BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

17 grudzień 2015

Otwarcie wystawy i obchody 20-lecia WTZ w Krasnymstawie

Dnia 9 grudnia 2015r. w Krasnostawskim Domu Kultury została otwarta wystawa po zakończonych warsztatach fotograficzno-malarskich poświęcona 20-leciu Warsztatu Terapii Zajęciowej w Krasnymstawie. Na wystawie zaprezentowano prace wykonane przez uczestników WTZ.

Wystawa i konferencja poświęcona rocznicowym obchodom zostały sfinansowane ze środków Urzędu Miasta Krasnegostawu i Krasnostawskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą: „Wspieranie programów edukacyjno-terapeutycznych oraz działalności rehabilitacyjnej wobec osób niepełnosprawnych, organizacja imprez rekreacyjnych z udziałem osób niepełnosprawnych – Warsztaty malarsko-fotograficzne”.

Zdjęcie

Inspiracją dla wystawy stało się miasto Krasnystaw i życie codzienne Warsztatu Terapii Zajęciowej w Krasnymstawie. Uczestnicy zaprezentowali dwadzieścia prac fotograficznych dużych formatów, które przedstawiają przepiękne widoki naszego miasta i czterdzieści zdjęć reportażowych oraz portretowych związanych z działalnością Warsztatu Terapii Zajęciowej w Krasnymstawie jak również działalnością organu prowadzącego jakim jest Krasnostawskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Wszystkie fotografie w trakcie trwania warsztatów były poddane przez uczestników gruntownej obróbce w programach graficznych Photoshop i GIMP. Fotografie zachwycają swoją kolorystyką, ciekawą kompozycją i oryginalnym podejściem do tematu.

Zdjęcie

Obok prac fotograficznych zwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć efekty pracy uczestników warsztatów malarskich. Na wystawie zaprezentowano prace malarskie na płótnie w technice akrylowej i wykonane dekoracyjnymi farbami witrażowymi. Obok prac wykonanych farbami zaprezentowano także obrazy i przedmioty dekorowane różnymi materiałami np. obrazy wykonane haftem krzyżykowym, w technice filcowanie na zimno, decoupage i transferu fotograficznego. Bardzo ciekawie prezentują się również przedmioty dekoracyjne z gatunku rękodzieła artystycznego, zaprezentowane na wystawie w dużej ilości.

Zdjęcie

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających przez trzy tygodnie. Zachęcamy całą społeczność miasta Krasnegostawu jak również wszystkich mieszkańców powiatu krasnostawskiego oraz wszystkich tych którzy w okresie świątecznym odwiedzą nasze miasto do zwiedzania.

Obok wystawy w tym dniu odbyła się uroczysta konferencja poprzedzona mszą świętą w kościele Trójcy Świętej w Krasnymstawie. Podczas mszy świętej, na którą przybyli uczestnicy z opiekunami, kadra i zaproszeni goście piękne kazanie do zgromadzonych wygłosił ksiądz proboszcz Roman Skowron. Po nabożeństwie dziękczynnym wszyscy udali się do Krasnostawskiego Domu Kultury.

Zdjęcie

Uroczystą konferencję rozpoczął Dyrektor Warsztatu Terapii Zajęciowej w Krasnymstawie Wiesław Podgórski. Na wstępie Dyrektor powitał dostojnych gości i przedstawił zgromadzonym działalność Krasnostawskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych. W tym miejscu należy dodać, że Pan Wiesław Podgórski jest wieloletnim prezesem stowarzyszenia i założycielem Warsztatu Terapii Zajęciowej w Krasnymstawie.

Po wystąpieniu Dyrektora głos zabrała dr Katarzyna Gruszczyńska, która przedstawiła najistotniejsze fakty i wydarzenia z dwudziestoletniej historii Warsztatu Terapii Zajęciowej w Krasnymstawie. W drugiej części swojego wystąpienia Pani Katarzyna przedstawiła strukturę organizacyjną placówki i zaprezentowała zgromadzonym wszystkich pracowników WTZ w Krasnymstawie.

Na koniec pierwszej części spotkania zaprezentowano krótką etiudę filmową autorstwa Anny Humin i Katarzyny Dziwisz poświęconej życiu warsztatu terapii.

Drugą artystyczną część spotkania poprowadził Jerzy Weremko zapowiadając zaproszonych gości do uświetnienia 20-leci placówki. Jako pierwsza wystąpiła Agnieszka Lipska uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Krasnymstawie. Agnieszka zaprezentowała pięć utworów z gatunku muzyki popularno rozrywkowej, które przygotowała w czasie warsztatów. Po występie wokalistki swoje obrazy zaprezentował absolwent Warsztatu Terapii Zajęciowej w Krasnymstawie Sławomir Tkaczyk, który opowiedział zebranym o swojej twórczości i o zmaganiu się z niepełnosprawnością. Sławkowi towarzyszyła mama i wspierała go swoim wystąpieniem. Po bardzo wzruszającym wystąpieniu Sławka swoją historię opowiedział Grzegorz Mróz, który otrzymał wsparcie z Powiatowego Urzędu Pracy na założenie działalności gospodarczej. Grzegorza również wspierał rodzic, który pomaga mu przebrnąć przez trudne i skomplikowane zagadnienia biznesu. Na zakończenie drugiej części swoje wiersze zaprezentował Rafał Malinowski również uczestnik naszej placówki. Wiersze Rafała pięknie recytowały dwie wolontariuszki.

O godzinie 14.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy. Do zwiedzających, krótkie wprowadzenie wygłosił Jerzy Weremko. W swoim wystąpieniu scharakteryzował cele i założenia wystawy.

Na koniec uroczystości wszyscy zebrani skorzystali z przygotowanego poczęstunku.

Fotorelacja.

no images were found

Jerzy Weremko

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: