BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

17 Czerwiec 2014

Nowa wystawa w Galerii ArtBrut – Kontury barwy… Jacka Zdanowskiego

Od 1 lipca do 31 sierpnia 2014 r. w Galerii ArtBrut w Centrum Kultury w Lublinie będzie gościć nowa wystawa pod nazwą „Kontury barwy…”

Tym razem będą to prace Jacka Zdanowskiego.

Jacek Zdanowski urodził się w 1961 roku w Lublinie, obecnie jest uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Lublinie. Jego prace brały udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą ( Międzynarodowa Wystawa Sztuki Upośledzonych w Lublinie; Międzynarodowa Wystawa Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Luwr-Paryż; Międzynarodowa Wystawa Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Mediolanie-Bruksela; „Oswajanie świata” w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim- Warszawa).

Jacek Zdanowski maluje przede wszystkim zwierzęta. Inspirację znajduje w naturze lub czerpie ja z ilustracji książkowych. Motywy przekształca nadając im cechy własnego, rozpoznawalnego stylu. Najczęściej wybiera duże formy, używając jasnych, nasyconych barw i posługuje się przy tym wyraźnym konturem. Formy są opływowe, zaokrąglone, łagodne. Czasem formy stają się niemal abstrakcyjne. Tutaj też panuje harmonia, pokój barw oraz kształtów a kiedy obrazy stają się ciemniejsze artysta łamie smutek kompozycji tym jednym/ najtrafniejszym kolorem.

Malarz niewiele mówi o swojej twórczości. Rozpoczynając pracę nad nowym obrazem nikt nie wie ,co przeżywa twórca/ co myśli/co planuje. Cierpliwie i powoli, plama za plamą, linia za linią obraz otwiera swoją tajemnicę stając się dziełem niewiarygodnie pięknym.

Maria Pietrusza Budzyńska

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW