BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wiadomości powrót
26 czerwiec 2018

Ogólnopolskie Konfrontacje Artystyczne Niepełnosprawnych

Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka z Grudziądza było organizatorem Ogólnopolskich Konfrontacji Artystycznych Niepełnosprawnych.

Zaproszenie do udziału w konfrontacjach przyjął Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy, który jest placówką – PSONI Kolo w Łęcznej. W konfrontacjach poetycko – recytatorskich wzięła udział Katarzyna Kozdra a w wokalno-muzycznych – Łukasz Lisek, opiekunami były Eliza Cyfra i Maria Lisek-Zięba.

Niepełnosprawni artyści z różnych miast z Polski w dniach 18-23.06.2018 r. doskonalili swoje umiejętności w Ośrodku Konferencyjno Wypoczynkowym (OKW) ”Posejdon” w Ustce.

 Kategorie konfrontacji: 

– poetycko-recytatorskie,

– wokalno-muzyczne,

– plastyczne „Oddziaływanie plastyki na współczesnego człowieka”- funkcje i cele sztuki, wybrane metody i techniki plastyczne, światło, barwa, linia, forma, faktura.

Głównym celem konfrontacji było zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. 

Konfrontacje muzyczne, recytatorskie prowadzili panowie: Zbigniew Kulwicki – aktor, reżyser i scenograf; Stanisław Jaskułka – aktor, reżyser i scenograf; Beniamin Koralewski – aktor.

Podczas prowadzonych przez cały tydzień konfrontacji wokalno-muzycznych i poetycko – recytatorskich uczestnicy dowiedzieli się jak wykorzystywać przestrzeń na scenie, trzymać mikrofon, grać przodem do widza. Prowadzący dużo czasu poświęcili omawiając poszczególne utwory muzyczne, pokazywali gdzie należy poprawić wymowę, kłaść akcent, czym jest emisja głosu, mówienie „na podparciu” aby wszyscy dobrze słyszeli wykonawcę i rozumieli śpiewane treści.

Konsultanci konfrontacji

Dowiedzieli się, co to jest przepona i rezonatory. Tak im wyjaśniali prowadzący „ … my służymy Wam pomocą pokazujemy jak wyrazić to, o czym śpiewacie, to o czym mówicie”.

Katarzyna Kozdra recytacja

Łukasz Lisek i Stanisław Jaskułka

Pobyt w Ustce, to też czas na rekreację, spacery nad morzem, poznawanie miasteczka, czerpanie z uroków przyrody i miejsca.

Organizator konfrontacji w Ustce zadbał też o integrację środowisk. 21 czerwca na terenie OKW „Posejdon” miało miejsce spotkanie z grupami artystycznymi osób niepełnosprawnych z okolic Słupska, Ustki i uczestnikami konfrontacji. Część artystyczną prowadził Stanisław Jaskułka.

Po prezentacjach artystycznych było wspólne grillowanie.

Krystyna Grabowska

W ramach konfrontacji odbył się 22 czerwca br. koncert „Przyjaciele po to są” na scenie Domu Kultury w Ustce. W koncercie wystąpili artyści niepełnosprawni, wielokrotni Laureaci i uczestnicy ogólnopolskich przeglądów i festiwali. Gościem Honorowym koncertu był najpopularniejszy polski wykonawca bluesa Sławomir Wierzcholski, twórca „Nocnej Zmiany Bluesa”. Patronat nad imprezą objęli: Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski, Przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego Jan Olech oraz Burmistrz Miasta Ustki Jacek Graczyk. Koncert zorganizowany został w ramach projektu „Ogólnopolskie Konfrontacje Artystyczne Niepełnosprawnych”, współfinansowany został ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Były podziękowania i kwiaty od miasta dla Pani Krystyny.

Na zakończenie pobytu prezes Centrum Rehabilitacji i konsultanci całości realizowanego programu dokonali podsumowania Ogólnopolskich Konfrontacji Artystycznych.

Centrum Rehabilitacji im. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu prowadzi działalność z zakresu rehabilitacji leczniczej, sportu wyczynowego i rekreacyjnego oraz twórczości artystycznej. Twórczość artystyczną wspierają od lat m.in. pisarz Ernest Bryll artyści Krzysztof Daukszewicz, Stanisław Sojka, Ewa Bem, Stanisław Jaskułka, Tadeusz Woźniak, Jacek Frankowski, Zbigniew Kulwicki, Beniamin Koralewski, Sławomir Wierzcholski …

Biskup Jan Chrapek za swojego życia pomagał w organizacji artystycznych spotkań, wspierał aktywnie działania podejmowane przez Centrum Rehabilitacji w Grudziądzu. Po jego tragicznej śmierci, twórcy współpracujący z Centrum postanowili, że Teatr Życia nosił będzie jego imię.

Działalność Centrum Rehabilitacji i Teatru Życia jest możliwa dzięki wielkiemu zaangażowaniu i poświęceniu prezes Centrum, pani Krystyny Grabowskiej. Wszystkie spotkania niepełnosprawnych artystów są dzięki jej ciężkiej pracy, zdobyciu środków finansowych. To jej inicjatywa i pomysł.

Takie spotkania są zawsze doskonałą okazją do przełamania strachu przed publicznymi występami, można było poćwiczyć dykcję oraz sprawdzić swoje, być może ukryte, talenty. To wszystko stało się możliwe dzięki uporowi w poszukiwaniu na ten cel środków przez p. Krystynę Grabowską.

Dziękujemy za zaproszenie, wspólnie spędzony czas, gościnność, otrzymane wskazówki i uwagi, konsultacje dotyczące naszych uczestników i konsultacje dotyczące przygotowanej nowej inscenizacji teatralnej.

„Przeciwności, z którymi musimy się zmierzyć, często sprawiają, że stajemy się silniejsi. To, co dziś wydaje się stratą, jutro może okazać się zyskiem”. Nick Vujicic 

Powyższy cytat dedykuję wszystkim niepokornym i zbuntowanym.

M.Lisek-Zięba

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: