BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

11 maj 2015

Noc Bibliotek z Ewą Sadurską

W ramach Nocy Bibliotek Filia Nr 18 Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego przygotowała cztery spotkania przyporządkowane tematowi: „Sztuka rozrywki – impresje malarsko-teatralne”. Bohaterką jednego z nich była Ewa Sadurska – niepełnosprawna artystka z Lublina.

Zdjęcie -Noc Bibliotek 2015 -10

Dnia 8. V. br. o godz. 20.00 kameralne pomieszczenia Biblioteki przy ul. Głębokiej 8 zapełniły się licznie przybyłymi gośćmi, pragnącymi obejrzeć wystawione tego dnia obrazy olejne Ewy Sadurskiej, jak również spotkać się z ich autorką. „W sztuce trzeba czegoś innego i czegoś więcej niż wrodzonego talentu – trzeba namiętności i cierpienia, które wypełniają życie i nadają mu sens…” cytowała we wstępie swojej wypowiedzi Henryka Ibsena lubelska malarka. Tłumacząc zaś specyfikę swojej twórczości powiedziała m.in.: „Każdy z nas ma jakiś szczególnie ulubiony zakątek. Jakiś wybrany zaułek starego miasta, fragment nadwiślańskiej równiny, zakręt górskiego potoku. Z tym czy innym pejzażem łączą nas nasze wspomnienia, radosne czy smutne, do których się wraca nieodmiennie.

Moje obrazy – to moje wspomnienia, wzruszenia, przemyślenia, którymi dzielę się z innymi. To również moja zaczęta do tego, aby inni, którzy je oglądają, sięgali do swoich wspomnień, przeżyć i czerpali z nich siłę i radość”.

Jako jeden z gości piątkowego spotkania zgodzić się muszę, iż prezentowana tego dnia twórczość ma moc wyzwalania wzruszeń, wywoływania zachwytu delikatnością, z jaką artystka traktuje odkryte fragmenty pejzaży, doborem barw i samym tematem swoich prac. Chyba tym właśnie należy tłumaczyć, iż obrazy Ewy Sadurskiej cieszą się tak żywym zainteresowaniem ich odbiorców i potencjalnych nabywców.

Integralną częścią spotkania były wystąpienia jego gospodarza – Kierownik Biblioteki P. Anety Kuśnierz, a także męża P. Ewy – Leszka Sadurskiego. Ten ostatni w ciepłych i pełnych humoru słowach zarysował konsekwencje, jakie w życiu codziennym rodzi fakt uprawiania sztuki przez jednego z członków rodziny. Nie zabrakło kwiatów oraz przygotowanych przez Bibliotekę upominków dla artystki, zaś oprawę tej artystycznej imprezy stanowił m.in. przygotowany z myślą o wszystkich amatorach sztuk plastycznych słodki poczęstunek.

Zdjęcie -Noc Bibliotek 2015 -12

Jak zgodnie zapewniły Panie Ewa Sadurska i Aneta Kuśnierz, Wystawa prac malarskich tej pierwszej otwarta będzie dla wszystkich chętnych jeszcze przez przynajmniej dwa tygodnie. W imieniu lubelskiej artystki zapraszam na nią wszystkich zainteresowanych.

no images were found

Zygmunt Marek Miszczak

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: