.labirynt.com

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: